Atzinums

Projekta ID
23-TA-1429
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Pašvaldību savienība
Atzinums iesniegts
03.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts
Iebildums
Obligātā palīdzība ierīkot  ārējās ugunsdzēsības ūdens ņemšanas vietas gan esošajos ciematos, gan tajos, kuri vēl tiek būvēti, nav pamatota ar pašvaldību finansējuma iespējām.
Lai gan Pašvaldību likuma 4.panta pirmās daļas 18.punkts paredz, ka pašvaldībai viena no autonomām funkcijām ir veikt pasākumus civilās aizsardzības un katastrofu pārvaldīšanā, ugunsdrošības un ugunsdzēsības jomā. Jāatzīmē, ka pieņemot civilās aizsardzības un katastrofu pārvaldības likumu Anotācijā tika norādīts, ka tas neatstās finanšu ietekmi uz pašvaldību  budžetu . Tādējādi Likumprojekta 26.panta pirmās daļas 1.punkts nevar paredzēt detalizētākus pašvaldību uzdevumus ugunsdrošības un ugunsdzēsības jomā attiecībā uz ārējo ugunsdzēsības ūdensapgādi, ja nav norādīts papildus finansējums.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts
Iebildums
Likumprojekts nenosaka vienlīdzīgu pieeju pašvaldībām un sabiedrībai  drošības  pasākumu nodrošināšanai , jo ar likumu tiek noteikts, kuras pašvaldības  piedalās ugunsdzēsībā, bet kuras  nē. Pie tam valsts pārvaldes uzdevumu segšana daļēji paredzēta arī no pašvaldību finanšu līdzekļiem . 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Likumprojekts
Iebildums
Papildināt  (2) daļu ar vārdiem " paredzot ikgadēju izdevumu  indeksāciju
Piedāvātā redakcija
2) Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā tiek finansētas pašvaldības, kas nodrošina šā likuma 26.panta pirmās daļas 4. un 5.punktā noteikto uzdevumu izpildi, kā arī nosaka darba kompensācijas apmērus un brīvprātīgā ugunsdzēsēja sociālās garantijas.paredzot ikgadēju izdevumu  indeksāciju
4.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Obligātā palīdzība ierīkot  ārējās ugunsdzēsības ūdens ņemšanas vietas gan esošajos ciematos, gan tajos, kuri vēl tiek būvēti nav pamatota ar pašvaldību finansējuma iespējām.
Lai gan Pašvaldību likuma 4.panta pirmās daļas 18.punkts paredz, ka pašvaldībai viena no autonomām funkcijām ir veikt pasākumus civilās aizsardzības un katastrofu pārvaldīšanā, ugunsdrošības un ugunsdzēsības jomā. Jāatzīmē, ka pieņemot civilās aizsardzības un katastrofu pārvaldības likumu Anotācijā tika norādits, ka tas neatstās finanšu ietekmi uz pašvaldību  budžetu . Tādējādi Likumprojekta 26.panta pirmās daļas 1.punkts nevar paredzēt detalizētākus pašvaldību uzdevumus ugunsdrošības un ugunsdzēsības jomā attiecībā uz ārējo ugunsdzēsības ūdensapgādi, ja nav norādīts papildus finansējums.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Precizējams Anotācijas pielikums, kurā norādīts indikatīvais valsts finansējums, taču orientējošie pašvaldību izdevumi nav  fiksēti.  Uzskatām , ka paredzētais  finansēšanas modelis ir jāprecizē, norādot visas izmaksas. Nav korekti noteikt finansējuma apjomu pašvaldībām  balstoties uz  2022.gada  veiktā pētījumā iegūtiem  finanšu datiem.  Nepieciešams aktualizēt izmaksu pozīcijas,    likumprojektā jāparedz ikgadēja  izmaksu indeksācija 
 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Likumprojekts
Priekšlikums
Aicinām  papildināt šo pantu ar (3) daļu , paredzot iespējas  Iem un pašvaldībām   slēgt attiecīgu vienošanos (līgumu),  kurā tiktu norādīts, konkrēts sniedzamā atbalsta apmērs, mērķis un sniegšanas kārtība, kā arī finanšu līdzekļu izlietojuma kontroles nosacījumi , Līgumu slēgšana varētu  nodrošināt efektīvu kontroli   par valsts un  pašvaldības budžeta līdzekļu izlietojumu un precīzi noregulētu sadarbības mērķi un virzienus,
Piedāvātā redakcija
-