Atzinums

Projekta ID
23-TA-2517
Atzinuma sniedzējs
Veselības ministrija
Atzinums iesniegts
27.12.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
Ņemot vērā noteikumu projekta anotācijā sniegto skaidrojumu, ka šobrīd pieejamie dati liecina, ka vardarbība izglītības vidē ir klātesoša un aktuāla problēma, turklāt nereti pedagogu, vecāku un izglītojamo skatījums un pieredze atšķiras, atkārtoti norādām par individuālu atbalsta pasākumu plāna izstrādes nepieciešamību izglītojamajam, kuram tiek piemērota individuāla izglītības programmas apguves plāna izstrāde un īstenošana citā telpā vai citā laikā izglītības iestādes pedagoga klātbūtnē vai attālinātās mācības forma. 
Vēršam uzmanību, ka fiziska izglītojamo nošķiršana no klases vai grupas uz noteiktu laiku neveicina izglītojamā uzvedības maiņu. Lai plānotie noteikumu projekta grozījumi sasniegtu vēlamo rezultātu nepieciešams īstenot kompleksus pasākumus turpmākas vardarbīgas uzvedības novēršanai, piemēram, ietverot darbības un pasākumus, kas vērsti uz psihoemocionālās labklājības uzlabošanu un drošas, atbalstošas vides radīšanu izglītojamajiem.
Piedāvātā redakcija
12. Ja izglītojamā uzvedībā nav uzlabojumu vai vecāki nesadarbojas ar izglītības iestādi, vadītājs nodrošina šīs informācijas nosūtīšanu pašvaldībai, kuras administratīvajā teritorijā deklarēta izglītojamā dzīvesvieta, un nepieciešamības gadījumā nodrošina izglītojamam individuālā atbalsta pasākuma plāna un izglītības programmas apguves plāna izstrādi un īstenošanu citā telpā vai citā laikā izglītības iestādes pedagoga klātbūtnē vai attālinātās mācības atbilstoši normatīvajam aktam par attālināto mācību organizēšanas un īstenošanas kārtību līdz konkrētā gadījuma izskatīšanai šo noteikumu 13. punktā noteiktajā kārtībā, bet ne ilgāk kā līdz vienam mēnesim. Par pieņemto lēmumu vadītājs nekavējoties informē vecāku un dibinātāju (izņemot valsts dibinātu izglītības iestādi, kura informē ministriju, kuras padotībā tā atrodas). Ja konkrētā gadījuma izskatīšana šo noteikumu 13. punktā noteiktajā kārtībā turpinās ilgāk kā vienu mēnesi, vadītājs nepieciešamības gadījumā nodrošina iepriekš izglītojamam izstrādātā individuālā izglītības programmas apguves plāna aktualizēšanu un tā īstenošanu kādā no minētajiem veidiem, bet ne ilgāk kā uz vienu mēnesi.
2.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
Norādām, ka šobrīd Saeimā Izglītības, sporta un kultūras komisijā norisinājās diskusijas, kurā tika skatīts Valsts Prezidenta kancelejas sagatavotais likumprojekts “Grozījumi Izglītības likumā”, kas rosināja aizdomu gadījumā, kur tiek lietotas, glabātas vai izplatītas atkarību izraisošas vielas, atļaut izglītības iestādē strādājošiem pārmeklēt skolēnu personīgās mantas. Minētās diskusijas ietvarā tika arī norādīts par nepieciešamību nodrošināt konkrētu rīcības algoritmu šādā skolēnu pārmeklēšanas gadījumā, tāpat rīcību no izglītības personāla puses. Vienlaikus atkārtoti tika arī aktualizēts jautājums, cik būtiska loma ir konkrētas atkarību profilakses pasākumu ieviešanai izglītības iestādēs, kur būtu konkrēti pasākumi, rīcības, kas izglītības iestādē, būtu veicami, lai no vienas puses novērstu atkarību vielu lietošanu, glabāšanu un nodošanu, bet no otras puse arī jau paredzētu rīcības algoritmu, gadījumos, kad skolēni atkarību vielas ir jau lietojuši, glabājuši vai izplatījuši.

Lai arī šobrīd netiek plānots grozīt noteikumu projekta IV. sadaļu "Iekšējās kārtības noteikumi un drošības noteikumi un izglītojamo iepazīstināšana ar tiem", un tiek norādīts, ka noteikumu projekta 6.16. un 6.18.apakšpunktā un 14.punktā jau šobrīd ir ietverts tiesiskais regulējums attiecībā uz atkarību izraisošo vielu lietošanas profilaksi izglītības iestādēs, ministrijas skatījumā šobrīd spēkā esošajos noteikumos aprakstītā rīcība izglītības iestādēm atkarību izraisošo vielu lietošanas, izplatīšanas, glabāšanas u.tml. gadījumos ir iekļauta vairākos noteikumu projekta punktos sadrumstalotā un grūti uztveramā veidā.
Ņemot vērā iepriekš minēto, atkārtoti lūdzam papildināt noteikumu projektu ar jaunu punktu nosakot, ka izglītības iestādes vadītājs, balstoties uz šajos noteikumos noteikto kārtību, nodrošina rīcības plāna izstrādi, kas nosaka preventīvus pasākumus tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un tabakas aizstājējproduktu, alkoholisko dzērienu, narkotisko, psihotropo vai citu atkarību izraisošu vielu lietošanas uzsākšanas risku novēršanai, kā arī rīcību gadījumā, ja izglītības iestādē konstatē vai ir aizdomas, ka izglītojamie lietojuši, glabājuši vai izplatījuši atkarību izraisošas vielas. Papildus izglītības iestādes vadītājs nozīmē atbildīgo personu rīcības plāna īstenošanas koordinēšanai un uzraudzībai. 
Vēršam uzmanību, ka, lai sniegtu atbalstu izglītības iestādēm atkarību profilakses īstenošanā skolu vidē, sniedzot ieteikumus rīcības plāna izstrādē, Veselības ministrija ar ESF atbalstu ir izstrādājusi materiālu “Atkarību profilakses rīcības plāna izstrādāšana, īstenošana un uzraudzība izglītības iestādēs”[1]


[1] https://esparveselibu.lv/sites/default/files/2023-06/Metodiskais-materials-web.pdf
 
Piedāvātā redakcija
-
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk