Atzinums

Projekta ID
23-TA-1396
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
03.08.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
43.4. horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” rādītāju;
Iebildums
Atbilstoši  Vadlīnijām horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanai un uzraudzībai (2021-2027) [1], lūdzam definēt HP rādītāju, par kuru finansējuma saņēmējam ir jāuzkrāj dati. HP rādītāji ir definēti minēto vadlīniju 4.pielikumā. 


[1] pieejamas šeit: https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027)
Piedāvātā redakcija
Piemēram:
Sieviešu skaits atbalsta saņēmēju vidū 
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Sadaļā "Risinājuma apraksts" lūdzam papildināt tekstu teikumā "Projekta iesniegumam ir jābūt pievienotam līguma projektam ar doktorantūras granta saņēmēju, kurā atrunāti vismaz šādi jautājumi: līguma priekšmets, pušu tiesības un pienākumi, paredzēta doktoranta iesaiste zinātnes komunikācijas pasākumos, noteikts plānoto zinātnisko publikāciju skaits un atrunāts doktora disertācijas izstrādes progresa uzraudzības mehānisms, līguma laušanas nosacījumi un līguma pagarināšanas nosacījumi, kad objektīvu iemeslu dēļ doktorantam nav iespējas pabeigt doktorantūras grantu noteiktajā termiņā.

Savukārt 3.rinkopā no beigām iekļauti nosacījumi, kas dod
 doktorantūras granta īstenotājam tiesības pagarināt līgumu par doktorantūras granta īstenošanu, ja objektīvu iemeslu dēļ doktorantam nav iespējas pabeigt doktorantūras grantu noteiktajā termiņā. Taču turpmāk uzskaitītie papildinošie nosacījumi rada bažas par nediskriminācijas principa pārkāpumu:

1) lūgums pagarināt doktorantūras granta īstenošanas termiņu netiek izteikts atkārtoti doktorantūras granta īstenošanas laikā.

Ja doktorantam atkārtoti iestājas objektīvie apstākļi (piemēram, dzimst vēl viens bērns), viņam tiek liegta tiesība atkārtoti pagarināt darba līgumu, lai pabeigtu uzsāktās darbības. LM ieskatā nebūtu pieļaujams, ka bērna kopšanas situācija ierobežo cilvēkkapitāla kapacitātes viedās specializācijas jomā stiprināšanu un doktoranta iespējas sniegt savu ieguldījumu tautsaimniecības izaugsmei un transformācijai. Attiecīgi būtu jāparedz elastīgāki nosacījumi doktoranta darba līgumā, kas ļautu doktorantam izmantot Darba likumā noteiktās tiesības izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu un vienlaikus saņemt atbalstu savas zinātniskās darbības attīstībai.

2) ja līdz 1.1.1.8. pasākuma īstenošanas noteikumos noteiktajam maksimālajam projekta īstenošanas termiņam nav iespējams īstenot doktorantūras grantu, [...] doktorantūras granta iesniedzējam pašam jānodrošina finansējums doktorantūras granta pabeigšanai 

Attiecībā uz šo nosacījumu, ka  doktorantūras granta iesniedzējam pašam jānodrošina finansējums doktorantūras granta pabeigšanai, vēlamies norādīt uz Eiropas komisijas ieteikumiem  (Response from DG REGIO to the query from the European Ombudsman Q2/2022/MHZ) ar dzimumu līdztiesības situāciju risināšanai LM ieskatā  objektīvo apstākļu iestāšanās gadījumā darbības būtu jāpabeidz un jāapmaksā, izmantojot valsts vai finansējuma saņēmēja līdzekļus (projekta iesniedzēja), nevis doktorantūras granta iesniedzēja privātos līdzekļus.

Tāpat IZM dati (apsekojuma “Zinātņu doktoru tālākā karjera, 2019.gada rezultātu pārskats[1]) par doktorantu skaitu pēdējā desmitgadē liecina, kopējā doktorantu skaitā pieaug sieviešu īpatsvars un tas ir ar pieaugošu tendenci. Kā rāda pēdējo 30 gadu tendence sievietes vidējais vecums, kad piedzimst pirmais bērns tikai palielinās. 2020.gadā mātes vidējais vecums ir 30 gadi. Visaugstākie dzimstības rādītāji ir sievietēm 25 – 34 gadu vecumā. Pamazām pieaug bērnu skaits, kas piedzimst sievietēm pēc 40 gadiem, kā arī otro, trešo un ceturto bērnu skaits un īpatsvars dzimušo kopskaitā. Ir pierādīts, ka sievietes pētniecības rezultātu ziņā ir tikpat produktīvas kā vīrieši, taču viņām ir īsāka karjera un lielāks aiziešanas rādītājs katrā savas karjeras posmā. Grūtības līdzsvarot darbu un ģimeni ir dokumentētas kā viens no iemesliem, kāpēc sievietes pārtrauca savu pētnieku karjeru.

Vienlaikus aicinām papildināt anotāciju ar informāciju, kas atspoguļo situāciju zinātņu doktoru skaita tendences, t.sk. dalījumā pa dzimumiem (skat. https://data.stat.gov.lv/pxweb/lv/OSP_PUB/START__IZG__IZ__IZI/IZT010/table/tableViewLayout1/). 



[1] https://www.izm.gov.lv/sites/izm/files/media_file/zinatnu-doktoru-karjera-_2019_rezultati_2021.pdf
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
2.5.2. neatkarīga pētniecība un izstrāde, lai gūtu vairāk zināšanu un labāku izpratni, un šo pētniecības rezultātu izplatīšana bez ekskluzivitātes un diskriminēšanas, tai skaitā izmantojot mācīšanu, brīvas piekļuves datubāzes, atklātas publikācijas vai atklātā pirmkoda programmatūru;
Priekšlikums
Lūdzam anotācijā skaidrot, kas tiek saprasts ar "pētniecības rezultātu izplatīšanu bez ekskluzivitātes un diskriminēšanas" un kā tiek plānots šo darbību īstenot praksē.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
34. Finansējuma saņēmējs projekta īstenošanai nepieciešamo preču un pakalpojumu iegādi veic atklātā, pārredzamā, nediskriminējošā un konkurenci nodrošinošā procedūrā saskaņā ar iepirkumu reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem. Atbalstāma ir vides prasību integrācija preču un pakalpojumu iepirkumos (zaļais publiskais iepirkums).
Priekšlikums
Aicinām papildināt punkta redakciju, nosakot, ka ir atbalstāma preču un pakalpojumu iegāde sociāli atbildīgā veidā. 
Piedāvātā redakcija
-