Atzinums

Projekta ID
22-TA-2212
Atzinuma sniedzējs
Ekonomikas ministrija
Atzinums iesniegts
18.07.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Ar likumprojekta 3.pantu ir paredzēts likuma “Par zemes dzīlēm” 4.pantu papildināt ar astoto daļu šādā redakcijā: "(8) Būvniecības informācijas sistēmas pārzinis nodrošina informācijas uzturēšanu Būvniecības informācijas sistēmā par būvniecības objektos izmantotajiem, kā arī iegūtajiem un realizētajiem derīgajiem izrakteņiem un augsni." Šajā sakarā vēršam uzmanību uz to, ka saskaņā ar Būvniecības likuma 5.panta pirmās daļas 6.punktu likumdevējs ir noteicis, ka Ministru kabinets nosaka būvniecības informācijas sistēmas izveides un uzturēšanas kārtību, dokumentu iesniegšanas kārtību, būvniecības informācijas sistēmas saturu un tajā iekļautās informācijas aprites kārtību. Pamatojoties uz deleģējumu, Ministru kabinets ir izdevis Ministru kabineta  28.07.2015. noteikumus Nr. 438 “Būvniecības informācijas sistēmas noteikumi”. Līdz ar to, jautājumi par Būvniecības informācijas sistēmā uzturamo informāciju ir regulējumi, nevis grozot likumu “Par zemes dzīlēm”, bet nepieciešamības gadījumā grozot Ministru kabineta  28.07.2015. noteikumus Nr. 438 “Būvniecības informācijas sistēmas noteikumi”.

Papildus vēršam uzmanību uz to, ka būvniecības jomas normatīvais regulējums neuzliek par pienākumu kādam no būvniecības procesa dalībniekiem norādīt Būvniecības informācijas sistēmā informāciju par būvobjektā iegūtajiem derīgajiem izrakteņiem vai augsni, to arī neparedz šis likumprojekts vai kāds cits spēkā esošais normatīvais regulējums. Līdz ar to, šāda informācija nebūs nepieejama Būvniecības informācijas sistēmā. Šajā sakarā arī vēršam uzmanību uz to, ka derīgo izrakteņu vai augsnes ieguve kādā vietā pati par sevi nav uzskatāma par būvdarbiem. Būvniecības informācijas sistēma saskaņā ar Būvniecības likuma 24.panta pirmo daļu primāri ir paredzēta būvniecības procesa nodrošināšanai, nevis jebkurām ar procesu kādā veidā saistītām citām darbībām.

Tāpat būtu arī jānorāda, ka Ekonomikas ministrija, ņemot vērā Ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna 2021./2022.gadam 3. rīcības virziena Neuzskaitīti darījumi un nelegāla preču aprite 3.3. apakšpunktu, ir izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta 19.08.2014. noteikumos Nr.500 “Vispārīgie būvnoteikumi” (23-TA-461). Ar grozījumiem ir plānots noteikts, ka būvdarbu žurnālā, ievedot dabas resursus būvlaukumā, ir jānorada derīgo izrakteņu atradnes nosaukums, derīgo izrakteņu ieguves atļaujas vai licences izdevējs, numurs un tās izdošanas datums vai objekts, kurā iegūti dabas resursi. Līdz ar to, no Ekonomikas ministrijas puses ir plānots, ka Būvniecības informācijas sistēmā būs pieejami dati par būvlaukumā ievestajiem dabas resursiem. No datiem par būvlaukumā ievestajiem dabas resursiem tiešā veidā varēs iegūt informāciju par vietu, no kuras šie resursi ir iegūti. Būtu arī jāņem vērā, ka piemēram, dīķa ar virsmas laukumu līdz 0,5 ha jaunai būvniecībai būvētājam (piemēram, fiziskais personai vai zemnieku saimniecībai) saskaņā ar Ministru kabineta 16.09.2014. noteikumu Nr.550 “Hidrotehnisko un meliorācijas būvju būvnoteikumi” 15.1.apakšpuktu un 73.punktu nav nepieciešams būvdarbu žurnāls. Proti, nebūs kur fiksēt dabas resursu ieguvi. Līdz ar to, nav lietderīgi atsevišķi veikt dabas resursu ieguves uzkaiti Būvniecības informācijas sistēmā.

Būtu arī jāņem vērā, ka dabas resursu ievešanu būvlaukumā ir iespējams kontrolēt tikai gadījumos, kad ir ierosināta būvniecība un Būvniecības informācijas sistēmā ir atvērta būvniecības lieta un būvdarbu žurnāls. Ja Būvniecības informācijas sistēmā nebūs atvērta būvniecības lieta un būvdarbu žurnāls, nebūs iespējams apkopt nepieciešamos attiecīgos datus.

Ievērojot iepriekš minēto, lūdz svītrot likumprojekta 3.panta ceturto daļu (likuma “Par zemes dzīlēm” 4.panta papildināšanu ar astoto daļu).
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Ekonomikas ministrija pie iebilduma par likumprojekta 3.panta ceturto daļu bija norādījusi, ka Būvniecības informācijas sistēmā arī pēc tiesību akta projekta Nr. 23-TA-461 spēkā stāšanās būs pieejama noteikta informācija par būvlaukumā ievestajiem dabas resursiem, nevis to ieguvi. Papildus tam, piemēram, dīķa ar virsmas laukumu līdz 0,5 ha jaunai būvniecībai būvētājam (piemēram, fiziskais personai vai zemnieku saimniecībai) saskaņā ar Ministru kabineta 16.09.2014. noteikumu Nr.550 “Hidrotehnisko un meliorācijas būvju būvnoteikumi” 15.1.apakšpuktu un 73.punktu nav nepieciešams būvdarbu žurnāls. Proti, nebūs kur fiksēt dabas resursu ieguvi. Līdz ar to, dabas resursa nodokļa nomaksu atbilstoši Būvniecības informācijas sistēmā iekļautajai informācijai par būvniecības ieceri nebūs objektīvi iespējama, balstoties uz datiem par faktisko ieguves apjomu. Vēršam uzmanību uz to, ka no būvprojekta varēs noteikt tikai iespējamo derīgo izrakteņu ieguves apjomu, vadoties, piemēram, no būvtilpuma. Papildus būtu nepieciešams ņemt arī vērā, ka attīstoties būvniecības regulējumam, būvdarbiem, kuru veikšanai šobrīd ir nepieciešama būvniecības ieceres dokumentācija, ilgtermiņā var nebūt nepieciešama. Līdz ar to, lūdzam pārvērtēt plānoto tiesisko regulējumu likumprojekta 9.panta otrajā daļā.
Piedāvātā redakcija
-