Atzinums

PAZIŅOJUMS:
PAZIŅOJUMS. Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 19.septembrī.
Projekta ID
22-TA-2885
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
09.11.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūdzam projekta pielikumā precizēt Latvijas Lauksaimniecības universitātes nosaukumu, jo no 2022. gada 1. septembra Latvijas Lauksaimniecības universitāte ir pārdēvēta par Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Noteikumu Nr. 606 140. punkts paredz, ka projektu vai citu dokumentu Ministru kabineta sēdē pieņem vai atbalsta, ja tā teksts ir noformēts un sagatavots parakstīšanai vai attiecīgi nosūtīšanai adresātam.
Ņemot vērā iepriekš minēto, lūdzam precizēt projekta 2.4.2. nodaļas "Būtiskākie īstenotie pasākumi" pirmajā rindkopā lietoto terminoloģiju, paredzot, ka Ministru kabinets Ministru kabineta noteikumus pieņem, nevis apstiprina.
Lūdzam veikt iepriekš minēto precizēšanu arī nodaļā 2.5.2. "Būtiskākie īstenotie pasākumi" attiecībā uz 2021. gada Ministru kabineta noteikumiem Nr. 503.
Lūdzam izvērtēt visā projekta pielikumā iekļauto tekstu un precizēt to, ņemot vērā noteikumos Nr. 606 iekļauto terminoloģiju.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Ministru kabineta 2021. gada 7. septembra noteikumu Nr. 606 "Ministru kabineta kārtības rullis" (turpmāk – noteikumi Nr. 606) 30. punkts paredz, ka Vienotais tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portāls (turpmāk – TAP portāls) ir valsts informācijas sistēma, ko izmanto Ministru kabineta darbības nodrošināšanai, sabiedrības informēšanai un līdzdalībai tiesību aktu izstrādē. Līdz ar to atsauces uz šo portālu sniedzamas situācijā, kad tiesību akts ir kādā no izstrādes stadijām Ministru kabinetā.
Nacionālās industriālās politikas pamatnostādnes 2021. – 2027. gadam (turpmāk – pamatnostādnes) ir izskatītas 2021. gada 11. februāra Ministru kabineta sēdē un ar 2021. gada 16. februāra Ministru kabineta rīkojumu Nr. 93 ir stājušās spēkā.
Lūdzam precizēt projekta ievada 2. rindkopu, ņemot vērā, ka pamatnostādnes ir spēkā esošs politikas plānošanas dokuments.
Vienlaikus Lūdzam projekta 2.3.2. nodaļā "Būtiskākie īstenotie pasākumi" precizēt atsauci uz konkrētu Ministru kabineta rīkojumu pie 27. atsauces atbilstoši iepriekš norādītajam.
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūdzam precizēt informatīvā ziņojuma "Par Nacionālās industriālās politikas pamatnostādņu 2021. – 2027. gadam īstenošanas gaitu" (turpmāk - projekts) ievada pirmo rindkopu, paredzot, ka projekts izstrādāts, pamatojoties uz Ministru kabineta attiecīgā rīkojuma 4. punktu.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Papildināt/precizēt 4.4.9.1.:

 
Piedāvātā redakcija
Patentu valdes ekspertu dalība izstādē “Mēbeles un dizains 2021” (Furniture & Design Isle 2021). Izstādes apmeklētājiem un dalībniekiem Patentu valde piedāvāja konsultācijas par preču zīmju, dizainparaugu un izgudrojumu aizsardzību, sākot no skaidrojumiem par rūpnieciskā īpašuma objektu reģistrācijas nepieciešamību, informācijas meklēšanu datubāzēs un pieteikuma sagatavošanu reģistrācijai. Izstādes apmeklētājus un dalībniekus iepazīstinājām gan ar Patentu valdes e-pakalpojumiem, gan arī informējām par Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja atbalsta projektu maziem un vidējiem uzņēmumiem preču zīmju un dizainparaugu reģistrācijai un/vai intelektuālā īpašuma priekšizpētes pakalpojumiem. Izstādē pavisam kopā piedalījās 117 dalībnieki, izstādi apmeklēja 4736 apmeklētāji.
09.11.2021 Patentu valdes lekcija uzņēmējiem AS "Swedbank" organizētajā pasākumā "Uzņēmumu pieredzes dienās 2021
2022. gadā veiktas sabiedrības informēšanas aktivitātes Patentu valdes tīmekļvietnē, sociālajos tīklos, kā arī, izmantojot tiešo komunikāciju, sniegtas konsultācijas Patentu valdes klientiem pa dažādiem informācijas kanāliem, t.sk. arī klātienē izstādē Tech Industry 2022” pavisam kopā sniegtas 111 padziļinātas konsultācijas.
2022. gada pavasarī Patentu valde konkursu "Gada preču zīme 2021" sadarbībā ar partneriem Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK) un Latvijas Dizaineru savienību (LDS) organizēja jau devīto gadu. Tā tiek sumināti Latvijas uzņēmēji, kas iegulda jaunradē un saskata rūpnieciskā īpašuma aizsardzības priekšrocības ilgtermiņā. Nominācijā "Gada preču zīme Latvijai" par uzvaru šogad cīnījās 35 preču zīmju īpašnieki.  Konkursā piedalījās uzņēmumi no dažādām jomām - sākot no pārtikas ražošanas beidzot ar informācijas tehnoloģiju pakalpojumu sniedzējiem. Nominācijā "Gada preču zīme pasaulei" kopumā piedalījās 14 uzņēmēji. 
 Īpaša uzmanība ir pievērsta Eiropas Komisijas (EK) un Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) fonda “Idejas stiprākam uzņēmumam” īstenošanas koordinācijai Latvijā, informējot mazos un vidējos uzņēmumus un citus interesentus par pieejamo atbalstu.
Lai izprastu intelektuālā īpašuma nozīmību īpaši jaunuzņēmumu vidū, ir izdots materiāls latviešu valodā Intelektuālā īpašuma rokasgrāmata jaunuzņēmumiem, kuru izstrādāja WIPO (Pasaules intelektuālā īpašuma organizācija). Rokasgrāmata sniedz atbalstu intelektuālā īpašuma integrācijai uzņēmuma uzņēmējdarbības stratēģijā. Rokasgrāmatas atvēršana arī notiks 13. decembrī.
2022. gada rudenī Patentu valde piedalījās un sniedza konsultācijas izstādēs “Rīga Food 2022” un “Mēbeles un dizains 2022” dalībniekiem un apmeklētājiem.
6.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Tabulas 68. rindā, ailē pie Rīcības virziena izpildes procesa un tā progresa 2022. gadā un papildus informācijas, lūdzam ietvert šādu papildus informāciju:  "Papildus norādāms, ka Tieslietu ministrija ir izstrādājusi informatīvo ziņojumu par Ekonomisko lietu tiesas darbības pirmā gada rezultātiem un tās tālāko attīstību, kuru Ministru kabinets izskatīja 2022.gada 11.oktobrī:  https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/6cc0d6c8-f301-4c88-a3bc-2e4a269594b5 ".
Piedāvātā redakcija
TM: Arī Ārvalstu investoru padome (FICIL) ir norādījusi, ka no uzņēmējiem ir dzirdētas pozitīvas atsauksmes saistībā ar ELT izveidi un tās darbību, turklāt ārvalstu investori un arī uzņēmēji kopumā ar šo tiesu saista lielas cerības. Arī pati FICIL ļoti pozitīvi vērtē ELT izveidi un darbības uzsākšanu. Tieslietu ministrijas organizētajā ekspertu diskusijās 2022.gada 7.aprīlī tika uzsvērts, ka ir bijušas situācijas, ka procesā zaudējusī puse nepārsūdz ELT nolēmumu, jo tas uzrakstīts ļoti saprotami, izskaidrojoši un argumentēti – ELT padara katru jautājumu skaidri saprotamu, tādā veidā nonākot pie virsmērķa – lai Latvijas tiesu sistēmas reputācija ir augsta. 
Papildus norādāms, ka TM ir izstrādājusi informatīvo ziņojumu par Ekonomisko lietu tiesas darbības pirmā gada rezultātiem un tās tālāko attīstību, kuru Ministru kabinets izskatīja 2022.gada 11.oktobrī:  https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/6cc0d6c8-f301-4c88-a3bc-2e4a269594b5 .