Atzinums

Projekta ID
22-TA-531
Atzinuma sniedzējs
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Atzinums iesniegts
06.04.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Lai nodrošinātu prioritāri risināmos jautājumus attiecībā uz vēja elektrostaciju ietekmes novērtēšanu uz sabiedrības veselību, kā arī atbilstošo pasākumu kopumu izstrādi sabiedrības veselības aizsardzībai, aicinām attiecīgi papildināt 11.sadaļas "Kopsavilkums un veicamie nākotnes uzdevumi" 5.atkāpi.
Piedāvātā redakcija
Ekonomikas ministrijai sadarbībā ar Veselības ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Vēja enerģijas asociāciju izveidot starpministriju darba grupu, lai līdz 2022. gada 1. jūnijam savstarpēji vienotos par nepieciešamajiem normatīvajiem aktiem vai vadlīniju dokumentiem, kas reglamentē nepieciešamos pasākumus sabiedrības veselības aizsardzībai pret troksni,  mirguļošanu un zemfrekvences skaņu un līdz 2023. gada 1. maijam pilnveidot vai izstrādāt attiecīgo regulējumu vai vadlīniju dokumentus
2.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Šobrīd secināms, ka prioritāri ir nepieciešamība risināt jautājumus attiecībā uz vēja elektrostaciju ietekmes novērtēšanu uz sabiedrības veselību, kā arī atbilstošo pasākumu kopumu izstrādi sabiedrības veselības aizsardzībai. Līdz ar to aicinām papildināt 5.5. sadaļu "Secinājumi un tālākā rīcība ar trokšņu, mirguļošanas un vibrācijas regulējumu" .
 
Piedāvātā redakcija
5.5. Secinājumi un tālākā rīcība ar trokšņu, mirguļošanas un vibrāciju regulējumu
Visas iesaistītās institūcijas piekrīt, ka nepieciešams uzlabot regulējumu, vienlaikus pastāv atšķirīgi viedokļi, vai regulējums būtu nepieciešams kā normatīvais akts, vai arī kā vadlīniju dokuments. Šobrīd secināms, ka prioritāri ir nepieciešamība risināt jautājumus attiecībā uz vēja elektrostaciju ietekmes novērtēšanu uz sabiedrības veselību, kā arī atbilstošo pasākumu kopumu izstrādi sabiedrības veselības aizsardzībai.Tāpat arī šāds regulējums skartu dažādu institūciju kompetenci un nav viennozīmīgi skaidrs, kurai institūcijai būtu jāuzņemas atbildība, kas arī nav ļāvusi šo jautājumu atrisināt. Tāpēc ir piedāvāta divpakāpju sistēma, kur vispirms darba grupa vienojas par nepieciešamajiem risinājumiem un atbildīgajiem par virzību un tikai pēc tam notiek to izstrāde.
 
3.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Ņemot vērā, ka šobrīd nepastāv ne regulējums, ne vadlīniju dokuments attiecībā uz vēja elektrostaciju radīto vides faktoru izvērtēšanu un nepieciešamo pasākumu kopumu izstrādi, lūdzam papildināt un iekļaut 6.punktā par attiecīgo regulējumu vai vadlīniju dokumentu izstrādi.
Piedāvātā redakcija
Ekonomikas ministrijai sadarbībā ar Veselības ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un Vēja enerģijas asociāciju līdz 2022. gada 1. jūnijam savstarpēji vienoties par nepieciešamajiem normatīvajiem aktiem vai vadlīniju dokumentiem, kas reglamentē trokšņu, mirguļošanas un zemfrekvences skaņu un līdz 2023. gada 1. maijam pilnveidot vai izstrādāt attiecīgo regulējumu vai vadlīniju dokumentus.
4.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Priekšlikums
Ņemot vērā tālāku Informatīvā ziņojuma virzību, lūdzam pēc nepieciešamības precizēt Ministru kabineta sēdes protokollēmuma 5.punktā iekļauto termiņu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (turpmāk - VARAM) sadarbībā ar Latvijas pašvaldību savienību līdz 2022. gada 1. oktobrim izstrādāt un publicēt vadlīnijas par vēja parku iekļaušanu pašvaldību teritoriju attīstības plānošanas dokumentos - teritorijas plānojumā un ilgtspējīgas attīstības stratēģijā (turpmāk - vadlīnijas). Saskaņā ar VARAM 2022.gada 15.marta atzinumā norādīto, ka vadlīnijas izstrādā ne vēlāk kā piecu mēnešu laikā pēc Informatīvā ziņojuma apstiprināšanas Ministru kabinetā.
 
Piedāvātā redakcija
-