Atzinums

Projekta ID
24-TA-793
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
09.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Lūdzam likumprojekta anotācijā papildus norādīt, ka Valsts kontrole 2022. gada 9. novembrī noslēdza revīziju “Vai pastāv iespēja samazināt izmeklēšanas iestāžu skaitu un pārskatīt kompetenču sadalījumu starp tām?” (turpmāk – Revīzija). Viens no Revīzijas ziņojumā ietvertajiem ieteikumiem ir par nepieciešamību veikt darbības, lai novērstu potenciālo interešu konfliktu un nodrošinātu izmeklēšanas iestāžu amatpersonu izdarīto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanas objektīvu norisi.

Tā, Revīzijas ziņojumā norādīts, ka Kriminālprocesa likums (turpmāk - KPL) pieļauj institucionālās piekritības pārklāšanos attiecībā uz “iekšējo” jeb savu iestāžu amatpersonu izdarīto noziedzīgo nodarījumu un koruptīvo noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanu. “Iekšējā” noziedzīgo nodarījumu izmeklēšana ar lielu varbūtību var radīt interešu konfliktu. Šobrīd Valsts ieņēmumu dienesta Iekšējās drošības pārvalde (turpmāk - VID IDP) ir viena no izmeklēšanas iestādēm, kurai ir tiesības izmeklēt savu iestāžu amatpersonu izdarītus noziedzīgos nodarījumus. ECT ir paudusi, ka, lai izmeklēšanas norise būtu uzskatāma par objektīvu, izmeklētājam ir jābūt neatkarīgam no personām, kuru izdarītie noziedzīgie nodarījumi tiek izmeklēti. Neatkarības trūkums ietver ne tikai hierarhisko vai institucionālo saikni, bet arī praktisku neatkarību. Ja izmeklēšanu īsteno tiešie kolēģi vai vienas iestādes pārstāvji un starp viņiem pastāv neformālas saites, kas izmeklēšanas laikā netiek apzinātas, tas var būt pamats apšaubīt objektīvu izmeklēšanas norisi. Arī Eiropas Policijas ētikas kodeksā ir minēts – ja “policija izmeklē policiju”, pastāv interešu konflikts (sk. Valsts kontroles 2022. gada 9. novembrī noslēgtās revīzijas “Vai pastāv iespēja samazināt izmeklēšanas iestāžu skaitu un pārskatīt kompetenču sadalījumu starp tām?” ziņojums, 9. lpp. Pieejams: https://lrvk.gov.lv/lv/getrevisionfile/29562-WbZXA-8dkHkQ98VO7Wl4picDzTcCosRb.pdf).

Šobrīd saskaņā ar KPL 387. panta trešo daļu VID IDP pilnvarotas amatpersonas izmeklē noziedzīgus nodarījumus, kas konstatēti Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonu un darbinieku rīcībā un saistīti ar dienesta pienākumu izpildi. Likumprojektā paredzētais risinājums VID IDP izmeklēšanas un operatīvās darbības funkcijas un uzdevumus nodot Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam veicinās Revīzijas ziņojumā ietvertā ieteikuma izpildi par nepieciešamību veikt darbības, lai nodrošinātu VID IDP amatpersonu izdarīto noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanas objektīvu norisi un novērstu potenciālo interešu konfliktu.
Piedāvātā redakcija
-