Atzinums

Projekta ID
21-TA-865
Atzinuma sniedzējs
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Atzinums iesniegts
30.06.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Uzturam iebildumus par VVD kompetenci ģenētiski modificēto organismu izplatīšanā vidē izmēģinājumiem un neapzinātai ģenētiski modificēto organismu izplatīšanai vidē.
Lūdzam skatīt iepriekšējos iebildumus.
Vienlaikus uzskatām, ka ir nepietiekami izvērtētas visu ģenētiski modificēto organismu apritē iesaistīto iestāžu kompetences, pieļaujot lieku kompetenču pārklāšanos. Piemēram šā likuma 9. pants paredz, ka Valsts zinātniskajam institūtam "Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR"" sadarbībā ar Zinātnisko ekspertu komisiju ir pieejama visa informācija par ģenētiski modificēto organismu riska novērtējumu un monitoringa programmu, uz kuras balstoties “BIOR” izsniedz, groza vai anulē atļauju ģenētiski modificēto organismu izplatīšanai vidē izmēģinājumiem. Savukārt neapzinātas ĢMO izplatīšanas vidē gadījumā, izziņā minētā situācija - 3) nekontrolēta ĢMO izplatīšanās vidē (ceļu malas, dzelzceļa sliedes, rapša pārkraušanas un pārstrādes vietas u.tml.), atbilstu Ministru kabineta noteikumu Nr.78 "Ģenētiski modificēto kultūraugu līdzāspastāvēšanas noteikumi" 22.2. punktam - Pārtikas un veterinārā dienesta kompetencei.
Paužam bažas, ka nosakot vairākām iestādēm tiesības, nevis pienākumus veikt dažādus pasākumus, tiek papildus paildzināts process.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Uzturam iepriekšējo iebildumu par VVD uzdevumu paplašināšanu, paredzot VVD kontroli situācijās, kad notikusi neapzināta ģenētiski modificēto organismu izpaltīšana vidē. Lūdzam saglabāt šobrīd spēkā esošo likuma 12.panta redakciju.

Vienlaikus sagalbājam viedokli, ka kopumā ir neefektīvi vairākām iestādēm uzturēt pēc būtības dublējošas kompetences. Valsts vides dienesta kapacitāte un kompetnece aprobežojas ar Vides aizsardzības likumā noteikto uzdevumu izpildi. Ietekmes uz vidi novērtējuma normatīvos noteiktie uzdevumi pēc būtības un satura dublē institūtam BIOR noteiktos uzdevumus ģenētiski modificēto organismu izmantošanas atļauju izsniegšanā. Tāpēc tuvākā nākotnē būtu nepieciešams no ietekmes uz vidi likumdošanas diblējošās ietkemju un risku izvērtēšanas procedūras izslēgt.

Panta esošās redakcijas saglabāšana uzskatāms kā kompromiss.
Piedāvātā redakcija
Valsts vides dienests saskaņā ar normatīvajiem aktiem par vides aizsardzību un ietekmes uz vidi novērtējumu kontrolē vides aizsardzības nosacījumu ievērošanu laikā, kad notiek ģenētiski modificēto organismu izplatīšana vidē izmēģinājumiem, un ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanas laikā.