Atzinums

Projekta ID
23-TA-1455
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Veterinārārstu biedrība
Atzinums iesniegts
04.06.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Latvijas Veterinārārstu biedrība ir iepazinusies ar TAP portālā pieejamo MK noteikumu projektu Nr. 23-TA-1455 "Ministru kabineta noteikumu projekts "Noteikumi par dzīvnieku patversmēm un dzīvnieku viesnīcām"" un izsaka šādu viedokli:
1) Ar praktizējošu veterinārārstu noslēgtu līgumu par patversmē vai viesnīcā esošu dzīvnieku veterinārmedicīnisko aprūpi.
2) 30. punktu papildināt ar jaunu apakšpunktu sekojošā redakcijā "bīstamu suni, ja tas atzīts par bīstamu saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā suni atzīst par bīstamu, un prasībām bīstama suņa turēšanai".
3) 31. punktā ir noteikts, ka savvaļas sugas dzīvnieku tur saskaņā ar valsts meža dienesta vai Dabas aizsardzības pārvaldes konsultācijām. LVB vērš uzmanību, ka Valsts meža dienestam un Dabas aizsardzības pārvaldei nav uzlikts pienākums sniegt konsultācijas patversmēm, tāpat nav saprotams, kā rīkoties, ja šīs prasības, kuras izvirzīs augstāk minētās iestādes, nebūs izpildāmas. LVB ierosina vārdu "konsultācijas" aizstāt ar vārdu ''ieteikumi" vai "norādījumi".
4) 33. punkts nosaka, ka savvaļas dzīvnieku izlaiž savvaļā, kad vakcinētajam dzīvniekam iestājusies imunitāte. LVB vērš uzmanību, ka minētā redakcija var tikt pārprasta un interpretēta kā pienākums pārbaudīt imiunitātes iestāšanos ar laboratoriskām metodēm. LVB tāpat vērš uzmanību, ka Latvijā ir ļoti maz veterināro speciālistu daudzums, kuri spētu dot slēdzienu par savvaļas dzīvnieka veselības stāvokli. Tāpēc LVB iesaka izteikt punktu šādā redakcijā "praktizējošais veterinārārsts dod slēdzienu par savvaļas dzīvnieka veselības stāvokļa atbilstību izlaišanai savvaļā un savvaļas plēsēju kārtas dzīvnieku vakcinē pret trakumsērgu, ja ir attiecīgajai savvaļas dzīvnieku plēsēju kārtai paredzēta vakcīna. Kad vakcinētajam dzīvniekam atbilstoši zālu lietošānas instrukcijā norādītajam ir jāiestājas imunitātei, to laiž savvaļā".
5) 41. punktu izteikt šādā redakcijā "kaķa tualeti tīra un mazgā vismaz reizi dienā, izņemot, ja lieto smiltis, kuru ražotājs paredz to lietošanu izgāk".
6) Esošajā 45.5. punkta redakcijā noteikumu projekts paredz, ka, ja suns, kaķis vai mājas (istabas) sesks nav apzīmēts ar mikroshēmu un reģistrēts datu bāzē, praktizējošs veterinārārsts 72 stundu laikā to apzīmē ar mikroshēmu, vakcinē pret trakumsērgu, reģistrē datu bāzē, norādot patversmi kā dzīvnieka turētāju, un noformē mājas (istabas) dzīvnieka pasi. Ņemot vērā, ka šis punkts nosaka pienākumu veterinārārstam veikt visas darbības ar jebkuru patversmē nonākušu kaķi neatkarīgi no viņa vecuma un veselības stāvokļā, LVB vērš uzmanību, ka projektu nepieciešams papildināt ar punktu, kurš paredz veterinārārstam tiesības atlikt šo darbību veikšanu kaķiem uz ierobežotu laika periodu, ņemot vērā, ka jaundzimušo kaķēnu mirstība ir augsta. Ņemot vērā, ka nav iespējams noteitk kaķa vecumu un attiecīgi vecumu nevar izmantot kā kritēriju dažādu nosacījumu veidošanai, LVB rekomendē šim kritērijam izmantot kaķa svaru - 350g, kurš veselīga kaķēna gadījumā norādīs uz apmēram viena mēneša vecumu.
7) 46. punkts - patversme drīkst atdot suni, kaķi vai mājas (istabas) sesku līdzšinējam īpašniekam, atsavināt to citai personai vai citai dienestā reģistrētai patversmei tikai tad, ja dzīvnieks ir apzīmēts ar mikroshēmu, vakcinēts pret trakumsērgu, reģistrēts datu bāzē un tam ir mājas (istabas) dzīvnieka pase.
LVB vērš uzmanību, ka nav pamata neatdot dzīvnieku kaķa īpašniekam, ja kaķis ir apzīmēts ar mikroshēmu un vakcinēts pret trakumsērgu, reģistrēts datu bāzē, bet īpašnieks uzrāda vakcinācijas apliecību nevis pasi.
8) 51. punktā precizēt atsauces uz numerāciju.
Piedāvātā redakcija
-