Atzinums

Projekta ID
23-TA-2137
Atzinuma sniedzējs
Veselības ministrija
Atzinums iesniegts
21.09.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļu "Pusaudžu veselība" papildinot ar jaunu rindkopu: "Sadarbībā ar Veselības inspekciju un tās izveidotu eksperta grupu 2022.gadā izstrādātas un Veselības ministrijas, Veselības inspekcijas un Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapās publicētas Rekomendācijas drošai un veselībai nekaitīgai moderno tehnoloģiju lietošanai bērniem[1], iekļaujot ieteikumus bērna vecumam atbilstošam, pie elektroniskās ierīces ekrāna pavadītajam laikam dienā, kā arī ieteikumus vecākiem, pedagogiem un izglītības iestādēm."


[1] https://www.vm.gov.lv/lv/media/10445/download?attachment
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļu "Pusaudžu veselība" papildinot ar jaunu rindkopu: "2022. gadā tika apstiprinātas Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027. gadam, kur 1. rīcības virziena “Veselīgs un aktīvs dzīvesveids” ir ietverti pasākumi veselīga dzīvesveida veicināšanai, tai skaitā fizisko aktivitāšu veicināšana, psihiskās, seksuālās un reproduktīvās veselības veicināšana, veselīgs uzturs, atkarību izraisošo vielu lietošanu un procesu atkarības mazināšana, piemēram, adaptējot un īstenojot pierādījumos balstītas un standartizētas narkotiku lietošanas profilakses programmas dažādām mērķa grupām.

Ar VM projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001)” atbalstu notika darbs pie materiāla “Atkarību profilakses rīcības plāna izstrādāšana, īstenošana un uzraudzība izglītības iestādēs”[1] izstrādes. Minētais materiāls ir palīgs izglītības iestādēm atkarību profilakses veicināšanā skolu vidē, sniedzot ieteikumus rīcības plāna izstrādei.


[1] https://esparveselibu.lv/sites/default/files/2023-06/Metodiskais-materials-web.pdf





 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt Informatīvā ziņojuma A. daļas "Vispārējie ANO Bērnu tiesību konvencijas īstenošanas pasākumi "  sadaļu "Visaptveroša politika un pamatnostādnesi" svītrojot pēdējo rindkopu: 2022. gadā tika apstiprināts VM “Profilakses pasākumu un veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plāns alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu lietošanas izplatības mazināšanas jomā 2023.–2025. gadam”. Tā mērķis ir samazināt alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu nodarīto kaitējumu sabiedrības veselībai, nodrošinot iedzīvotājiem pierādījumos balstītus, mērķtiecīgus, kvalitatīvus atkarību izraisošo vielu lietošanas profilakses pasākumus, kam ir paredzēs Eiropas Sociālo fondu finansējums. Tāpat šajā plānā paredzēts nodrošināt sabiedrībai agrīnu diagnostiku un kvalitatīvus, pieejamus un individuālajām vajadzībām atbilstošus veselības aprūpes un sociālos pakalpojumus."


 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļu "Pusaudžu veselība" Komitejas ieteikumu par atkarību jautājumiem papildināt ar šādu informāciju:
Piedāvātā redakcija
2022.gada 25.oktobrī izstrādāts un MK pieņemts “Profilakses pasākumu un veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plāns alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu lietošanas izplatības mazināšanas jomā 2023.-2025.gadam”. Plānā iekļauti mērķtiecīgi profilakses pasākumi, plānoti uzlabojumi gan ambulatoro, gan stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātē un pieejamībā, kā arī uzlabojumi sociālā atbalsta pakalpojumos. Ilgtermiņa rehabilitāciju pusaudžiem nodrošina slimnīca “Ģintermuiža”[1]. Tā ir vienīgā ārstniecības iestāde Latvijā, kurā sniedz stacionāros rehabilitācijas pakalpojumus bērniem. Plāns paredz optimizēt minēto pakalpojumu, izvērtējot pašreiz slimnīcā “Ģintermuiža” sniedzamā pakalpojuma kvalitāti, multiprofesionālās pieejas īstenošanu un finansēšanas kārtību, kā arī sagatavot priekšlikumu izvērtējumu pakalpojuma paplašināšanai citās ārstniecības iestādēs. Būtiska loma plāna īstenošanā ir finansējuma pieejamībai.


[1] http://www.gintermuiza.lv/
 
5.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļu "Pusaudžu veselība"  informāciju par normatīvā regulējuma izmaiņām narkotiku jomā izteikt šādā redakcijā un pārcelt pie Komitejas ieteikuma par atkarību jautājumiem:
 
Piedāvātā redakcija
Vienlaikus VM pakļauj kontrolei jaunas narkotiskās vielas, izstrādājot grozījumus likumā "Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību". 2021.gada 29.aprīlī Saeima pieņēma grozījumus likumā “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”, kuru mērķis bija vienkāršot un padarīt mazāk laikietilpīgu kārtību, kādā Latvijā kontrolei pakļauj narkotiskās vielas, psihotropās vielas, augus, zāles un prekursorus, apvienojot gan minēto vielu kontroles statusa, gan iedalījumu apmēru noteikšanu minētā likuma 2. pielikumā. 2022.gada 2.jūnijā Saeima pieņēma grozījumus likumā “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”, kas paredzēja pakļaut kontrolei jaunas narkotiskās un psihotropās vielas, atsevišķām vielām pārskatīt kontroles statusu, kā arī noteikt apmērus nelegālajā apritē.

 
6.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļu "Pusaudžu veselība" informāciju par atkarības profilakses programmu "Unplugged" izteikt šādā redakcijā un pārcelt pie Komitejas ieteikuma par atkarību jautājumiem:
Piedāvātā redakcija
Lai veicinātu labas prakses atkarību profilakses integrāciju izglītības iestādēs Latvijā, 2021./2022. mācību gadā VM projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001)” ietvaros tulkota, adaptēta un pilotēta starptautiska skolu atkarības profilakses programma "Unplugged", lai novērstu vai attālinātu atkarību izraisošo vielu lietošanas uzsākšanu 12-14 gadus vecu skolēnu vidū. Programmu  veido 12 nodarbības, kas tiek īstenotas vispārizglītojošās skolās reizi nedēļā, iekļaujot jautājumus, kas ietver kritiskās domāšanas, lēmumu pieņemšanas, radošās domāšanas, efektīvas komunikācijas, savstarpējo attiecību, empātijas un citu prasmju un iemaņu attīstīšanu  jauniešiem.
Lai nodrošinātu šādas programmas sistemātisku īstenošanu Latvijā, tās saturs būtu jāintegrē mācību programmā. Pilotēšanas laikā gūtie secinājumi norāda šo kā vienu no centrālajām organizatoriskajām problēmām Latvijas skolās, kā rezultātā šīs un līdzvērtīgu  programmu īstenošana ir atkarīga no katras skolas vadības un pedagogu motivācijas, meklējot un radot individuālus risinājumus. Minētais ir identificējams kā izaicinājums šādu programmu īstenošanai nacionālā mērogā.

2022. gadā VM ESF projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001)” ietvaros PRC sadarbībā ar VM izstrādāja indicētas atkarību profilakses programmu “Veselīgas nākotnes programma”, lai nodrošinātu agrīnu palīdzību 13 līdz 25 gadus veciem iedzīvotājiem, kuriem ir paaugstināts atkarību izraisošo vielu lietošanas radīto veselības traucējumu attīstības risks. Darbā ar programmu tika apmācīti 54 speciālisti no 39 Latvijas pašvaldībām. Apmācībās piedalījās dažādās pašvaldību iestādēs un organizācijās strādājoši speciālisti, kuri ikdienā kontaktējas un strādā ar jauniešiem, kuriem ir paaugstināts atkarību izraisošo vielu lietošanas  risks – jaunatnes lietu speciālisti, pašvaldības un VP darbinieki, sociālie darbinieki, bāriņtiesu speciālisti, izglītības iestāžu sociālie pedagogi, speciālie pedagogi un skolu psihologi, VPD darbinieki, NVO strādājošie un citi. Programmu veido individuāls un grupas darbs ar jauniešiem, viņu vecākiem.

 
7.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļu "Pusaudžu veselība" Komitejas ieteikumu par atkarību jautājumiem papildināt ar šādu informāciju:
Piedāvātā redakcija
Ar ESF atbalstu notika darbs pie materiāla “Atkarību profilakses rīcības plāna izstrādāšana, īstenošana un uzraudzība izglītības iestādēs”[1] . Minētais materiāls ir palīgs izglītības iestādēm atkarību profilakses veicināšanā skolu vidē, sniedzot ieteikumus rīcības plāna izstrādei.

2020./2021.gadā tika īstenota sabiedrības izglītošanas kampaņas "Interneta vides kampaņa par palīdzības iespējām cilvēkiem, kuri vēlas pārtraukt atkarību izraisošo vielu vai procesu lietošanu"[2], kuras ietvaros ar video palīdzību tika aktualizēti atbalsta pakalpojumi, kas pieejami cilvēkiem, kuri vēlas pārtraukt atkarību izraisošo vielu un procesu lietošanu.
Ar ESF atbalstu kopā ar ekspertiem notika darbs arī pie mācību filmas izstrādes pusaudžiem par narkotiskajām vielām un to radītajām sekām[3]. Filma sniedz informāciju arī par to, kur meklēt palīdzību un atbalstu atkarību jautājumos.

[1] https://esparveselibu.lv/sites/default/files/2023-06/Metodiskais-materials-web.pdf
[2] https://esparveselibu.lv/kampana/interneta-vides-kampana-par-palidzibas-iespejam-cilvekiem-kuri-velas-partraukt-atkaribu
[3] https://www.esparveselibu.lv/veselibas-ministrija-piedava-macibu-filmu-pusaudziem-par-narkotiskajam-vielam-un-raditajam-sekam





 
8.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļu "Pusaudžu veselība" informāciju par atkarību jautājumiem pārcelt no Komitejas ieteikuma par seksuālo un reproduktīvo veselību uz Komitejas ieteikumu par atkarību jautājumiem: "Komitejas ieteikums: strādāt ar atkarību izraisošo vielu lietošanas sastopamību bērnu vidū, tostarp veicinot bērnu izpratni par narkotiku lietošanas negatīvajām sekām, sniedzot bērniem pareizu un objektīvu informāciju, kā arī dzīves prasmju izglītību par atkarību izraisošo vielu, arī tabakas un alkohola, lietošanas novēršanu; izstrādāt īpašu un bērniem draudzīgu narkotiku atkarības ārstēšanas pieeju  un bērniem paredzētus kaitējuma mazināšanas pakalpojumus."
 
Piedāvātā redakcija
-
9.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt B. daļas "Vispārējie bērnu tiesību principi" sadaļu "Bērnu pašnāvību novēršana veselība" papildinot ar informāciju šādā redakcijā:  "Vienlaikus 2021. gadā bija vērojams  patstāvīgs pieprasījuma pieaugums, neraugoties uz straujo palīdzības kapacitātes palielināšanu un izvēršanu arī Latvijas reģionos. Tāpat arī jomas speciālisti atzīmēja, ka pusaudžiem, kas vēršas pēc palīdzības, ir novērojams smagāks stāvoklis, nekā līdz šim, kas prasa specifisku palīdzību un lielāku resursu ieguldījumu, tādēļ ar  Veselības ministrijas atbalstu tiek uzlabota garastāvokļa traucējumu programmas pieejamība jauniešiem un viņu ģimenēm reģionos, atverot reģionālās filiāles. 2022.gadā garastāvokļa traucējumu programmas īstenošanai kopumā  atvēlēts vairāk nekā  1,61 miljons eiro, kas nodrošinās 62 speciālistu darba slodzes. Kopš 2022.gada 1.augusta, pateicoties Veselības ministrijas finansējumam, darbu  uzsāk Pusaudžu resursu centra (PRC) filiāles Siguldā un Tukumā."
Piedāvātā redakcija
-
10.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļu "Pusaudžu veselība" svītrojot 5. rindkopu: "Lai katrā Latvijas pašvaldībā būtu iespēja īstenot izglītojošas aktivitātes par seksuālo un reproduktīvo veselību pēc vienotas metodikas un līdzvērtīgā kvalitātē, un katrā pašvaldībā jauniešiem būtu pieejams speciālists, kas pārzina šo delikāto un sabiedrībai svarīgo jomu, VM ESF projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001)” ietvaros sadarbībā ar biedrību “Papardes zieds” 2020.gadā uzsāka darbu pie vienotas izglītības programmas izstrādes diviem vecumposmiem (5.-7.klašu un 8.-12.klašu skolēniem) par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, paredzot divu dienu bezmaksas mācības pašvaldību deleģētiem pārstāvjiem.[1]  Mācību mērķis ir sagatavot un izglītot pašvaldību deleģētos speciālistus seksuālās un reproduktīvās veselības izglītības programmas nodarbību kopumu vadīšanai 5.-7. un 8.-12 klašu jauniešiem. Mācību programma veidota tā, lai speciālisti tiktu sagatavoti darbam ar pusaudžiem un jauniešiem par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, neformālā gaisotnē, interesantā un vienkāršā veidā pārrunājot reālas situācijas un ietverot arī jauniešu zināšanas, priekšstatus un pieredzi. Mācību laikā pašvaldību speciālisti, izmantojot neformālās izglītības metodes, apgūs zināšanas, dažādas prasmes un kompetences, piemēram, kā veiksmīgāk runāt un veicināt diskusiju ar jauniešiem par seksuālās un reproduktīvās veselības tēmām, kas ietvertas katrā nodarbību kopumā. Visos Latvijas reģionos kopumā paredzēts organizēt 6 mācību grupas, kurās piedalīsies vairāk nekā 100 pašvaldību deleģēti speciālisti – pedagogi, jaunatnes darbinieki, sabiedrības veselības speciālisti, sociālie pedagogi, psihologi, medicīnas māsas, vecmātes u.c."


[1] https://www.vm.gov.lv/lv/jaunums/izstradata-vienota-izglitibas-programma-jauniesiem-par-seksualas-un-reproduktivas-veselibas-jautajumiem.
 
Piedāvātā redakcija
-
11.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļas "Veselība un veselības aprūpes pakalpojumi" 2. rindkopu svītrojot tekstu "uzsākta izglītojošu nodarbību vadīšana saskaņā ar programmu „Programma pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem Latvijā par mutes un zobu veselības veicināšanu saistībā ar veselīga uztura paradumiem” aizstājot ar tekstu "VM uzsāka izglītojošu nodarbību". 
Piedāvātā redakcija
-
12.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt ziņojuma projekta F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļu "Pusaudžu veselība" attiecīgajā sadaļā pievienojot par atkarību izraisošo vielu pieejamības un lietošanas mazināšanu informāciju šādā redakcijā: 

"“Lai nodrošinātu sabiedrības veselības interešu aizsardzību, īpaši bērnu un gados jaunu personu aizsardzību no smēķēšanas radītā kaitējuma, kopš 2020.gada Saeimas Sociālā un darba lietu komisijā tiek diskutēts par likumprojektu “Grozījumi “Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā””[1] (turpmāk –likumprojekts). Likumprojekta galvenais mērķis ir noteikt stingrāku regulējumu attiecībā uz tabakas un nikotīnu saturošiem izstrādājumiem, mazinot to pieejamību un pievilcīgumu bērnu un gados jaunu patērētāju vidū, ņemot vērā to lietošanas nodarīto kaitējumu veselībai. Minētais likumprojekts ir 13.Saeimas deputātu virzīts likumprojekts, kura izskatīšanu pārņēma jaunais 14.Saeimas sasaukums. Minētais likumprojekts tika pieņemts  divos lasījumos  13.Saeimas sasaukumā. Un arī 14.Saeimas sasaukums nolēma minēto likumprojektu pārņemt un virzīt tālāk, attiecīgi 2022.gada 15.decembrī tas tika jau pieņemts jau 1.lasījum, bet 2023.gada 23.martā likumprojekts tika pieņemts 2. lasījumā. 2023.gada 13.jūnjā  likumprojekts tika atbalstīts  Saeimas Sociālā un darba lietu komisijā apstiprināšanai 3.lasījumā. Likumprojektu plānots pieņemt līdz 2023.gada beigām pēc saskaņojuma saņemšanas no Eiropas Komisijas.

Vienlaikus 2022.gada nogalē Veselības ministrija uzsāka darbu  pie vēl vienu grozījumu virzīšanas Tabakas likumā, ar kuriem tika paredzēts nacionālos tiesību aktos pārņemt Eiropas Komisijas 2022.gada 29.jūnijā pieņemto Deleģēto direktīvu [2], kura nosaka raksturīgā aromāta, t.sk. raksturīgā mentola aromāta, aizliegumu karsējamiem tabakas izstrādājumiem.   Minētais ierobežojums stāsies spēkā visā Eiropas Savienībā 2023.gada 23.oktobrī. Minēto ierobežojumu noteikšana mazinās karsējamās tabakas izstrādājumu pievilcīgumu gados jaunu patērētāju vidū. Likumprojekts divos lasījumos kā steidzams tika pieņemts Saeimā 2023.gada 18.maijā.  “

[1] https://titania.saeima.lv/LIVS14/saeimalivs14.nsf/webSasaiste?OpenView&restricttocategory=48/Lp14
[2] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=CELEX%3A32022L2100
Piedāvātā redakcija
-
13.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Lūdzam informatīvā ziņojuma F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļā "Veselības un veselības aprūpes pakalpojumi" iekļaut šādu informāciju.
 
Piedāvātā redakcija
Saskaņā ar Latvijas skolēnu veselības paradumu pētījuma 2018. gada aptaujas datiem 28% zēnu un 21,6% meiteņu 11 līdz 15 gadu vecumā savu veselību vērtē kā teicamu. Palielinoties vecumam, pusaudžu veselības pašvērtējums krītas, kā arī tas ir sliktāks meitenēm, nekā zēniem. Vienlaikus ir vērojams būtisks un stabils pusaudžu īpatsvara pieaugums ar atkārtotām muguras sāpēm un grūtībām iemigt.
Pietiekama fiziskā aktivitāte pēdējās nedēļas laikā bija 18,8% 11, 13 un 15-gadīgu skolēnu, savukārt tikai 26,8% skolēnu vismaz reizi dienā uzturā lietoja augļus, bet 27,2% skolēnu lietoja dārzeņus. Pozitīvi vērtējams, ka skolēnu vidū samazinās saldumu patēriņš. Vienlaikus samazinās skolēnu īpatsvars, kas lieto saldinātos dzērienus – 6,2% skolēnu lietoja saldinātos gāzētos dzērienus vismaz reizi dienā.
Savukārt negatīvi vērtējama ir tendence, ka pieaug 11, 13 un 15 gadīgu pusaudžu īpatsvars ar lieku ķermeņa masu un aptaukošanos (20,9% 2018. gadā). Latvijā ir arī augsts septiņgadīgo un deviņgadīgo skolēnu īpatsvars ar lieku ķermeņa masu un aptaukošanos, liecina Bērnu antropometrisko parametru un skolu vides pētījuma 2018./2019. mācību gada rezultāti. Liekais svars un aptaukošanās ir 22,8% pirmklasnieku un ceturtajai daļai jeb 25,1% trešās klases skolēnu.

Periodā no 2021. gada līdz 2022. gadam veselības veicināšanas jomā īstenoti dažādi pasākumi (t.sk. ESF projekta ietvaros) bērniem, kā arī izglītības iestāžu pedagogiem un bērnu vecākiem ar mērķi uzlabot bērnu ikdienas paradumus un izglītot par to ilgtermiņa ietekmi uz veselību.

Papildus VM īstenotajam ESF projektam, ESF darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa 9.2.4.2. pasākuma „Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei” ietvaros arī pašvaldībās tiek īstenotas vietēja mēroga veselības veicināšanas un slimību profilakses aktivitātes vietējai sabiedrībai, tai skaitā, lekcijas, semināri, izglītojošas un praktiskas nodarbības par veselīgu uzturu, fiziskajām aktivitātēm, psihisko veselību, seksuālo un reproduktīvo veselību, atkarību izraisošajām vielām un procesu atkarībām un slimību profilaksi bērniem.

Kopš 2022. gada ir pieejama BKUS izstrādātā tīmekļvietne veselapasaule.lv, kurā bērnu vecākiem ir pieejama izglītojoša informācija, kas saistīta ar veselības aizsardzības jautājumiem. Tīmekļa vietnes izstrādē piedalījās BKUS speciālisti, tādējādi nodrošinot uzticamu un aktuālu informāciju par bērnu veselību un labbūtību.

Komitejas ieteikums: veikt nepieciešamos pasākumus, lai novērstu joda deficītu.

ESF projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros 2020. gadā tika īstenots pētījums “Pētījums par sāls un joda patēriņu Latvijas pieaugušo iedzīvotāju populācijā”.[1][2] Minētajā pētījumā tika secināts, ka vairāk nekā 70% pētījuma dalībnieku ir nepietiekams uzņemtā joda daudzums. Reaģējot uz negatīvajiem pētījuma rezultātiem, SPKC 2021. gadā īstenoja sabiedrības informēšanas kampaņu “Jods Tavai veselībai!”[3], lai informētu Latvijas iedzīvotājus par joda nozīmi organismā un tā avotiem uzturā. Kampaņas ietvaros tika izveidotas reklāmas interneta videi, radio un drukātajiem medijiem, izveidots zināšanu pašpārbaudes tests, izstrādāts tiešsaistes buklets, sagatavoti informatīvie raksti un intervijas ar speciālistiem. Informatīvajā bukletā ne tikai iekļauti praktiski padomi bērnu un jauniešu uzturam, lai nodrošinātu pietiekamu joda uzņemšanu, bet arī iekļauti recepšu piemēri ēdieniem, kuri bagāti ar jodu. Reklāmas video rullītis mērķēts uz bērniem un jauniešiem.
Vienlaikus SPKC ir izstrādājis arī infografiku “Jods”[4], kurā viegli uztveramā veidā sniegta informācija par joda nozīmi, avotiem uzturā, ieteicamo dienas devu un ieteikumiem joda dienas devas uzņemšanai ar pārtiku.

Iepriekš minētajā pētījumā tika secināts, ka piens un piena produkti ir viens no būtiskākajiem joda avotiem Latvijas iedzīvotāju uzturā. ZM īstenotā ES atbalsta programma piena piegādei izglītības iestādēm, kura darbojas kopš 2004./2005/ mācību gada,  tika turpināta arī 2021./2022. un 2022./2023.mācību gados. Programma bērnu un jauniešu vidū saglabā savu popularitāti, tomēr 2021./2022. mācību gadā programmas īstenošanu ietekmēja Covid-19 pandēmija, izglītības procesam pirmajā semestrī notiekot daļēji attālināti. Savukārt, 2022./2023. mācību gadā programmas īstenošanai šķēršļus radīja Krievijas militārā iebrukuma Ukrainā izraisītais ražošanas izmaksu pieaugums, kā dēļ atbalsta likmes programmā tika palielinātas, lai nosegtu produktu izmaksas un nodrošinātu, ka produkti bērniem joprojām tiek izdalīti bez maksas. Atbalsta palielināšana rezultējās straujākā pieejamā programmas budžeta apguvē, būtiski saīsinot  periodu, kurā bezmaksas produktu porcijas bērniem tika nodrošinātas. Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta datiem, atbalsta programmā 2021./2022. mācību gadā pienu izdalīja 1181 izglītības iestāde. Šajās izglītības iestādēs bezmaksas pienu (kopā 2069 tonnas) saņēma 246 733 audzēkņu.

Bērnu augšanai un pilnvērtīgai attīstībai būtiski ir saņemt veselīgu, uzturvielām bagātu un sabalansētu uzturu, kas nodrošina visas organisma vajadzības (t.sk. pietiekamu joda uzņemšanu), tādējādi novēršot aptaukošanās un citu hronisku, ar uzturu saistītu slimību attīstības risku. Latvijā ilgtermiņā tiek īstenota politika bērnu veselīga uztura nodrošināšanai, tostarp, ir noteiktas uztura normas izglītības iestādēs, ir aizliegts pārdot enerģijas dzērienus nepilngadīgām personām, tiek piemērotas samazinātās nodokļu likmes zīdaiņiem paredzētajai pārtikai un svaigiem dārzeņiem, augļiem un ogām, kā arī ieviesti citi pasākumi uztura uzlabošanai un veselīgu uztura paradumu veicināšanai. Uztura normas izglītības iestāžu ēdienkartēs paredz iekļaut uzturvielām, tostarp minerālvielām, bagātus pārtikas produktus, kas satur arī jodu, veicinot tā pietiekamu uzņemšanu. 

Atbilstoši jaunākajām rekomendācijām uzturzinātnē VM sadarbībā ar SPKC un ārstniecības personu profesionālajām asociācijām 2021. un 2022. gadā aktualizēja iepriekš izstrādātos veselīga uztura ieteikumus bērniem līdz divu gadu vecumam, no 2 līdz 10 gadu vecumam, kā arī no 11 līdz 18 gadu vecumam, nodrošinot arī ieteikumu vizuālo noformējumu, publicitāti un izplatīšanu drukātā formātā. Ieteikumos minēta informācija par pietiekamu minerālvielu, tostarp joda, uzņemšanu uzturā.

No 2020. līdz 2022. gadam norisinājās pilotprojekts sirds un asinsvadu slimību riska faktoru noteikšanai un mazināšanai bērniem, kura ietvaros tika izstrādāta un īstenota veselīgu paradumu veidošanas programmu, kas ietvēra informatīvu, praktisku aktivitāšu kopumu saistībā ar uzturu, fiziskajām aktivitātēm un atkarību izraisošu vielu un procesu mazināšanu. Pilotprojekta ietvaros bērni tika iesaistīti vairāku veidu aktivitātēs, kas saistītas ar uztura paradumiem – ekskursijās uz zemnieku saimniecībām, augļu un dārzeņu degustācijās, ēdienu gatavošanā u.c.[5] Ņemot vērā, ka sirds un asinsvadu slimību profilaksei ir ieteicams vismaz 2 reizes nedēļā uzturā lietot zivis, šī pilotprojekta aktivitāšu ietvaros tika veicināta arī joda uzņemšana, jo zivis ir viens no bagātākajiem joda avotiem uzturā.

2021. gadā VM īstenotā ESF projektā  „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” tapusi mācību filma skolēniem no 1.līdz 5.klasei, lai sekmētu zināšanas par veselīga uztura pamatprincipiem. Mācību filma kā palīgmateriāls ir noderīgs pedagogiem un vecākiem. Mācību filmu ietvaros, cita starpā, tika sniegta informācija arī par minerālvielu un olbaltumvielu (tostarp zivju, kas ir viens no bagātākajiem joda avotiem uzturā) uzņemšanu.

Plašāka informācija par ESF projekta ietvaros īstenotajiem pasākumiem pieejama tīmekļa vietnē esparveselibu.lv.


[1] http://petijumi.mk.gov.lv/sites/default/files/title_file/Petijuma_gala_zinojums.pdf.

[2] Lai arī pētījumā aplūkotā mērķa grupa ir pieaugušo iedzīvotāju populācija, pētījumā sniegtie secinājumi skar arī bērnu mērķa grupu.

[3] https://www.spkc.gov.lv/lv/jods-tavai-veselibai

[4] https://www.spkc.gov.lv/lv/media/14467/download

[5]https://esparveselibu.lv/pilotprojekts-sirds-un-asinsvadu-slimibu-riska-faktoru-noteiksanai-un-mazinasanai-berniem
 
14.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām papildināt Informatīvā ziņojuma D daļas "Vardarbība pret bērniem" sadaļu "Bērnība brīva no visa veida vardarbības"  ar papildus rindkopu: "Lai stiprinātu jauniešu ar garīga rakstura traucējumiem izpratni par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem un mazinātu risku kļūt par seksuālās vardarbības upuri, VM sadarbībā ar biedrību “Papardes zieds” 2022.gadā īstenos valsts apmaksātas izglītojošas nodarbības par pubertātes ierosinātajām pārmaiņām, savstarpējām drošām un cieņpilnām attiecībām, robežām, ģimenes modeļiem un tās plānošanas metodēm."
Piedāvātā redakcija
-
15.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt Informatīvā ziņojuma D daļas "Vardarbība pret bērniem" sadaļu "Bērnība brīva no visa veida vardarbības" 8.rindkopu papildinot teikumu "ESF projektā “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas numurs 9.2.4.1/16/I/001) 2022. gadā izstrādātas un izglītības iestādēs aprobētas ņirgāšanās izplatības mazināšanas vadlīnijas diviem vecumposmiem: pirmsskolas un sākumskolas izglītības iestādēm, kā arī  pamatskolas un vidusskolas izglītības iestādēm. " ar atsauci (https://www.esparveselibu.lv/izstradatas-vadlinijas-un-rekomendacijas-nirgasanas-izplatibas-mazinasanai-izglitibas-vide), kā arī precizējot redakciju otrajam teikumam: "Vienlaikus, lai pilnveidotu vecāku, likumisko pārstāvju, audžuvecāku un citu audzināšanā iesaistīto personu zināšanas un prasmes par ņirgāšanos izglītības vidē, izstrādātas rekomendācijas "Kā pasargāt bērnu no ņirgāšanās". Rekomendācijas paredzētas visiem bērna vecumposmiem un ir veidotas saskaņā ar izstrādātajām vadlīnijām. Lai veicinātu vadlīniju ieviešanu izglītības iestādēs un stiprinātu pedagogu un atbalsta personāla zināšanas un prasmes par ņirgāšanās izplatību izglītības vidē, kā arī tās prevenciju, 2023. gadā tiks īstenoti pieci bezmaksas profesionālās pilnveides kursi[1]. Vienlaikus, lai pilnveidot vecāku, likumisko pārstāvju, audžuvecāku un citu audzināšanā iesaistīto personu zināšanas un prasmes par ņirgāšanos izglītības vidē, izstrādātas rekomendācijas "Kā pasargāt bērnu no ņirgāšanās". Rekomendācijas paredzētas visiem bērna vecumposmiem un ir veidotas saskaņā ar izstrādātajām vadlīnijām[2].


[1] https://www.esparveselibu.lv/pedagogiem-tiks-istenoti-bezmaksas-profesionalas-pilnveides-kursi-par-nirgasanas-mazinasanu.

[2] https://www.esparveselibu.lv/sites/default/files/2023-04/Rekomend%C4%81cijas%20makets%202004.pdf
 
Piedāvātā redakcija
ESF projektā “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas numurs 9.2.4.1/16/I/001) 2022. gadā izstrādātas un izglītības iestādēs aprobētas ņirgāšanās izplatības mazināšanas vadlīnijas diviem vecumposmiem: pirmsskolas un sākumskolas izglītības iestādēm, kā arī  pamatskolas un vidusskolas izglītības iestādēm[1]. Vienlaikus, lai pilnveidotu vecāku, likumisko pārstāvju, audžuvecāku un citu audzināšanā iesaistīto personu zināšanas un prasmes par ņirgāšanos izglītības vidē, izstrādātas rekomendācijas "Kā pasargāt bērnu no ņirgāšanās". Rekomendācijas paredzētas visiem bērna vecumposmiem un ir veidotas saskaņā ar izstrādātajām vadlīnijām. Lai veicinātu vadlīniju ieviešanu izglītības iestādēs un stiprinātu pedagogu un atbalsta personāla zināšanas un prasmes par ņirgāšanās izplatību izglītības vidē, kā arī tās prevenciju, 2023. gadā tiks īstenoti pieci bezmaksas profesionālās pilnveides kursi[2]. Vienlaikus, lai pilnveidot vecāku, likumisko pārstāvju, audžuvecāku un citu audzināšanā iesaistīto personu zināšanas un prasmes par ņirgāšanos izglītības vidē, izstrādātas rekomendācijas "Kā pasargāt bērnu no ņirgāšanās". Rekomendācijas paredzētas visiem bērna vecumposmiem un ir veidotas saskaņā ar izstrādātajām vadlīnijām[3]. 


[1] https://www.esparveselibu.lv/izstradatas-vadlinijas-un-rekomendacijas-nirgasanas-izplatibas-mazinasanai-izglitibas-vide.

[2] https://www.esparveselibu.lv/pedagogiem-tiks-istenoti-bezmaksas-profesionalas-pilnveides-kursi-par-nirgasanas-mazinasanu.

[3] https://www.esparveselibu.lv/sites/default/files/2023-04/Rekomend%C4%81cijas%20makets%202004.pdf
 
16.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt Informatīvā ziņojuma D daļas "Vardarbība pret bērniem" sadaļu "Bērnība brīva no visa veida vardarbības" svītrojot šādu rindkopu: "Lai izpētītu līdzšinējo praksi un sniegtos pakalpojumus, labās prakses piemērus ņirgāšanās mazināšanai Latvijā un citās valstīs, kā arī izstrādātu ieteikumus izglītības iestādēm par ņirgāšanās mazināšanu tika  izveidota starpinstitūciju darba grupa 2020. gadā. Darba grupa savu darbību beidza 2021. gadā. Ņirgāšanās izplatības mazināšanas vadlīnijas ir izstrādātas, aprobētas un publicētas[1] Šobrīd, lai veicinātu vadlīniju ieviešanu izglītības iestādēs un stiprinātu pedagogu un atbalsta personāla zināšanas un prasmes par ņirgāšanās izplatību izglītības vidē, kā arī tās prevenciju, 2023. gadā tiks īstenoti pieci bezmaksas profesionālās pilnveides kursi[2]."


[1] https://www.esparveselibu.lv/izstradatas-vadlinijas-un-rekomendacijas-nirgasanas-izplatibas-mazinasanai-izglitibas-vide.

[2] https://www.esparveselibu.lv/pedagogiem-tiks-istenoti-bezmaksas-profesionalas-pilnveides-kursi-par-nirgasanas-mazinasanu.
 
Piedāvātā redakcija
-
17.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Aicinām precizēt Informatīvā ziņojuma B daļas "Tiesības uz dzīvību, izdzīvošanu un attīstību" sadaļu "Bērnu pašnāvību novēršana" 11. rindkopu no tās svītrojot pirmo teikumu "Pētījums tiek īstenots VM īstenotā ESF projektā “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas numurs 9.2.4.1/16/I/001). ".
Piedāvātā redakcija
-
18.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Lūdzam papildināt F.daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļu  "Pusaudžu veselība" ar informāciju par veiktām aktivitātēm atkarību profilaksē.
 
Piedāvātā redakcija
2020./2021.gadā tika īstenota sabiedrības izglītošanas kampaņas "Interneta vides kampaņa par palīdzības iespējām cilvēkiem, kuri vēlas pārtraukt atkarību izraisošo vielu vai procesu lietošanu"[1], kuras ietvaros ar video palīdzību tika aktualizēti atbalsta pakalpojumi, kas pieejami cilvēkiem, kuri vēlas pārtraukt atkarību izraisošo vielu un procesu lietošanu. Ar ESF atbalstu kopā ar ekspertiem notika darbs arī pie mācību filmas izstrādes pusaudžiem par narkotiskajām vielām un to radītajām sekām[2]. Filma sniedz informāciju arī par to, kur meklēt palīdzību un atbalstu atkarību jautājumos.
Sabiedrības informēšana atkarību izraisošo vielu lietošanas profilaksē tika iekļauti arī citos ESF projektu pasākumos, piemēram,  2021.gadā norisinājās “Pilotprojekts sirds un asinsvadu slimību riska faktoru noteikšanai un mazināšanai bērniem”, kura ietvaros tika  izstrādāti metodiskie atbalsta materiāli ģimenes ārstiem un pedagogiem par sirds slimību profilaksi bērniem,  nodrošinot plašu aktivitāšu klāstu nodarbības, seminārus, nometnes, u.tml. četros pamatdarbības virzienos, tai skaitā atkarību izraisošu vielu lietošanas profilakses jomā.

2021/2022. gadā SPKC izstrādāja materiālus, kā infografikas, informatīvus izdevumus, brošūras un vizuāļus atkarību izraisošu vielu profilaksē, piemēram, "Jaunie nikotīna un tabakas izstrādājumi" (informācija policijas darbiniekiem); "Ieteikumi izglītības iestāžu darbiniekiem komunikācijā ar pusaudžiem un vecākiem par jaunajiem nikotīna un tabakas izstrādājumiem", vizuāļi “Kā alkohols iedarbojas uz organismu?”, “10 lieliski iemesli, kāpēc nelietot alkoholu”. Lai popularizētu izstrādātos materiālus un informētu sabiedrību par atkarību izraisošu vielu kaitējumu, tie vairākkārt publicēti VM un SPKC sociālo tīklu kontos, kā arī iekļauti NVVST un NVPT ziņu lapās sadaļā "Informatīvo materiālu jaunumi", lai veicinātu to izmantošanu arī pašvaldībās un skolās.

[1] https://esparveselibu.lv/kampana/interneta-vides-kampana-par-palidzibas-iespejam-cilvekiem-kuri-velas-partraukt-atkaribu
[2] https://www.esparveselibu.lv/veselibas-ministrija-piedava-macibu-filmu-pusaudziem-par-narkotiskajam-vielam-un-raditajam-sekam

2022.gada 25.oktobrī izstrādāts un MK pieņemts “Profilakses pasākumu un veselības aprūpes pakalpojumu uzlabošanas plāns alkoholisko dzērienu un narkotisko vielu lietošanas izplatības mazināšanas jomā 2023.-2025.gadam” [1] . Plānā iekļauti mērķtiecīgi profilakses pasākumi, plānoti uzlabojumi gan ambulatoro, gan stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātē un pieejamībā, kā arī uzlabojumi sociālā atbalsta pakalpojumos. 2023.gadā finansējums minētā plāna īstenošanai netika piešķirts.

[1] https://likumi.lv/ta/id/336736-par-profilakses-pasakumu-un-veselibas-aprupes-pakalpojumu-uzlabosanas-planu-alkoholisko-dzerienu-un-narkotisko-vielu-lietosanas

Lai mazinātu alkoholisko dzērienu reklāmas ietekmi uz sabiedrību, it īpaši, bērniem un jauniešiem, VM 2021.gadā uzsāka darbu pie  likumprojektu "Grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā" [1] un “Grozījums Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā” [2]  izstrādes. Likumprojektos iekļautas prasības aizliegt alkoholisko dzērienu cenu un atlaižu reklāmu televīzijā, radio, preses izdevumos, drukātos reklāmas izdevumos un publikācijās patērētājiem, kinoteātros, tīmekļvietnēs un tiešsaistē (tai skaitā tiešsaistes saskarnēs), izmantojot pasta (arī elektroniskā pasta) pakalpojumus. Kā arī , lai informētu patērētājus par alkoholisko dzērienu negatīvo ietekmi un atkārtoti atgādinātu, ka alkoholiskos dzērienus nedrīkst pārdot nepilngadīgam personām, kā arī nepilngadīgas personas nedrīkst tos iegādāties, VM izstrādātajā likumprojektā "Grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā", paredzēta obligāta prasība mazumtirdzniecības vietās izvietot redzamu uzrakstu, kas brīdina, ka “alkoholisko dzērienu lietošanai ir negatīva ietekme uz veselību, alkoholiskos dzērienus nedrīkst pārdot nepilngadīgām personām, kā arī nepilngadīgas personas nedrīkst tos iegādāties, lietot un glabāt”. Abi minēti likumprojekti 2023.gada 21.martā tika apstiprināti Ministru kabinetā (prot.Nr.15 26. § ) un 2023.gada 18.maijā apstiprināti Saeimā 1.lasījumā.

[1] https://titania.saeima.lv/LIVS14/saeimalivs14.nsf/webSasaiste?OpenView&restricttocategory=217/Lp14
[2] https://titania.saeima.lv/LIVS14/saeimalivs14.nsf/webSasaiste?OpenView&restricttocategory=213/Lp14
19.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Lūdzam precizēt F.daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļā  "Pusaudžu veselība" attiecībā uz atkarību izraisošu vielu lietošanas profilaksi precizēt Veselības ministrijas izstrādātās programmas nosaukumu. 
Piedāvātā redakcija
2022. gadā VM ESF projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001)” ietvaros PRC sadarbībā ar VM izstrādāja indicētas atkarību profilakses programmu “Veselīgas nākotnes programma”, lai nodrošinātu agrīnu palīdzību 13 līdz 25 gadus veciem iedzīvotājiem, kuriem ir paaugstināts atkarību izraisošo vielu lietošanas radīto veselības traucējumu attīstības risks. Darbā ar programmu tika apmācīti 54 speciālisti no 39 Latvijas pašvaldībām. Apmācībās piedalījās dažādās pašvaldību iestādēs un organizācijās strādājoši speciālisti, kuri ikdienā kontaktējas un strādā ar jauniešiem, kuriem ir paaugstināts atkarību izraisošo vielu lietošanas  risks – jaunatnes lietu speciālisti, pašvaldības un VP darbinieki, sociālie darbinieki, bāriņtiesu speciālisti, izglītības iestāžu sociālie pedagogi, speciālie pedagogi un skolu psihologi, VPD darbinieki, NVO strādājošie un citi. Programmu veido individuāls un grupas darbs ar jauniešiem, viņu vecākiem.
 
20.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūdzam skaidrot, kādēļ F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļā "Pusaudžu veselība" aprakstīti sasniedzamie rezultāti dabaszinātņu un veselības un fiziskās aktivitātes mācību jomā saistībā ar seksuālās un reproduktīvās veselības izglītību un vai nepieciešams ietvert visu noteikumu apakšpunktu saturu? Izvērtēt iespēju šo ziņojuma sadaļu saīsināt.
Piedāvātā redakcija
-
21.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Aicinām precizēt F. daļas "Vispārējie bērnu tiesību principi" sadaļu "Veselība un veselības aprūpes pakalpojumi" papildinot ar informāciju šādā redakcijā: 
"Kā liecina statistikas dati, AST vidējā izplatība pasaulē gan bērnu, gan pieaugušo populācijā ir ap 1%. Šie ir traucējumi visa mūža garumā, kas ietekmē veidu, kā cilvēks komunicē ar citiem un redz pasauli sev apkārt. Zēniem AST diagnosticē divas reizes biežāk nekā meitenēm. AST sākas līdz trīs gadu vecumam un izpaužas ar noteiktu pazīmju, simptomu un funkcionēšanas īpatnību kopumu, bet katram indivīdam šo pazīmju kopums un funkcionēšanas grūtības atšķiras: no ļoti viegli izteiktām līdz nozīmīgi izteiktām, un tās var būtiski ietekmēt bērna attīstību un traucēt iekļaušanos sabiedrībā.
Pēdējo 10 gadu laikā, uzlabojoties diagnostikām tehnoloģijām, vērojama izteikta AST sastopamības palielināšanās. Tas ir saistīts ar vairākiem faktoriem: (1) ir labāki analītiskie instrumenti, diagnostikas un skrīninga metodes; (2) diagnostisko kritēriju izmaiņas; (3) izmaiņas sabiedrības uztverē (vecāku, ārstu), (4) pakalpojuma pieejamības uzlabošanās; (5) riska faktoru izmaiņas. Saņemot atbilstošu atbalstu, bērni var attīstīt komunikācijas un ikdienas prasmes, kas viņiem palīdz iekļauties sabiedrībā, tostarp izglītības sistēmā un darba tirgū. Pasaulē AST pacientu terapijā iespējams izmantot uz pierādījumiem balstītas, efektīvas psihosociālās ārstēšanas un rehabilitācijas metodes, kas var mazināt šo traucējumu izpausmes, sekmēt bērna/pusaudža attīstību, uzlabot viņa funkcionēšanu un integrēšanos sabiedrībā. Agrīna AST atpazīšana, ārstēšana un rehabilitācija būtiski uzlabo tālāko psihosociālo prognozi. ikmēr pasaulē veikto pētījuma dati liecina, ka savlaicīgas agrīnas intervences programmas uzsākšana būtiski uzlabo pacientu ar AST adaptācijas un komunikācijas spējas. Tāpat pacientiem, kuriem novērotas agrīnas AST pazīmes, uzsākot specifisku agrīnu intervences programmu, būtiski samazinās AST iestāšanās iespējamība. Tāpēc 2022.gadā BKUS sadarbībā ar VM  izstrādāja un ieviesa agrīnās intervences programmu bērniem ar AST pazīmēm. Šobrīd AST agrīnās intervences programma ir piejama 6 ārstniecības iestādēs t.sk. reģionos. Jāatzīmē, ka AST pakalpojumu veidošanā ļoti nozīmīga ir starpnozaru sadarbība, jo bērna ar AST attīstība, izmantojot tikai ārstniecības jomas pakalpojumus, praktiski nav iespējama. Līdz ar to, bērniem ar AST ir jābūt vienlīdz pieejamiem gan veselības aprūpes pakalpojumiem (diagnostikai, ārstēšanai, medicīniskai rehabilitācijai), gan pakalpojumiem, kas attīsta viņos nepieciešamās prasmes, lai iekļautos sabiedrībā – zinoši speciālisti izglītības iestādēs pirmskolas izglītības iestādēs un skolās, un sociālā rehabilitācijas pakalpojumi."
Piedāvātā redakcija
-
22.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Aicinām precizēt B. daļas "Vispārējie bērnu tiesību principi" sadaļu "Bērnu pašnāvību novēršana veselība" papildinot ar informāciju šādā redakcijā: ''Pasākums paredz iedzīvotājiem saņemt valsts apmaksātās klīniskā un veselības psihologa vai psihoterapeita konsultācijas ar ģimenes ārsta nosūtījumu".
Piedāvātā redakcija
-
23.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Aicinām papildināt Informatīvā ziņojuma D daļas "Vardarbība pret bērniem" sadaļu "Bērnība brīva no visa veida vardarbības" ar šādu informāciju:
VM īstenotā Eiropas Savienības fonda projektu darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" specifiskā atbalsta mērķa “Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla kvalifikācijas uzlabošana” Nr.9.2.6.0/17/I/00 78 ietvaros no 2021.gada septembra līdz 2022.gada aprīlim  200 sociālās jomas darbiniekiem tika  īstenota tālākizglītības programma “Pret bērniem vērstas vardarbības atpazīšana un profilakse”. 

Aicinām papildināt F. daļas "Invaliditāte, pamata veselība un labklājība" sadaļu "Veselība un veselības aprūpes pakalpojumi" ar šādu informāciju: 
Lai samazinātu smagu slimības, hospitalizācijas un nāves risku no Covid-19, 2021.gadā Latvijā tika uzsākta plaša mēroga vakcinācija pret Covid-19. Latvijas iedzīvotājiem bija pieejamas visas Eiropas Savienībā reģistrētās Covid-19 vakcīnas, tajā skaitā arī pusaudžiem un bērniem lietojamās vakcīnas pret Covid-19. No 2021.gada 17.maija vakcinācija bija pieejama pusaudžiem no 16 gadu vecuma, no 2021.gada 2.jūnija – pusaudžiem vecumā no 12 līdz 15 gadiem, no 2021.gada 16.decembra tika uzsākta bērnu vecumā no 5 līdz 11 gadiem vakcinācija pret Covid-19. 
2022.gadā tika uzsākta valsts apmaksāta vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusu zēniem 12-14 gadu vecumā. 
2022.gadā bija iespējams uzsākt arī valsts apmaksātu grūtnieču un pusaudžu vakcināciju pret garo klepu. 
Līdz 2021.gada rudenim vakcīnas pret sezonālo gripu tika kompensētas bērniem no 24 mēnešiem līdz 18 gadiem, kuri slimo ar dažādām hroniskām slimībām (100 % apmērā) saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas paredz zāļu iegādes izdevumu kompensācijas kārtību (Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumi Nr.899). Tā kā šāda kārtība paredzēja vispirms pacienta došanos pie ārstniecības personas, lai saņemtu kompensējamo zāļu recepti, pēc tam veicot vakcīnas iegādi aptiekā, un atkārtotu došanos pie ārstniecības personas vakcinācijas veikšanai, tas apgrūtināja vakcinācijas procesu pret sezonālo gripu. Lai uzlabotu pieejamību šim vakcinācijas pakalpojumam, no 2020./2021.gada gripas sezonas šādu riska grupu bērnu vakcinācija pret sezonālo gripu tika iekļauta Vakcinācijas noteikumos, nosakot, ka riska grupas saņem valsts apmaksātu vakcināciju pret sezonālo gripu, vēršoties pie sava ģimenes ārsta. 

2021. gadā SPKC sadarbībā ar  biedrību "Dia+logs" īstenoja projektu "Atbalsta personu pakalpojumu nodrošināšana HIV un/vai B hepatīta infekcijas gadījumā". Tā mērķis bija veicināt personas sasaisti ar veselības aprūpes sistēmu HIV un/vai B 
hepatīta infekcijas gadījumā, tādā veidā mazinot šīs infekcijas radītās sekas personas veselībai, kā arī novērstu tālāku infekciju izplatību. 
2021. gadā noslēdzās biedrības "Dia+logs" projekts “Sarunas par pieaugšanu” nodarbības jauniešiem ", kas sniedza  jauniešiem izpratni par dzimumnobriešanu, seksuālo veselību – riskiem un atbildību.  
2021. gada nogalē  noslēdzās "HIV un pavadošo infekcijas slimību profilakses un
kaitējuma mazināšanas pakalpojumu nodrošināšana mobilajā vienībā un ielu darbā Rīgā un Pierīgā" nodrošināt HIV un pavadošo infekcijas slimību profilakses un kaitējuma mazināšanas pakalpojumu mobilajā vienībā un ielu darbā Rīgā un Pierīgā. EK līdzfinansētā projektā iegādātā jaunā mikroautobusa uzsākto kaitējuma mazināšanas pakalpojumu turpināšana, (otrās) mobilās vienības brigādes regulāra izbraukumu darbība Rīgā un Pierīgas rajonos. 

Aicinām papildināt G. daļas "Izglītība, brīvais laiks un kultūras aktivitātes"  sadaļu "Izglītība, tostarp arodmācības un konsultēšana"  ar šādu informāciju:
2022.gadā tika veikti grozījumi 2013.gada 17.septembra Ministru kabineta noteikumos Nr.890 “Higiēnas prasības bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem un izglītības iestādēm, kas īsteno pirmsskolas izglītības programmu”, nosakot jaunu pakalpojuma veidu – āra bērnudārzu, ko bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzēji un pirmsskolas izglītības iestādes turpmāk var piedāvāt. Āra bērnudārza pakalpojumā bērns lielāko dienas daļu atrodas svaigā gaisā ārtelpā, tādēļ āra bērnudārzu ieviešanas pakalpojums ir izmantojams, lai attīstītu bērnu izglītību veselīgā vidē, novērtējot dabu un tās dotās iespējas, iegūstot gan fizisku, gan garīgu norūdīšanos, iespēju piedzīvot pilnu ciklu dabas apritē, nodrošinātu aktīvāku dzīvesveidu u.c.  
Piedāvātā redakcija
-