Atzinums

Projekta ID
24-TA-271
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Pašvaldību savienība
Atzinums iesniegts
26.02.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Vēŗšam Jūsu uzmanību, ka saskaņā ar Reģionālās attīstības likuma 25.panta otro daļu:
Ministru kabinets pastāvīgi izvērtē, kādu tiešās pārvaldes iestāžu kompetenci nodot plānošanas reģioniem, kā arī izdod nepieciešamos normatīvos aktus vai sagatavo un iesniedz attiecīgus likumprojektus Saeimai.”
Šī vērtējuma pamatā jāņem vērā gan ministriju iniciatīvas, gan atbilstība valsts pārvaldes principiem.
Valsts pārvaldes iekārtas likuma 10.panta devītā daļa skaidri norāda, “Valsts pārvaldi organizē, ievērojot subsidiaritātes principu.”.
Plānošanas reģions ir pašvaldību sadarbības iestāde, kurai likumā piešķirts atvasinātas publiskās personas juridiskais statuss. Vērtējot kompetenču transformācijas lietderību, jānoskaidro vai valsts spēj efektīvi īstenot ministriju kompetencē esošas funkcijas un to pārvaldes uzdevumus. Ja nespēj, tad atbilstoši subsidiaritātes principam būtu jānovērtē decentralizācijas iespēju.
Piemērs – līdzsvarota valsts attīstība. Četru plānošanas reģionu sociālā un ekonomiskā situācija  arvien vairāk atpaliek no Rīgas plānošanas reģiona. Tas nozīmē, ka nozaru politika, kas vērtsta uz valsts rādītāju uzlabošanu kopumā, vienlaikus nepietiekami izmanto reģionālo potenciālu. Tāpēc visas jomās, kurās pieaug nelabvēlīgas reģionālās atšķirtības, būtu jāvērtē ne vien no ministriju skatuu puncta (interešu konflikts), bet arī pielietojot subsidiaritātes principu un MK skatījumu par to, kā valstij jāattīstās.
Lūdzam papildināt informatīvo ziņojumu ar analīzi, kādās jomās pieaug reģionālās atšķirības un vajadzīgs padziļināts decentralizācijas iespēju vērtējums.
Lūdzam papildināt informatīvo ziņojumu  ar VARAM perspektīvo skatījumu par plānošanas reģionu kapacitātes pilnveidi un finasnējuma palielināšanu.
 
Piedāvātā redakcija
1.Lūdzam papildināt informatīvo ziņojumu ar analīzi, kādās jomās pieaug reģionālās atšķirības un vajadzīgs padziļināts decentralizācijas iespēju vērtējums.
2. Lūdzam papildināt informatīvo ziņojumu  ar VARAM perspektīvo skatījumu par plānošanas reģionu kapacitātes pilnveidi un finasnējuma palielināšanu.