Atzinums

Projekta ID
23-TA-3092
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
26.03.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Bērnu tiesību aizsardzības likuma 5.1panta 20.punkts paredz, ka speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā ir nepieciešamas personai, ja ar tās pieņemtu pārvaldes lēmumu (it īpaši administratīvo aktu), faktisko rīcību vai cita veida darba vai dienesta pienākumu veikšanu tiek vai var tikt skartas bērna tiesības un tiesiskās intereses. Ņemot vērā, ka ārstniecības personu speciālo zināšanu bērnu tiesību aizsardzības jomā apguve un pilnveide tiek regulēta profesijas standartā un tajā iekļautajās profesionālās kvalifikācijas prasībās, savukārt šo noteikumu 3. punkts noteic izglītības programmas saturu, tostarp apgūstamās kompetences bērnu tiesību aizsardzībā, lūdzam noteikumu projekta anotācijā norādīt sekojošas obligāti apgūstamās zināšanas:
            1. Tiesiskais regulējums bērnu tiesību aizsardzībā;
            2. Bērna labāko interešu, diskriminācijas aizlieguma principi un tiesības uz dzīvību, izdzīvošanu un attīstību;
            3. Vardarbības pret bērnu veidi, pazīmes un sekas, un tās identificēšanas un definēšanas izaicinājumi;
            4. Saskarsme ar bērnu;
            5. Bērna līdzdalības princips;
            6. Starpinstitūciju sadarbība kā bērnu tiesību aizsardzības darba organizācijas metode.
Lai nodrošinātu ārstniecības personu zināšanu bērnu tiesību aizsardzības jomā apguvi un pilnveidi vienlīdzīgi ar prasībām citiem speciālistiem, kuri speciālās zināšanas turpmāk pilnveidos atbilstoši Labklājības ministrijas izstrādātā noteikumu projekta "Noteikumi par kārtību, kādā apgūstamas speciālās zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā, šo zināšanu saturu un apjomu" (23-TA2453) 2.3. apakšpunktam, lūdzam izvērtēt iespēju noteikt, ka zināšanu apguves vai pilnveides mācību kursa vai programmas bērnu tiesību aizsardzības jomā apjoms ir ne mazāks par astoņām akadēmiskajām stundām.
Vienlaikus aicinām Veselības ministriju, pārskatot ārstniecības personu kompetences prasības regulējošos normatīvos aktus, ņemt vērā un rast iespēju izpildīt ANO Bērnu tiesību komitejas 2016. gada 29. janvāra Noslēguma apsvērumu 23. punktā doto ieteikumu dalībvalstij nodrošināt, ka speciālistiem jāapgūst mācību programma par bērnu tiesību aizsardzību pirms stāšanās darbā un jāpiedalās tālākās mācībās vismaz reizi divos gados.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam Noteikumu projekta 407.30.apakšpunktā vārdu “invalīdiem” aizstāt ar vārdiem “personām ar invaliditāti”, ņemot vērā ANO Konvencijā par personu ar invaliditāti tiesībām un Invaliditātes likumā lietoto terminoloģiju. Vēršam uzmanību, ka termins “invalīds” ir novecojis un neatbilst cilvēktiesību pieejai un biopsihosociālam skatījumam uz invaliditāti.
 
Piedāvātā redakcija
-