Atzinums

Projekta ID
21-TA-178
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
05.11.2021.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lūdzam paplašināt anotācijā skaidrojumu par " nacionālo un starptautisko kontaktu veidošana". Norādām, ka 2019.gada nogalē pie MK noteikumu grozījumiem (06.01.2020. Finanšu ministrijas atzinums Nr.12/A-21/30) jau komentējām, ka neatbalstām ārvalstu komandējumu un (darba braucienu) izmaksas. Vēršam uzmanību, ka ārvalstu komandējumu izmaksām ir jābūt pamatotām, lietderīgām un efektīvām, kā arī pilnībā atbilstošām projektā izvirzītajam mērķim, kā arī tiešā veidā saistītām ar 9.1.1.3.pasākuma rezultātu sasniegšanu.  Pastāv alternatīvas iespējas ārpus 9.1.1.3.pasākuma, kādās sadarbības partneris (ALTUM) var apzināt citu Eiropas Savienības dalībvalstu labo praksi un iepazītos ar citu valstu pieredzi, vienlaikus sedzot šo braucienu izmaksas. Piemēram, izmantojot Peer 2 Peer pieeju: https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/tenders/taiex_en 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Atkārtoti lūdzam Labklājības ministriju (turpmāk – LM) papildināt anotācijas sadaļu "Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi" ar konkrētiem situācijas risinājumiem gadījumā, ja Eiropas Komisija (turpmāk - EK) nesaskaņo LM izstrādāto darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" (turpmāk - DP) grozījumu priekšlikumu par 9.1.1.specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku iekļaušanos darba tirgū" finansējuma pārdali un ar to saistītajām rādītāju izmaiņām, kas varētu tikt traktētas arī kā būtiskas izmaiņas DP kontekstā, un virzīties uz Ministru kabinetu ar šo noteikumu projektu tikai pēc neformāla EK viedokļa saņemšanas.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lūdzam papildināt noteikumu projektu un anotāciju ar jaunu uzraudzības rādītāju (DP vai nacionālo) saistībā ar jauno atbalstāmo darbību "sociālo uzņēmumu ekosistēmas nostiprināšana un attīstība", kuras īstenošanai nepieciešami indikatīvi  200 000 euro.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lūdzam izvērtēt un iespēju robežās papildināt anotācijā minēto: "Plānoto pasākumu īstenošanai tiks veikti 2 – 4 iepirkumi (iepirkumu daļas), sadalot tos atbilstoši pasākumu tematikai, kas tiks aprakstīta iepirkuma tehniskajā  specifikācijā." ar informāciju par potenciāliem riskiem un darbībām to novēršanai, ņemot vērā, ka projekts Nr.9.1.1.3/15/I/001 "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai" (turpmāk - projekts Nr.9.1.1.3/15/I/001) ir jāpabeidz līdz 2023.gada 30.jūnijam (t.i. pagarinot par 6 mēnešiem (līdz 2023.gada 31.decembrim)); iepirkuma tehniskajai specifikācijai ir jābūt augstā gatavībā. Vienlaikus plānojot darbības lūdzam salāgot iepirkuma un projekta Nr.9.1.1.3/15/I/001 īstenošanas laika grafikus, un izvērtēt, vai šie plāni ir reālistiski, skaidri un izpildāmi.




 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lūdzam precizēt anotācijā norādīto "atbilstoši rīcības plānam". Lūdzam skaidrot, vai šis ir kontekstā ar Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas sagatavoto “Sociālā uzņēmējdarbība Latvijā: rīcības plāns sociālās uzņēmējdarbības ekosistēmas attīstībai“, vai citu rīcības plānu, un kad tas ir apstiprināts. Papildus lūdzam zemsvītras atsaucē norādīt, kur šis rīcības plāns būtu pieejams publiskai apskatei.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Iebildums
Lūdzam precizēt anotācijas 3.sadaļas 6.punktā (14.lpp.) norādīto informāciju par valsts budžeta ilgtermiņa saistību precizēšanu pamatbudžeta bāzes projekta sagatavošanas procesā, ņemot vērā, ka likumprojekts “Par valsts budžetu 2022.gadam” ir iesniegts izskatīšanai Saeimā.
Vienlaikus precizējams minētajā informācijā norādītais skaitlis no “6 216 80 ” uz “6 216 802”.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Iebildums
Lūdzam precizēt anotācijas 3.sadaļas 6.punktā (13.lpp.) norādīto plānoto projekta kopējo finansējumu 2022.gadam pēc Ministru kabineta (turpmāk - MK) noteikumu projekta spēkā stāšanās atbilstoši anotācijas 3.sadaļas  1., un 2.punktā norādītajām izmaiņām projekta finansējumā 2022.gadam (šobrīd, matemātiski aprēķinot, plānotā finansējuma pēc MK noteikumu projekta spēkā stāšanās kopsumma veidojas 17 083 767 euro nevis 17 083 768 euro). Attiecīgi precizējams Eiropas Sociālā fonda finansējuma pēc MK noteikumu projekta spēkā stāšanās apmērs 2022.gadam.
Piedāvātā redakcija
-
8.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Finanšu ministrija (turpmāk – FM) kā Eiropas Savienības fondu vadošā iestāde aicina Ministru kabineta (turpmāk – MK) noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 11. augusta noteikumos Nr. 467 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku iekļaušanos darba tirgū" 9.1.1.3. pasākuma "Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai" īstenošanas noteikumi""(turpmāk – noteikumu projekts) virzīt izskatīšanai MK tikai pēc Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.–2020.gada plānošanas perioda darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” (turpmāk – DP) grozījumu priekšlikuma - finansējuma pārdaļu un ar to saistīto rādītāju izmaiņu, neformālas saskaņošanas ar Eiropas Komisiju.
Ņemot vērā to, ka noteikumu projekts paredz palielināt 9.1.1.3.pasākuma pieejamo kopējo attiecināmo finansējumu par
3 463 562 euro (pārdalot no 9.1.1.1.pasākuma[1]), un šādi grozījumi varētu būtiski ietekmēt, piemēram, DP iznākuma rādītāja i.9.1.1.ak "Bezdarbnieki, tostarp ilgstošie bezdarbnieki" vērtību, primāri nepieciešams panākt vienošanos ar Eiropas Komisiju par šāda veida grozījumu veikšanu DP.

[1] Darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.1.1.specifiskā atbalsta mērķa “Palielināt nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku iekļaušanos darba tirgū” 9.1.1.1. pasākums.
Piedāvātā redakcija
-
9.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums

Atkārtoti lūdzam Labklājības ministriju iesniegt precizētu 9.1.1.specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku iekļaušanos darba tirgū" rādītāju pasi.
Piedāvātā redakcija
-