Atzinums

Projekta ID
21-TA-1698
Atzinuma sniedzējs
Veselības ministrija
Atzinums iesniegts
01.12.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plāna projekts
Iebildums
Veselības ministrija uztur iepriekšējo iebildumu un lūdz Plāna projekta 12. lpp. apgalvojumu “"Minētie gadījumi pārsvarā ir saistīti ar bērniem, kas atrodas apreibinošo vielu ietekmē, jo tos atsakās ņemt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, neuzņem ārstniecības iestādes (..)” izteikt jaunā redakcijā.
 
Piedāvātā redakcija
“Saskaņā ar Nacionālā veselības dienesta sniegto informāciju, 2021. gadā stacionāros pakalpojumus saņēmuši 88 pusaudži ar hospitalizācijas diagnozēm, kas saistītas ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem, kas radušies atkarību izraisošo vielu lietošanas dēļ, no tiem 40 – narkotisku un citu psihoaktīvu vielu, 39 – alkohola, 7 – Indijas kaņepju alkaloīdu, 1 – opiātu, 1 – citu stimulatoru (ieskaitot kofeīnu) lietošanas dēļ. Slimnīca “Ģintermuiža” 2021. gadā ir sniegusi stacionāros pakalpojumus 56 pusaudžiem (vecumā no 12 līdz 17 gadiem), no tiem 40 – narkotiku lietotāju rehabilitācija stacionārā bērniem, 8 – obligātā narkoloģiskā palīdzība bērniem (ar bāriņtiesas lēmumu). Salīdzinoši ar citām reģionālajām slimnīcām augsts pusaudžu pacientu skaits 2021. gadā bija Daugavpils reģionālajā slimnīcā – kopā 17 pacienti. Pārējās ārstniecības iestādēs tika sniegti pakalpojumi programmas “Narkoloģija” ietvaros, kas ietver tādas manipulācijas kā pusaudžu detoksikācija un pusaudžu motivācija, kā arī tika sniegti citi terapeitiski pakalpojumi. Tāpat uz bērniem un pusaudžiem ir attiecināmas divas stacionāro rehabilitācijas pakalpojumu programmas: “Obligātā narkoloģiskā palīdzība bērniem pēc bāriņtiesas lēmuma” un “Narkomānu rehabilitācija stacionārā bērniem”. Abus minētos pakalpojumus nodrošina slimnīcā “Ģintermuiža”. Tā ir vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kurā sniedz stacionāros rehabilitācijas pakalpojumus bērniem. Šīs programmas ietvaros vienlaicīgi var uzņemt ne vairāk kā 10 pacientus, taču faktiski gultu noslodze visbiežāk nesasniedz plānoto vēlamo pacientu skaitu.
Vienlaikus 2021. gadā Rīgas reģiona pārvaldes Kārtības policijas pārvaldes Nepilngadīgo lietu nodaļā tika ievietotas 88 nepilngadīgās personas, no kurām 42 personas atradās apreibinošu vielu ietekmē (alkoholisko dzērienu un narkotisko vai psihotropo vielu ietekmē). No iepriekš minētām 42 nepilngadīgām personām: 1 bija narkotisko vai psihotropo vielu ietekmē, 3 – alkoholisko un narkotisko vai psihotropo vielu ietekmē un 38 – alkoholisko dzērienu ietekmē. Jānorāda, ka no 42 nepilngadīgām personām tikai 3 nepilngadīgas personas NMPD hospitalizēja uz ārstniecības iestādi. 
Ņemot vērā minēto, secināms, ka ne visos gadījumos bērni vai pusaudži, kas atrodas apreibinošo vielu iespaidā, tiek ievietoti ārstniecības iestādēs, kā arī ne visiem ievietošana stacionārā ir nepieciešama. Vienlaikus bērniem un pusaudžiem apreibinošo vielu iespaidā būtu jānodrošina gan atkarību izraisošo vielu lietošanas profilaktiska konsultācija, gan droša vieta, lai atgūtos no reibuma stāvokļa, kā arī citi iespējami nepieciešamie pakalpojumi. Tāpat būtu jāsaprot, vai ģimenei, no kuras bērns nāk, nav nepieciešams sociālais atbalsts. Līdz ar to tuvākajā laikā būtu risināms jautājums par rīcību gadījumā, kad bērns vai pusaudzis, kas atrodas apreibinošo vielu iespaidā, nonāk atbildīgo dienestu redzeslokā.
Vienlaikus informējam, ka 25.10.2022. Ministru kabinets apstiprināja Veselības ministrijas izstrādāto plānu "Profilakses pasākumu un veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plāns alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu lietošanas izplatības mazināšanas jomā 2023. - 2025. gadam" (https://tapportals.mk.gov.lv/legal_acts/2a8e660a-ecc9-4223-a814-7b7e59caabef). Minētajā plānā ir ietverts pasākums 3.4., kas paredz izvērtēt slimnīcā "Ģintermuiža" sniegtā rehabilitācijas pakalpojuma nepilngadīgām personām ar vielu lietošanas traucējumiem programmu, vienlaikus izvērtējot pakalpojuma programmas paplašināšanas iespējas citās ārstniecības iestādēs, tai skaitā multiprofesionālo komandu sniegto pakalpojumu pieejamību. Savukārt minētā plāna 4.3. pasākums paredz veicināt pašvaldības sociālā dienesta, citu iesaistīto pašvaldības iestāžu, veselības, izglītības un tiesībaizsardzības institūciju sadarbību, izstrādājot sadarbības modeli, plānojot un ieviešot jaunus sociālos pakalpojumus pašvaldībā personām ar multiplām problēmām, t.sk. atkarību izraisošo vielu lietošanas traucējumiem, īpaši bērniem, jauniešiem un ģimenēm ar bērniem."