Atzinums

Projekta ID
23-TA-2521
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
18.10.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lūdzam papildināt anotācijas 1.3. sadaļu ar informāciju, ka tiks veikti grozījumi vienošanās un civiltiesiskajos līgumos par projektu īstenošanu. Papildus lūdzam norādīt, vai grozījumi tiek uzskatīti par būtiskiem un ietekmē projekta ietvaros veicamo darbību veidu, projekta mērķus vai īstenošanas nosacījumus.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Iebildums
Ņemot vērā noteikumu projekta 5.punktā noteikto, ka gadījumos, kad finansējuma saņēmējs nevar pilnībā pabeigt projektā plānotās aktivitātes un sasniegt projektā plānotos iznākuma rādītājus līdz 2023. gada 31. decembrim un sadarbības iestāde sniedz pozitīvu atzinumu par projekta termiņa pagarināšanu, finansējuma saņēmējs var pabeigt projektā plānotās aktivitātes un sasniegt plānotos iznākuma rādītājus par saviem līdzekļiem līdz 2024. gada 31. oktobrim, kā arī ņemot vērā anotācijas 1.sadaļā minēto, ka atsevišķos projektos CFLA ir konstatējusi risku nepabeigt projektā plānotās darbības un nesasniegt plānotos rādītājus MK noteikumos Nr. 152 noteiktajā termiņā, līdz ar to lūdzam aizpildīt anotācijas 3.sadaļu, jo saskaņā ar iepriekš minēto ir paredzama ietekme uz pašvaldību budžetiem.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Lūdzam papildināt protokollēmumu ar konkrētu projektu sarakstu, kuriem nepieciešams lemt par līguma pagarinājumu (nefunkcionējošs projekts).
Vienlaikus lūdzam papildināt Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projektu ar jaunu punktu, atļaujot Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai (turpmāk – CFLA) izmaksāt maksājumus pirms attiecīgo projektu pabeigšanas.
Papildus lūdzam papildināt anotāciju un attiecīgi arī, ja attiecināms, protokollēmumu arī ar projektu Nr. 4.2.2.0/21/A/001, 4.2.2.0/21/A/033, 4.2.2.0/21/A/019, 4.2.2.0/22/A/001, 4.2.2.0/21/A/016, 4.2.2.0/21/A/030, 4.2.2.0/21/A/088, 4.2.2.0.21/A/068 problēmaprakstu un rosinātajiem risinājumiem, ņemot vērā, ka arī šiem projektiem atbilstoši Finanšu ministrijas rīcībā esošajai informācijai (KP VIS dati līdz 2023.gada 10.oktobrim) CFLA konstatē risku nepabeigt darbības līdz 2023.gada 31.decembrim. Tāpat lūdzam sadarbībā ar CFLA atkārtoti izvērtēt “Jūrmalas ūdens” projekta Nr.4.2.2.0/21/A/049 “Saules enerģijas stacijas izveidošana Slokas NAI teritorijā, Mežmalas ielā 41, Jūrmalā” nepieciešamību pabeigt pēc 31.12.2023., ņemot vērā, ka 10.10.2023. CFLA dati (KP VIS) nenorāda uz risku projektu nepabeigt līdz 31.12.2023, kā arī publiskajā telpā izskanējušo informāciju, ka minētais projekts jau ir pabeigts: (skat. piemēram tvnet.lv: "NOSKATIES 〉 Unikāls gadījums Baltijas mērogā: Jūrmalā uz ūdens tapis saules paneļu parks" https://www.tvnet.lv/7875760/noskaties-unikals-gadijums-baltijas-meroga-jurmala-uz-udens-tapis-saules-panelu-parks.
Piedāvātā redakcija
Pieņemt zināšanai, ka Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014. - 2020. gada plānošanas perioda sekojoši projekti tiks pabeigti, īstenojot projekta darbības pēc 2023. gada 31. decembra par finansējuma saņēmēja līdzekļiem: 1) [projekta Nr.  un nosaukums]; 2) ...Atļaut Centrālajai finanšu un līgumu aģentūrai izmaksāt maksājumus pirms nefunkcionējošo projektu pabeigšanas par faktiski veiktajiem izdevumiem, kas finansējuma saņēmējam radušies līdz 2023. gada 31. decembrim.
4.
Anotācija (ex-ante)
1.1. Pamatojums
Priekšlikums
Lūdzam papildināt anotācijas 1.1.sadaļas apakšsadaļā "Apraksts" norādīto atsauci arī uz Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.–2020. gada plānošanas perioda vadības likuma 20.panta 6.punktu, ņemot vērā deleģējumu, uz kura pamata izdoti Ministru kabineta 2016. gada 8. marta noteikumi Nr. 152 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa "Atbilstoši pašvaldības integrētajām attīstības programmām sekmēt energoefektivitātes paaugstināšanu un atjaunojamo energoresursu izmantošanu pašvaldību ēkās" un 13.1.3. specifiskā atbalsta mērķa "Atveseļošanas pasākumi vides un reģionālās attīstības jomā" 13.1.3.1. pasākuma "Energoefektivitātes paaugstināšana pašvaldību infrastruktūrā ekonomiskās situācijas uzlabošanai" īstenošanas noteikumi".
Piedāvātā redakcija
-
5.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Lūdzam izvērst skaidrojumu anotācijā, pamatojot, kāpēc attiecīgo projektu posmošanas risinājums nav iespējams, norādot Eiropas Komisijas 2022.gada 14.decembra vadlīniju par to darbības programmu slēgšanu, kuras pieņemtas atbalsta saņemšanai no Eiropas Reģionālās attīstības fonda, Eiropas Sociālā fonda, Kohēzijas fonda un Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda, kā arī par pārrobežu sadarbības programmu saskaņā ar Pirmspievienošanās palīdzības instrumentu (IPA II) (2014.-2020.gada periodā) slēgšanu (2022/C 474/01) nosacījumus (attiecināmo izmaksu summas minimālais slieksnis).
Piedāvātā redakcija
-
6.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Ievērojot Ministru kabineta 2015. gada 24. februāra noteikumu Nr. 108 "Kārtība, kādā uzrauga un izvērtē Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda ieviešanu, kā arī izveido un izmanto Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmu 2014.–2020.gadam" 1.2. apakšpunktā noteikto, lūdzam anotācijas 1.3. sadaļas apakšsadaļas "Pašreizējā situācija" divpadsmitajā rindkopā aizstāt vārdus "Kohēzijas politikas vienotajā informācijas sistēmā" ar vārdiem un skaitļiem "Kohēzijas politikas fondu vadības informācijas sistēmā 2014.–2020. gadam".
Piedāvātā redakcija
-
7.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Ņemot vērā, ka anotācijas 1.3. sadaļas apakšsadaļā "Pašreizējā situācija" ir minēti "nekvalitatīvs būvprojekts", "neatbilstošs energo audits" u.c. faktori, kas būtiski ietekmē projektu izpildi un rādītāju sasniegšanu, lūdzam papildināt anotāciju ar norādi, kādas darbības finansējuma saņēmējs ir veicis, kādus lēmumus ir pieņēmis, kādus līgumsodus ir piemērojis pret atbildīgajām personām, kuras ir veikušas neatbilstošus energoauditus, izstrādājušas nekvalitatīvu būvprojektu, lai nodrošinātu skaidru un izsekojamu informāciju, kādās darbības ir veiktas, lai nodrošinātu sekmīgu projektu īstenošanu. Vienlaikus lūdzam izvērtēt katras puses atbildību minētajās situācijās.
Piedāvātā redakcija
-
8.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Lūdzam precizēt rindkopas "Tāpat noteikumu projekts nosaka, ka projektos, kas tiek pabeigti līdz 2024. gada 31. oktobrim, tiek piesaistīti finansējuma saņēmēja pašu līdzekļi, atrunā sadarbības iestādes un finansējuma saņēmēja pienākumus un veicamās darbības projekta pilnīgai pabeigšanai, kā arī nosaka termiņu, kurā sadarbības iestāde apstiprina un veic maksājumus par noslēguma maksājuma pieprasījumā iekļautajiem attiecināmajiem izdevumiem, kas veikti līdz 2023. gada 31. decembrim." pēdējo teikuma daļu piedāvātajā redakcijā, svītrojot tajā vārdus "termiņu, kurā", ņemot vērā, ka MKN paredz veikt noslēguma maksājuma pieprasījuma apmaksu nevis nosaka termiņu tā veikšanai.
Piedāvātā redakcija
Tāpat noteikumu projekts nosaka, ka projektos, kas tiek pabeigti līdz 2024. gada 31. oktobrim, tiek piesaistīti finansējuma saņēmēja pašu līdzekļi, atrunā sadarbības iestādes un finansējuma saņēmēja pienākumus un veicamās darbības projekta pilnīgai pabeigšanai, kā arī nosaka, ka sadarbības iestāde apstiprina un veic maksājumus par noslēguma maksājuma pieprasījumā iekļautajiem attiecināmajiem izdevumiem, kas veikti līdz 2023. gada 31. decembrim.
9.
Anotācija (ex-ante)
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Priekšlikums
Lūdzam papildināt anotācijas 2. sadaļu, ņemot vērā, ka noteikumu projekts rada administratīvo slogu finansējuma saņēmējam.
Piedāvātā redakcija
-
10.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Priekšlikums
Aicinām papildināt anotācijas 3.sadaļas punktu “Cita informācija” ar informāciju, ka noteikumu projektā iekļautajiem grozījumiem nav ietekmes uz valsts budžetu.
Piedāvātā redakcija
-
11.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Konstatējam, ka Ministru kabineta noteikumu grozījumu 3. punktā atšķiras un ir daudz stingrāka pieeja finanšu korekcijas piemērošanā par rādītāja vērtības nesasniegšanu nekā atbilstoši Vadošās iestādes 2022. gada 21. marta vadlīniju Nr. 2.7. “Vadlīniju par finanšu korekcijas piemērošanu, ziņošanu Eiropas Savienības fondu ieviešanā konstatētajām neatbilstībām, neatbilstoši veikto izdevumu atgūšanai 2014.-2020.gada plānošanas periodā” (turpmāk - vadlīnijas Nr. 2.7.)  5.pielikuma “Projekta ietvaros piemērojamās finanšu korekcijas apjoma noteikšana” 1.punktā tiek pieļauts. Vienlaikus Ministru kabineta noteikumu grozījumu anotācijā iekļauts skaidrojums, ka grozījumi paredzēti, lai būtu atbilstība ar minētajām vadlīnijām.  Lai novērstu pretrunu, pārpratumus un pieļautu lielāku elastību objektīvi pamatotos gadījumos, aicinām izvērtēt iespēju svītrot Ministru kabineta “Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa "Atbilstoši pašvaldības integrētajām attīstības programmām sekmēt energoefektivitātes paaugstināšanu un atjaunojamo energoresursu izmantošanu pašvaldību ēkās" un 13.1.3. specifiskā atbalsta mērķa "Atveseļošanas pasākumi vides un reģionālās attīstības jomā" 13.1.3.1. pasākuma "Energoefektivitātes paaugstināšana pašvaldību infrastruktūrā ekonomiskās situācijas uzlabošanai" īstenošanas noteikumi” 13.punktu par finanšu korekcijas aprēķinu un attiecīgi anotācijā iekļaut skaidrojumu par piemērojamo pieeju atbilstoši vadlīnijas Nr.2.7.  5. pielikuma 1. punktam  vadlīnijās noteiktajai vispārējai kārtībai (tā paredz, ka viena iznākuma rādītāja 65% mērķa izpildes nesasniegšanas gadījumā, korekcija nav automātiski jāpiemēro, bet gan jāpiemēro līdzvērtīga pieeja kā EK snieguma ietvara vadlīnijās, ka ja projektā ir paredzēts sasniegt vairāk kā 2 rādītājus, tad attiecīgi finanšu korekciju nepiemērotu,  ja tikai 1 rādītājs nav sasniedzis 65% neatkarībā no tā, vai projektā sasniedzami rādītāji ir snieguma ietvarā vai nav. Ja ir iespējams skaidri noteikt/nošķirt izdevumus, kas ir saistīti ar iznākuma rādītāja nesasniegšanu, tas ir skaidri jānodokumentē un attiecīgi korekciju var piemērot arī pret šiem izdevumiem, kas saistīti ar konkrēto pārkāpumu, nevis pret kopējām projekta attiecināmajām izmaksām).
Piedāvātā redakcija
-
12.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam papildināt regulējumu par nefunkcionējošu projektu noteikšanu, lai izvairītos no turpmākas Ministru kabineta noteikumu grozījumu veikšanas (ja sadarbības iestāde un atbildīgā iestāde atbalsta, projektu var noteikt kā nefunkcionējošu).
Piedāvātā redakcija
24.1 Gadījumos, kad finansējuma saņēmējs nevar pilnībā pabeigt projektā plānotās  darbības un sasniegt projektā plānotos iznākuma rādītājus līdz 2023. gada 31. decembrim, finansējuma saņēmējs var pabeigt projektā plānotās darbības un sasniegt plānotos iznākuma rādītājus par saviem līdzekļiem līdz 2024. gada 31. oktobrim, ja sadarbības iestāde un atbildīgā iestāde sniedz pozitīvu atzinumu par projekta termiņa pagarināšanu.
13.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Ierosinām papildinātajos MK noteikumu punktos 24.1; 24.2.2; 24.2.3 un 24.4 (MK noteikumu grozījumu projekta 5. ; 6. un 8.punkts) un anotācijā aizvietot vārdu "aktivitātes" ar "darbībām", lai nodrošinātu vienotu terminoloģiju visā MK noteikumu tekstā.
Piedāvātā redakcija
-
14.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Lūdzam izteikt plānotā noteikumu Nr. 152 24.21. apakšpunktu piedāvātajā redakcijā. Atbilstoši lūdzam salāgot arī Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projekta 3. punktu.
Piedāvātā redakcija
24.21. iesniedz sadarbības iestādē priekšlikumus grozījumiem vienošanās vai civiltiesiskajā līgumā par projekta īstenošanu ne vēlāk kā līdz 2023. gada 31. decembrim;
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk