Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC Informē, ka 2024. gada 17. maijā laikā no plkst. 00.00 līdz plkst. 03.00 tiks veikti plānoti LVRTC infrastruktūras uzturēšanas darbi. To laikā var būt īslaicīgi traucēti vai nepieejami LVRTC autentifikācijas rīki.
Projekta ID
22-TA-3688
Atzinuma sniedzējs
Veselības ministrija
Atzinums iesniegts
13.02.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plāna projekts
Iebildums
Lūdzam Plāna projekta 1.rīcības virziena 1.4.uzdevuma 2.apakšuzdevumu precizēt, papildinot ar vēl vienu specifisku mērķgrupu – personas ar atkarību izraisošo vielu un procesu lietošanas traucējumiem, jo arī Resocializācijas politikas pamatnostādnēs 2022.-2027.gadam 1.rīcības virziena 4.uzdevuma ietvaros tika paredzēta nepieciešamība jaunajā resocializācijas politikas plānošanas periodā izvērtēt iespēju ieviest jaunas resocializācijas darba metodes darbam ar ieslodzītajiem un probācijas klientiem ar vielu un procesu atkarībām, kuriem nereti ir arī garīgās veselības problēmas vai uzvedības traucējumi.
Vēršam uzmanību, ka saskaņā ar Krimināllikuma 253.2 pantu Latvijā par narkotisko un psihotropo vielu lietošanu ir noteikta kriminālatbildība. Atkarību izraisošo vielu lietošanas uzsākšanu ietekmē arī dažādi sociālie faktori (bezdarbs, mājokļa neesamība, nespēja risināt dažādas dzīves problēmas, nespēja veidot konstruktīvas savstarpējās attiecības, sociālā atstumtība u.c.). Soda izciešana ieslodzījumā par narkotisko vai psihotropo vielu lietošanu šīs problēmas neatrisina. Vēl jo vairāk, izejot no cietuma, persona var saskarties ar vēl dziļākām sociālām problēmām. Saskaņā ar Eiropas narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra (EMCDDA – European monitoring centre for drugs and drug addiction) publicēto pētījumu “Prison and drugs in Europe” Latvijā ir samērā augta to personu proporcija, kas tikušas ieslodzītas par noziegumiem, kas saistīti ar narkotikām[1]. Saskaņā ar minēto pētījumu Latvijā par problemātisku tiek atzīta arī narkotisko vielu iekļūšana ieslodzījumos, kas var liecināt par to, ka pēc atbrīvošanas no ieslodzījuma persona turpina būt atkarīga no narkotiku lietošanas. Ņemot vērā minēto, svarīgi ir stiprināt šīm personām sniegtos resocializācijas pakalpojumus ne tikai soda izciešanas laikā, bet arī pēc atbrīvošanas un atrodoties probācijas uzraudzībā. 

[1] https://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/13904/TDXD21001ENN.pdf
 
Piedāvātā redakcija
"Ārvalstu labās prakses apzināšana un pētniecība attiecībā uz resocializācijas darba probācijas jomā organizēšanu specifiskām mērķgrupām, tostarp, bērniem, jauniešiem, sievietēm, personām ar psihiskās uzvedības problēmām, atkarību izraisošo vielu un procesu lietošanas traucējumiem, kā arī resocializācijas darba instrumentu pilnveidošana."
2.
Plāna projekts
Priekšlikums
Aicinām izvērtēt Plāna projekta II sadaļā ”Esošās situācijas raksturojums” iekļaut  informāciju, ka attiecībā uz tādām mērķa grupām kā ieslodzījuma vietās ieslodzītajiem un probācijas klientiem Plāna projekta periodā ir paredzēti atsevišķi pasākumi 2022.gada 25.oktobrī Ministru kabinetā apstiprinātajā Profilakses pasākumu un veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plānā alkoholisma un narkotisko vielu lietošanas izplatības mazināšanas jomā 2023.-2025.gadam, piemēram, izstrādāt un ieviest atkarību izraisošo vielu lietošanas selektīvās profilakses pasākumi ieslodzījuma vietās (ieslodzītajiem) un probācijas klientiem, kā arī piesaistīt narkologus darbam ieslodzījuma vietās un probācijas klientiem nodrošināt valsts apmaksātus ceļa izdevumus nokļūšanai pie narkologa. (atsauce: https://m.likumi.lv/ta/id/336736-par-profilakses-pasakumu-un-veselibas-aprupes-pakalpojumu-uzlabosanas-planu-alkoholisko-dzerienu-un-narkotisko-vielu-lietosanas-izplatibas-mazinasanas-joma-20232025-gadam).
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Plāna projekts
Priekšlikums
Aicinām Plāna projekta II sadaļā “Esošās situācijas raksturojums” 3.lpp 3 rindkopā, vārdu “garīgās” aizstāt ar vārdu “psihiskās” un vārdu “atkarīgie” aizstāt ar vārdiem “personas ar atkarību izraisošo vielu un procesu (piemēram, azartspēļu, datorspēļu, sociālo mediju) lietošanas traucējumiem”.
Piedāvātā redakcija
Resocializācijas politikas attīstības trešajā posmā īpaša uzmanība tiek pievērsta darbam ar specifiskām mērķa grupām, piemēram, personas, kurām ir psihiskās veselības problēmas, atkarību izraisošo vielu un procesu (piemēram, azartspēļu, datorspēļu, sociālo mediju) lietošanas traucējumi, sievietes, bērni un jaunieši attīstībai, kriminālsodu izpildes (resocializācijas darba) efektivitātes pētījumiem, kā arī IeVP un VPD personāla profesionālās sagatavotības un noturības nozīmei un atbilstošai infrastruktūrai kā sekmīga resocializācijas procesa priekšnosacījumam.