Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
Projekta ID
22-TA-352
Atzinuma sniedzējs
Salaspils novada dome
Atzinums iesniegts
26.04.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Ierosinām precizēt un papildināt 2.2.punktu:
 “2.2. valsts un pašvaldību institūcijas mērķdotācijas sadalē nodrošina atklātību - ministrija katru gadu 1.oktobrī publicē savā mājaslapā datus par katru pašvaldību, norādot pašvaldībai noteikto reģionālo koeficientu, vidējo skolēnu un pedagogu attiecību pašvaldībā, pedagogu vidējo slodzi pašvaldībā, skolēnu skaitu pašvaldībā, pedagogu skaitu pašvaldībā, pedagoga likmju skaitu pašvaldībā, pedagoga vidējo likmi pašvaldībā un pašvaldībai piešķirtās mērķdotācijas summu.”
Lai redzētu, kā jaunais pedagogu atalgojuma modelis uzlabos pedagogu atalgojumu katrā novadā un kā reģionālie koeficienti faktiski ietekmēs katru novadu, atkārtoti prasām ministrijai izveidot tabulu, kurā redzama katra novada pedagoga vidējā likme turpmākajos 3 gados (aprēķinos saglabājot nemainīgu pedagogu likmju skaitu novadā un nemainīgu bāzes finansējumu).
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Izglītības jomā ir definēts mērķis nodrošināt sākumskolu iespējami tuvāk mājām, tādēļ šajā klašu grupā sociālu iemeslu dēļ pamatoti varētu būt papildus finansējums un reģionālie koeficienti.
Tomēr vidusskolu klasēm noteikti nav pamatojuma piemērot reģionālo koeficientu, ņemot vērā arī to, ka Latvijā paralēli ir attīstīts profesionālās izglītības skolu tīkls.
Ierosinām iestrādāt noteikumos nosacījumu, kas paredz noteikt visām pašvaldībām vienu reģionālo koeficientu vidusskolu klasēm.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Iebildums
Ierosinām papildināt 6.punktu ar teikumu: “Reģionālo koeficientu metodoloģiju vienu reizi gadā  pārskata, izvērtējot faktisko pedagogu likmi katrā pašvaldībā un pašvaldību paveikto skolu tīkla optimizācijā.”
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
Iebildums
Ierosinām 6.2. punktā noteikto koeficientu Ādažu novadam, Ķekavas novadam, Mārupes novadam, Olaines novadam un Salaspils novadam koeficientu noteikt 1,17, savukārt  27.2. un 28.2.punktus izslēgt, tādejādi nodrošinot, ka pedagogu atalgojums turpmākajos gados šajās pašvaldībās nesamazinās.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Noteikumu projekts
Iebildums
Ierosinām 6.2. punktā noteikto koeficientu Ādažu novadam, Ķekavas novadam, Mārupes novadam, Olaines novadam un Salaspils novadam koeficientu noteikt 1,17 un nesamazināt šo koeficientu turpmākajos gados.
Pamatojums:
Atbilstoši noteikumu projektā paredzētajam, samazinot reģionālo koeficientu katru gadu par 1%, samazināsies arī pedagogu atalgojums. Piemēram Salaspils pašvaldībā pedagogu atalgojums 2025.gadā samazināsies par 30 eiro (nepalielinot pedagogu likmju skaitu). Salaspils pašvaldībā vairāki pedagogi strādā pārslodzē un viņiem ir tarificētas daudzas kontaktstundas (28-35 kontaktstundas nedēļā), tādēļ kvalitatīva mācību procesa norisei būs nepieciešams palielināt pedagogu slodžu skaitu Salaspils pašvaldībā. Palielinot pedagogu slodžu skaitu, pedagogu atalgojums Salaspils pašvaldībā samazināsies vēl vairāk. Savukārt rast papildus finansējumu pedagogu atalgojuma saglabāšanai, optimizējot skolu tīklu, šajās piecās pašvaldībās nav iespējams, jo skolu tīkls jau iepriekšējos gados ir sakārtots - pedagogu vidējā slodze ir augsta - no 0,90 līdz 0,98, arī skolēnu un pedagogu attiecība ir augsta.
Turklāt Salaspils pašvaldībai mērķdotācijas apjoms pirmskolas izglītības iestāžu (turpmāk tekstā – PII) pedagogiem tiks samazināts par 5700 eiro gadā. Nav pamatoti samazināt mērķdotācijas apjomu PII pedagogu atalgojumam, jo šajās izglītības iestādēs nav iespējam izmaksu optimizācija, vidējais bērnu skaits grupiņā Salaspils pašvaldībā ir 22,4 bērni.
 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Noteikumu projekts
Iebildums
Ir saskatāms risks 16.punkta formulējumā (“Sadalot mērķdotāciju izglītības iestādēm pedagogu darba samaksai, pašvaldībām ir tiesības finansējumu pārdalīt starp attiecīgo pašvaldību izglītības iestādēm”), jo MK noteikumu projektā nekur nav minēts pedagogu sociālās aizsardzības mehānisms – noteikumu projektā nav noteikts, ka pašvaldībai, pārdalot mērķdotāciju starp pašvaldības skolām, jānodrošina pedagoga algas līmeņa saglabāšana salīdzinot ar 2021./2022.mācību gada atalgojumu. Tātad pretēji ministrijas sanāksmēs teiktajam, ka pašvaldībām būs pienākums saglabāt esošo pedagoga atalgojumu, noteikumu projektā nav iestrādāts pedagogu aizsardzības mehānisms un  pašvaldību vadītāji var atbalstīt mērķdotācijas pārdali mazām skolas tādā apjomā, ka pašvaldības ietvaros lielo skolu pedagogu alga tiek “iesaldēta” vai pat samazinās.
 
Piedāvātā redakcija
-
7.
Noteikumu projekts
Iebildums
Nepiekrītam 26.punkta  formulējumam, kas paredz Ādažu novada, Ķekavas novada, Mārupes novada, Olaines novada, Salaspils novada  mērķdotācijas samazinājumu kompensēt tikai vienu gadu. Nav ekonomiska pamatojuma valsts finansējumu pedagogu atalgojumam šajās piecās pašvaldībās samazināšanai un Pierīgas pedagogu atalgojuma samazināšanai ne pēc diviem gadiem, ne turpmākajos gados. Turklāt pašreizējā noteikumu projekta redakcija paredz, ka atalgojums Pierīgas pašvaldībās kritīsies gan skolu, gan PII pedagogiem.
Atkārtoti norādām, ka piecām Pierīgas pašvaldībām nav nekādu optimizācijas iespēju, lai nepieļautu pedagogu atalgojuma samazināšanos, jo vidējā pedagogu noslodze un skolēnu/pedagogu attiecība ir vislielākā valstī, savukārt vidējais skolēnu skaits klasēs ir ļoti liels – virs 26 skolēniem.
 
Piedāvātā redakcija
-