Atzinums

Projekta ID
22-TA-864
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
29.06.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Aicinām papildināt informatīvā ziņojuma 3.nodaļu, norādot, ka paaudžu maiņu raksturojošs rādītājs ir summārais dzimstības koeficients - vidējais bērnu skaits, kuri varētu piedzimt vienai sievietei viņas dzīves laikā, saglabājoties attiecīgā gada dzimstības līmenim. Normālai paaudžu nomaiņai nepieciešamais rādītājs ir 2.1 bērns.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūdzam precizēt informatīvā ziņojuma 3.nodaļu "Demogrāfiskā situācija Latvijā", skaidrojot jēdzienu "paredzamais mūža ilgums", t.i., kas šis ir par rādītāju un ko tas atspoguļo, pretējā gadījumā, iztrūkstot pilnīgai informācijai, paveras nekorektas interpretācijas risks. Konkrētajā gadījumā šķiet, ka norādīts koeficients - jo piešķirot pensiju, tās aprēķina formulā ir arī koeficients jeb vērtība G, kas ir vidējais laika periods gados, cik ilgi valstī plānota vecuma pensijas izmaksa.
Arī atbilstoši Oficiālajā statistikas portālā pieejamā informācija liecina, ka:  paredzamais mūža ilgums 40 līdz 90 gadus veciem iedzīvotājiem ir aprēķins, lai nodrošinātu likumam 'Par valsts pensijām" nepieciešamos datus pensiju aprēķinam.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūdzam precizēt visā informatīvā ziņojuma tekstā vārda "projekts" lietojumu, lai skaidri un nepārprotami būtu iespējams identificēt par kuru projektu (norādot projekta Nr. un/vai nosaukumu) iet runa, nepieļaujot interpretācijas iespējas. Tā piemēram, informatīvā ziņojuma 2.nodaļas "Aktīvās novecošanās stratēģijas saturs un mērķis" 3.rindkopā tiek saīsināts "... projekta “Latvijas visaptverošas aktīvās novecošanās stratēģijas izstrāde iedzīvotāju darba mūža pagarināšanai un uzlabošanai” (turpmāk - projekts)...", taču turpmāk informatīvā ziņojuma tekstā vārds "projekts" tiek lietots pavisam citu projektu kontekstā.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūdzam izvērtēt nepieciešamību informatīvā ziņojumā minēt "Eiropas Sociālā fonda Plus (turpmāk – ESF+)", ja ;šis informatīvais ziņojums sniedz informāciju par konceptuālā ziņojumā ietvertā risinājuma un tajā iekļauto aktivitāšu īstenošanas ieviešanas gaitu (progresu) un citiem īstenotajiem atbalsta pasākumiem un aktivitātēm aktīvās novecošanās situācijas uzlabošanai laika posmā no 2019.gada 1.janvāra līdz 2021.gada 31.decembrim. Savukārt ESF+ attiecas uz  Eiropas Savienības fondu 2021. - 2027.gada plānošanas periodu un neviens no ESF+ pasākumiem šajā informatīvajā ziņojumā netiek minēts.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūdzam precizēt informatīvā ziņojuma sadaļā “Algoti pagaidu sabiedriskie darbi” informāciju, par to, ka "pasākums tiek īstenots ESF projekta Nr. 9.1.1.1./15/I/001 “Subsidētās darbavietas nelabvēlīgākā situācijā esošiem bezdarbniekiem” ietvaros". Vēršam uzmanību, ka tikai 2020.gada jūlijā Ministru kabineta 2014.gada 23.decembra noteikumi Nr.835 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt sociālās atstumtības riskam pakļauto mērķa grupu, tostarp bezdarbnieku, tai skaitā nelabvēlīgākā situācijā esošu bezdarbnieku, iekļaušanos darba tirgū" 9.1.1.1. pasākuma "Subsidētās darbavietas nelabvēlīgākā situācijā esošiem bezdarbniekiem" īstenošanas noteikumi" (turpmāk - MK noteikumi Nr. 835) tika papildināti ar jaunu atbalstāmo darbību algoti pagaidu sabiedriskie darbi (turpmāk -APSD), t.i. 15.2.4 apakšpunktu. Šāds lēmums tika pieņemts, lai mazinātu COVID-19 pandēmijas izraisītās nelabvēlīgās sekas uz darba tirgu un pilnveidotu NVA atbalsta pasākumus bezdarbniekiem.
Savukārt ar š.g. 11.janvārī apstiprināti grozījumi MK noteikumos Nr. 835, kad uzlabojoties reģistrētā bezdarba situācijai, bet vienlaicīgi pieaugot arī reģistrēto bezdarbnieku ar invaliditāti skaitam, tika pieņemts lēmums novirzīt APSD finansējumu personām ar invaliditāti pieejamo pakalpojumu uzlabošanai un īstenošanai. No 2022.gada 1.janvāra APSD turpina finansēt tikai no nodarbinātības speciālā budžeta līdzekļiem, novirzot finansējumu tām pašvaldībām, kurās ir vērojams augsts ilgstošo bezdarbnieku un citu mērķa grupu īpatsvars reģistrēto bezdarbnieku kopskaitā. Līdz ar to, korektāk informatīvajā ziņojumā būtu atpoguļot informāciju, ka APSD ietvaros atbalsts tika sniegts gan no Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 9.1.1.1./15/I/001 “Subsidētās darbavietas nelabvēlīgākā situācijā esošiem bezdarbniekiem” ietvaros pieejamā finansējuma (2020. un 2021.gadā), gan no nodarbinātības speciālā budžeta līdzekļiem.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūdzam precizēt informatīvā ziņojuma 6.2.apakšsadaļā “Aktivitātes veselības jomā aktīvās novecošanās situācijas uzlabošanai” (53.lpp.) 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem” finansējumu atbilstoši Ministru kabineta 2016. gada 17. maija noteikumiem Nr. 310 "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem" 9.2.4.1. pasākuma "Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi" un 9.2.4.2. pasākuma "Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei" īstenošanas noteikumi"
 
Piedāvātā redakcija
-