Atzinums

Projekta ID
24-TA-199
Atzinuma sniedzējs
Ekonomikas ministrija
Atzinums iesniegts
09.01.2025.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Priekšlikums
Papildus lūdzam papildināt ziņojuma "Latvijas aviācijas nozares ilgtermiņa stratēģiskās prioritātes līdz 2050.gadam" sadaļu ar nosaukumu: " 4.2.1. Pesimistiskais scenārijs" (39. lpp), izsakot šādā redakcijā: "Jāņem vērā, ka aviopārvadājumu dinamika Latvijā ir tieši atkarīga no tūrisma. Atbilstoši Oxford Research veiktajam nozares pētījumam, vairāk nekā puse no ieceļojošās tūrisma plūsmas Latvijā ierodas ar gaisa transportu [1]. Savukārt saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2021. gadā 44,3 % no visiem ārvalstu vairākdienu ceļotājiem Latvijā ieradās ar gaisa transportu [2]. Arī turpmāk sagaidāms, ka ārvalstu atpūtas un darījumu ceļotāju plūsma Rīgas lidostā saglabāsies nozīmīga, jo gaisa transports ir galvenais pārvietošanās veids, ko izvēlas lielākā daļa ieceļojošo tūristu. Līdz ar to ir nepieciešams koordinēts darbs starp aviācijas tūrisma, kultūras un lielu, nozīmīgu, starptautisku pasākumu nozaru ieinteresētajām pusēm, izstrādājot ienākošā tūrisma attīstības plānus un rīcības scenārijus."
Piedāvātā redakcija
-
2.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Priekšlikums
Papildus par NAP lūdzam papildināt ziņojuma "Latvijas aviācijas nozares ilgtermiņa stratēģiskās prioritātes līdz 2050.gadam" sadaļu ar nosaukumu: “Tiek attīstīti galamērķi, kas veicina Latvijas ienākošā tūrisma attīstību”(23. lpp.), izsakot šādā redakcijā: “NAP 2027 noteikts, ka tūrisma attīstība un tūrisma eksportspējas palielināšana Latvijā ir viena no tautsaimniecības un vides attīstības prioritātēm un 2027. gadā ārvalstu vairākdienu ceļotāju Latvijā kopējie izdevumi tiek prognozēti 540 milj. apmērā.” Kā arī rosinām papildināt (bold) ziņojuma "Latvijas aviācijas nozares ilgtermiņa stratēģiskās prioritātes līdz 2050.gadam" sadaļu ar nosaukumu: “Tiek attīstīti galamērķi, kas veicina Latvijas ienākošā tūrisma attīstību”(23. lpp.), izsakot šādā redakcijā: "Līdz ar to, ir nepieciešama saskaņota aviācijas, tūrisma, kultūras un lielu, nozīmīgu, starptautisku pasākumu nozaru politikas koordinācija, kā arī abu nozaru izaugsmes un mērķu saskaņota attīstība, plānojot kopīgas mārketinga aktivitātes gan esošās ienākošā tūrisma plūsmas stiprināšanai, tā arī attīstot starpnozaru sadarbību jaunos perspektīvos tūrisma tirgos. Tai skaitā, ir nepieciešams attīstīt konkurētspējīgu valsts piedāvājumu tālsatiksmes aviolīniju attīstībai, veicinot Baltijas valstu sadarbību."
Piedāvātā redakcija
-
3.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Priekšlikums
Papildus lūdzam papildināt ziņojuma "Latvijas aviācijas nozares ilgtermiņa stratēģiskās prioritātes līdz 2050.gadam" sadaļu ar nosaukumu: “Misija”(22. lpp.): "Nodrošināt Latvijas starptautisko un iekšzemes savienojamību, pieeju eksporta tirgiem un atbalstīt uzņēmējdarbību, izmantojot ilgtspējīgus gaisa pārvadājumus.", svīrojot vārdu "iedzīvotāju", jo pārvadājumu savienojamība ir ļoti svarīga, lai nodrošinātu brīvu un savlaicīgu tūristu pārvietošanos viņiem nepieciešamajos virzienos. 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Priekšlikums
Aicinām izvērtēt informācijas papildināšanu par Latvijas Tūrisma un pasākumu nozares eksporta veicināšanas stratēģiju (konceptuālā ziņojuma  punktā - 2. Esošās situācijas raksturojums un nozares politikas plānošanas ietvars (9. lpp.)) ar atsauci uz stratēģiju https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/fa30ec0b-0600-42c6-8243-5be4346e237d.
 
Piedāvātā redakcija
Latvijas Tūrisma un pasākumu nozares eksporta veicināšanas stratēģija līdz 2027. gadam, kurā tiek sniegts ieskats esošajā situācijā tūrisma nozarē, skaidroti tūrisma nozares attīstības mērķi, vīzija un misija, kā arī ietvertas galvenās prioritātes tūrisma nozares attīstības mērķa sasniegšanai. Par būtiskāko komponenti tūrisma nozares attīstības perspektīvā tiek izvirzīta eksportspēja, vienlaikus padarot tūrisma nozari inovatīvāku, ilgtspējīgāku un efektīvāku. Būtiski norādīt, ka Latvijas Tūrisma un pasākumu nozares eksporta veicināšanas stratēģijas līdz 2027. gadam mērķis ir Latvijas tūrisma eksporta pieaugums 2027. gadā līdz 1.52 miljardiem euro. Ņemot vērā iepriekš minēto ambiciozo mērķi, kas jāsasaniedz tūrisma nozarē līdz 2027. gadam, pieprasījums pēc Latvijas, kā tūrisma galamērķa, nav atdalāms no tā pieejamības - avio transporta, dzelzceļa transporta, starptautiskiem autotransporta pārvadājumiem, ceļu infrastruktūru, prāmju satiksmes u.c. Un ir būtiski attīstīt Latvijas tūrisma nozares stiprās puses - lidostas "Rīga" infrastruktūru un Latvijas nacionālās aviolīnijas "AirBaltic" pakalpojumus, kas nodrošina papildus Latvijas eksporta ieņēmumus, kā arī valsts budžeta ieņēmumus. Nacionālās aviokompānijas "AirBaltic" plašais tiešo galamērķu savienojamības nodrošinājums izceļ Latviju un Rīgu Baltijas reģionā kā ērti pieejamu galamērķi, kas ir īpaši nozīmīgi starptautisku pasākumu organizēšanai.
5.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Priekšlikums
Aicinām izvērtēt informācijas papildināšanu par ES Kosmosa programmām 7.lpp. (2016. gada stratēģija ir novecojusi).
Piedāvātā redakcija
1) ES Kosmosa programma 2021.–2027. gadam (Regula (ES) 2021/696) – ar ko izveido ES kosmosa programmu 2021.–2027. gadam un Eiropas Savienības Kosmosa programmas aģentūru (EUSPA). Programmas mērķis ir saglabāt ES vadošo lomu kosmosā, lai nodrošinātu, ka ES spēj konkurēt jaunajā kosmosa ekonomikā, un lai risinātu dažas no šībrīža visaktuālākajām problēmām, piemēram, nodrošinot klimata pārmaiņu apkarošanu un tehnoloģiskās inovācijas veicināšanu. https://eur-lex.europa.eu/LV/legal-content/summary/eu-space-programme-2021-2027-european-union-agency-for-the-space-programme.html

2) ES kosmosa stratēģija drošībai un aizsardzībai - izklāstītas ES prettelpas iespējas un galvenie draudi kosmosā, kas apdraud kosmosa sistēmas un to zemes infrastruktūru, pamatojoties uz kopīgu kosmosa jomas definīciju. Stratēģija piedāvā darbības, lai stiprinātu kosmosa sistēmu noturību un aizsardzību pakalpojumus ES. https://defence-industry-space.ec.europa.eu/eu-space/eu-space-strategy-security-and-defence_en
 
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk