Atzinums

Projekta ID
22-TA-2003
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Pašvaldību savienība
Atzinums iesniegts
22.12.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
Latvijas Pašvaldību savienība uztur iepriekš izteikto iebildumu par 56.15. punktu, kas nosaka, ka, veidojot ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu, vienā ēkā nedzīvo vairāk par 24 klientiem.
Papildus iepriekš izteiktajam, skaidrojam, ka Rīgas valstspilsētas pašvaldība jau no 2018.gada rīdziniekiem piedāvā iespēju saņemt ģimenes videi pietuvināta pilngadīgo aprūpes institūcijas pakalpojuma saņemšanu. Esošie šāda tipa pakalpojuma sniedzēji (gan pašvaldības, gan arī līgumorganizācijas), projektējot un nodrošinot pakalpojumu, ir ņēmuši vērā Rīgas valstspilsētas pašvaldības saistošajos noteikumos noteikto prasību, t.i., ka pilngadīgo aprūpes institūcijas pakalpojums tiek sniegts jaunuzceltā vai renovētā ēkā/telpās, kas pielāgotas pilngadīgo aprūpes institūcijas pakalpojuma organizēšanai grupā no 8 līdz 16 personām, nodrošinot ģimeniskai videi pietuvinātus sadzīves apstākļus. Tādējādi tiek noteikts, ka ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu nenosaka personu skaits konkrētā ēkā. Papildus norādām, ka jau vairāku gadu garumā Rīgas vastspilsētas pašvaldībā ir ģimeniskai videi pietuvināto pilngadīgo aprūpes institūcijas, kuras sniedz konkrēto pakalpojumu ēkā, kurās ir izvietoti vairāk kā 24 klienti.
Šobrīd arī SAC ar lielu vietu skaitu (RSAC Ģaiļezers” (363 vietas) un RSAC “Mežciems” (193 vietas)) ir izdevies izveidot viena stāva ietvaros atsevišķas nodaļas, kuras ietver telpu kopumu, darba organizāciju un klientu skaitu vienā istabā, kas atbilst Rīgas saistošo noteikumu prasībām par ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu. Līdzšinējā pieredze rāda, ka gan personāls, gan klienti ir apmierināti ar šo risinājumu un nav pamata uzskatīt, ka ēkās, kurās ir vairāk par 24 klientiem, nevarētu nodrošināt ģimeniskai videi pietuvinātu pakalpojumu, t.sk. dzīvošanu mazā grupā, nodrošinot individuālu pieeju un nodrošināt “vienas piesaistes personas principa ievērošanu”. Jāpiebilst, ka ēku pielāgošanai tika piesaistīti ANM līdzekļi, ko plānots darīt arī turpmāk.
Līdz ar to punkta redakcijai vajadzētu ietvert ideju, ka ģimeniskai videi pietuvināta pieeja tiek veidota uz katru grupu, kas nav lielāka par 24 cilvēkiem.
Papildus uzsveram, ka nav notikusi diskusija ar pašvaldībām un pakalpojumu sniedzējiem par prasībām ģimeniskai videi pietuvinātam pakalpojumam pilngadīgām personām. Izziņas 18.punktā LM skaidro, ka Labklājības ministrijā ir iecerēts veidot diskusijas ar sociālo pakalpojumu sniedzējiem, lai sīkāk analizētu ģimeniskai videi pietuvinātā pakalpojuma saturu un dizainu. Līdz ar to tiks izvērtēta nepieciešamība veidot vadlīnijas pakalpojuma aprakstam. Vēršam uzmanību, ka šāda diskusija ir nepieciešama pirms LM virzās ar grozījumiem normatīvajos aktos, nevis pēc tādu veikšanas. 

 
Piedāvātā redakcija
-