Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
Projekta ID
22-TA-3220
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
06.12.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Aicinām izvērtēt nepieciešamību papildināt informatīvā ziņojuma projektu vai protokollēmuma 6.punktu ar vārdu "primāri", tādējādi nepārprotami norādot, ka arī citi saziņas veidi dažādu apsvērumu dēļ būs pieejami pēc 2023.gada 1.janvāra, ievērojot labas pārvaldības principu valsts pārvaldē.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Labklājības ministrija 2021.gada vēstulē "Par personas apliecību un eParakstu" Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai ir izteikusi bažas par noteiktu personu loku, kurām e-adreses izmantošana varētu radīt grūtības. Pie šādām personu grupām jāmin personas ar zemu izglītības līmeni[1] vai attīstības traucējumiem, kurām izpratne par minēto var būt ļoti ierobežota, vecāka gadagājuma cilvēki[2], kuri neizmanto internetu un/vai viņu rīcībā nav viedtālruņi, trūcīgas personas, kuras nespēj atļauties izdevumus, lai lietotu kādu no rīkiem – arī mobilās lietotnes eParaksts mobile gadījumā ir jābūt atbilstošam viedtālrunim un internetam, kas nenoliedzami rada izmaksas. Latvijas iedzīvotāju digitālās prasmes joprojām ir zem vidējā līmeņa Eiropas Savienībā[3]. Ņemot vērā iepriekš minēto, fizisko personu, kuras objektīvu iemeslu dēļ nav aktīvas e-vidē, apzināšana un šīm personām atbilstošu komunikācijas kanālu izvēle ir īpaši svarīga. Aicinām papildināt informatīvā ziņojuma 10.lpp. 2.rinkopu ar minētajiem apsvērumiem. 

[1] 78,6% personas ar pamatskolas vai bez skolas izglītības internetu lieto regulāri (vismaz 1 reizi nedēļā) (Avots: Centrālā statistikas pārvalde, rādītājs “Iedzīvotāji, kuri lieto datoru/ internetu gada sākumā (% no iedzīvotāju kopskaita attiecīgajā grupā)”)
[2] 65,7% personas 65-74 gadu vecumā internetu lieto regulāri (vismaz 1 reizi nedēļā) (Avots: Centrālā statistikas pārvalde, rādītājs “Iedzīvotāji, kuri lieto datoru/ internetu gada sākumā (% no iedzīvotāju kopskaita attiecīgajā grupā)”)
[3] 51% Latvijā un 54% vidēji Eiropas Savienībā (Avots: Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss 2022, ziņojums par Latviju)
 
Piedāvātā redakcija
-