Atzinums

Projekta ID
21-TA-606
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
21.12.2021.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Tieslietu ministrija uztur tās izteikto iebildumu attiecībā uz pakalpojumu “Iesniegums iestādei”-
ziņojumā nav iekļauti dati, kas ļautu pilnvērtīgi novērtēt ziņojuma paredzētā ietekmi uz sabiedrību un pieejamību valsts pārvaldes pakalpojumiem;
E-paraksta un e-adreses lietošana iedzīvotāju vidū ir ļoti kūtra, lai arī iestādes gan informē, gan aicina izmantot šos e-rīkus (informācija tīmekļa vietnēs, www.latvija.lv, visās iesniedzamajās veidlapās u.c.);
nevar piekrist apgalvojumam, ka iestādēm tika dots laiks, jo iestādes savas darbības ir izpildījušas, proti, darbojas visi normatīvajos aktos paredzētie kanāli.
 
Vēršam uzmanību, ka informatīvā ziņojuma 3.punktā minētās iestāžu veiktās darbības nenozīmē automātisku sabiedrības izpratnes radīšanu par nepieciešamību izmantot konkrētos e-pakalpojuma rīkus, t.sk. attiecībā uz katru sabiedrības indivīdu, kuram rodas/var rasties nepieciešamība izmantot valsts nodrošinātu pakalpojumu, kas nozīmē, ka nepieciešams pārejas perioda pagarinājums, kura laikā mērķtiecīgi tiek panākts, ka arvien plašāks personu loks spēj komunikācijā ar valsti/pašvaldību izmantot konkrētus saziņas rīkus.
Piedāvātā redakcija
-
2.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Valsts zemes dienests uztur spēkā Tieslietu ministrijas 2021. gada 17. novembra atzinumā norādīto iebildumu, t.i., par informatīvo ziņojumu kopumā un par Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projekta 2. punktu (tagadējo 3. punktu) un 3.1. apakšpunktu (tagadējo 4.1. apakšpunktu):
E-pakalpojums (“Iesniegums iestādei” (turpmāk – E-pakalpojums) un no 2021. gada 1. septembra “Priekšlikuma, sūdzības, jautājuma vai lūguma iesniegšana”) kā pakalpojuma pieteikšanas kanāls ir reglamentēts ārējos normatīvajos aktos – piemēram, Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma 8. panta trešajā daļā (paredz, ka iesniegumu administratīvajā procesā var iesniegt elektroniski bez droša elektroniskā paraksta portālā Latvija.lv, ja iesniegumu iesniedz un personas identitāti pārbauda, izmantojot tiešsaistes formas, kuras pieejamas šajā portālā – anotācijā sniegts skaidrojums, ka norma attiecas uz E-pakalpojumu), Ministru kabineta 2018. gada 24. jūlija noteikumu Nr. 439 “Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas pieprasīšanas un izsniegšanas kārtība” 17.2. apakšpunktā (paredz iespēju pieprasījumu Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas saņemšanai Valsts zemes dienestā iesniegt, izmantojot E-pakalpojumu, ja ir veikta personas elektroniskā identifikācija), Ministru kabineta 2021. gada 29. jūnija noteikumu Nr. 455 “Adresācijas noteikumi” 69.1. apakšpunktā (paredz iespēju pieprasījumu Valsts adrešu reģistra informācijas saņemšanai Valsts zemes dienestā iesniegt, izmantojot E-pakalpojumu, ja ir veikta personas elektroniskā identifikācija). Turklāt Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projekts arī neparedz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pienākumu sagatavot atbilstošus grozījumus pašā E-pakalpojuma izveidi pamatojošā Iesniegumu likuma 2. panta trešajā daļā.
Valsts zemes dienesta ieskatā E-pakalpojuma darbība nav pārtraucama, kamēr nav veiktas izmaiņas normatīvajos aktos, kas paredz E-pakalpojuma izmantošanu.
Vēršam uzmanību, ka šobrīd fiziskām personām e-adreses izveide ir brīvprātīga. Turklāt gan oficiālā e-adrese, gan Informatīvajā ziņojumā minētās e-formas ir pieejamas tikai tām personām, kurām ir drošs elektroniskais paraksts un kurām ir aktivizēts oficiālās e-adreses konts. Atbilstoši Digitālās drošības uzraudzības komitejas uzturētajam Kvalificētu un kvalificētu paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas pakalpojumu sniedzēju reģistram tikai VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centra” izsniedz šādus paaugstinātas drošības kvalificētus vai kvalificētus elektroniskās identifikācijas līdzekļus (eID karte, eParaksts karte, eParaksts karte+ un eParaksts). Līdz ar to oficiālā e-adrese un e-formas ir pieejamas tikai tām personām, kuras elektronisko identifikāciju veic, izmantojot eID karti, eParaksts karti, eParaksts karti+ un eParaksts, bet nav pieejama personām, kuras elektronisko identifikāciju var veikt savādāk (piemēram, izmantojot bankas izsniegtus elektroniskās identifikācijas līdzekļus).
Tāpat Valsts zemes dienesta ieskatā E-pakalpojuma darbības izbeigšana nav veicama Covid-19 infekcijas izplatības laikā, lai neierobežotu iespēju pieteikt tādus pakalpojumus, kas nav piesakāmi klātienē, bet kurus var pieteikt arī tādas personas, kuras elektronisko identifikāciju var veikt, neizmantojot VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centra” izsniegtos elektroniskās identifikācijas līdzekļus (t.i., arī tām personām, kurām nav drošs e-paraksts, bet kuras elektronisko identifikāciju veic ar bankas izsniegtiem elektroniskās identifikācijas līdzekļiem, kuri citastarp iekļauti arī Valsts reģionālās attīstības aģentūras koplietošanas komponentē “Vienotā pieteikšanās”).
Vienlaikus informējam, ka Valsts zemes dienests šobrīd izstrādā specializētu e-pakalpojumu iesnieguma iesniegšanai, kas aizstātu E-pakalpojumu, un tā izstrādi plānots pabeigt 2022. gada janvārī.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija 2021. gada 20. oktobra iestādēm vēstulē Nr. 1-132/9285 “Par e-adreses kanāla izmantošanas veicināšanu komunikācija ar privātpersonām” iestādēm norādīja: “E-adrese nodrošina drošu komunikāciju atbilstoši ierobežotas pieejamības informācijas statusam, atšķirībā no e-pasta nešifrētas sarakstes. VARAM nerekomendē izmantot nešifrētu e-pasta komunikāciju saziņai, ņemot vērā pastāvošos kiberdrošības riskus, kas saistīti ar e-pastu iespējamu adresātu un satura viltošanu, kā arī iespējamu e-pasta saturu publiskošanas risku datu pārraides laikā starp e-pasta pakalpojumu sniedzējiem.” Līdz ar to informatīvajā ziņojumā norādītais, ka iedzīvotājiem ir iespēja iesniegumus iesniegt arī e-pastā, nebūtu attiecināms uz tādiem privātpersonu iesniegumiem, kas satur fizisko personu datus vai citu ierobežotas pieejamības informāciju, ņemot vērā kiberdrošības un e-pasta satura publiskošanas riskus. Līdz ar to e-pasts kā alternatīva E-pakalpojumam nebūtu norādāms informatīvajā ziņojumā.
Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projektā paredzams, ka E-pakalpojuma darbības pārtraukšana veicama tikai pēc tam, kad stājušās spēkā atbilstošas izmaiņas normatīvajos aktos, kas šobrīd paredz E-pakalpojuma izmantošanu pakalpojumu pieteikšanā.
Piedāvātā redakcija
-
3.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Valsts zemes dienests uztur spēkā Tieslietu ministrijas 2021. gada 17. novembra atzinumā norādīto iebildumu (skatīt iebildumu pie Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projekta 3. punkta).
Piedāvātā redakcija
-