Atzinums

Projekta ID
23-TA-747
Atzinuma sniedzējs
Konkurences padome
Atzinums iesniegts
15.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Konkurences padome (turpmāk – KP) savas kompetences robežās ir izvērtējusi Vides un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) sagatavotos grozījumus Ūdenssaimniecības pakalpojumu likumā (Nr.23-TA-747) (turpmāk – Grozījumi).
KP secina, ka izstrādātie Grozījumi attiecas uz mehāniskā ūdens filtra (turpmāk – filtrs) uzstādīšanu, maiņu un apkopi (turpmāk – apsaimniekošana). Atbilstoši Grozījumiem (redakcija uz 08.05.2024.) filtru pēc pakalpojuma lietotāja iniciatīvas, par saviem līdzekļiem uzstāda ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzējs pirms komercuzskaites mēraparāta, taču pēc uzstādīšanas filtrs pāries ūdenssaimniecības pakalpojuma lietotāja īpašumā un apsaimniekošanā. KP ieskatā šāds regulējums var radīt konkurences ierobežojumus filtru apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanā.
KP norāda, ka ūdenssaimniecības sistēmas daļa, kas atrodas pirms komercuzskaites mēraparāta, kur tiks arī uzstādīts filtrs, ir ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēja īpašumā. Vienlaikus Grozījumi paredz, ka filtrs piederēs lietotājam, kā arī tam ir jāorganizē filtra apsaimniekošana. Ņemot vērā filtra atrašanās vietu, KP ieskatā filtram ir jābūt pakalpojumu sniedzēja īpašumā, kurš to uzstādītu par saviem līdzekļiem, izmaksas iekļaujot tarifā (līdzīgi kā komercuzskaites ūdens patēriņa skaitītāji).
Atbilstoši Grozījumu anotācijā minētajiem uzdevumiem filtri tiek ieviesti ar mērķi uzlabot skaitītāju rādījumu precizitāti, kas ir saistošs mērķis gan pakalpojumu sniedzējam, gan lietotājam. Tādējādi KP uzskata, ka tieši pakalpojumu sniedzēju kompetencē būtu izvērtēt filtra uzstādīšanas vajadzību, pretēji šobrīd Grozījumos noteiktajam, ka pakalpojumu lietotājs lūdz uzstādīt šādu filtru. Savukārt gadījumā, ja filtrs pieder pakalpojumu lietotājam, kā tas ir paredzēts Grozījumu 08.05.2024. redakcijā, pakalpojumu lietotājam jābūt iespējām izvēlēties brīvas konkurences apstākļos gan noteiktiem kritērijiem atbilstošu filtru, gan pakalpojumu sniedzēju, kas nodrošinātu filtra apsaimniekošanas pakalpojumu. Pretējā gadījumā saskaņā ar Grozījumu 08.05.2024. redakciju  pakalpojumu lietotājam tiek uzspiests pienākums izvēlēties arī pakalpojumu sniedzēja nodrošināto filtra apsaimniekošanas pakalpojumu, t.sk. maksāt gan par filtru, gan tā apsaimniekošanu maksu, ko noteiks pakalpojumu sniedzējs.
KP norāda, ka esošie Grozījumi rada augstu risku, ka pakalpojumu sniedzēji var būtiski sadārdzināt ar filtra apsaimniekošanu saistīto maksu, ierēķinot to iegādē, uzstādīšanā u.c. saistītās darbībās dažādas izmaksas, tostarp administratīvās izmaksas, tādējādi radot dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizlieguma pārkāpuma risku.
KP iebilst pret Grozījumiem 08.05.2024. redakcijā attiecībā uz filtra apsaimniekošanas pakalpojuma nodrošināšanu un aicina VARAM rast citu tiesisku risinājumu ar filtru apsaimniekošanu saistītā pakalpojuma nodrošināšanai.
Piedāvātā redakcija
-