Atzinums

Projekta ID
22-TA-2277
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Lielo pilsētu asociācija
Atzinums iesniegts
19.10.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
47.lpp 18. Izvērtēt iespējas bārenim vai bez vecāku gādības palikušam bērnam uzturēties ārpusģimenes aprūpē līdz 24 gadu vecumam vai ilgāka palikšana ārpusģimenes aprūpē pieļaujama līdz laikam, kamēr iegūst vidējo vai vidējo profesionālo izglītību un  veikt attiecīgos grozījumos normatīvajos aktos.

Priekšlikums – izvērtēšanas procesā un normatīvo aktu grozījumu izstrādes sākumposmā iesaistīt pašvaldību un citu organizāciju pārstāvjus, lai izstrādātu tādus kritērijus, kuri ļautu diferencēt nepieciešamos risinājumus atbilstoši jaunieša vajadzībām.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Par: 47.lpp. 17. Noteikt, ka pirmsadopcijas aprūpes laikā netiek izbeigta bērna uzturēšanās krīzes audžuģimenē;

Priekšlikums - Ņemot vērā, ka pirmsadopcijas aprūpes laikā bērni neatrodas ne audžuģimenēs, ne krīzes audžuģimenēs, lietderīgāk būtu, ja bāriņtiesām būtu iespējams ar  lēmumu pārtraukt bērna uzturēšanos audžuģimenē uz pirmsadopcijas aprūpes laiku, kas neparedzētu, to, ka bērna uzturēšanās tiek izbeigta audžuģimenē. Gadījumā, ja pirmsadopcijas process ir neveiksmīgs, bāriņtiesa pieņem lēmumu par bērna uzturēšanās turpināšanu audžuģimenē.
Lai to izdarītu būtu nepieciešamas izmaiņas normatīvajos dokumentos.

 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Par: 47.lpp. 14. Ministrijai izvērtēt un rast risinājumu atelpas brīža pakalpojuma audžuģimenēm izstrādei (pilotprojekta veidā)  un ieviešanai.

Svarīgi ir izvērtēt, kur, kādos gadījumos audžuģimenes varētu saņemt šādu pakalpojumu un kur atelpas brīdī atradīsies audžuģimenē ievietotie bērni? Vai viņi tiks šķirti no ierastās vides, kas varētu būt traumatiski bērniem.  Priekšlikums – izvērtēšanas un risinājuma meklēšanas procesā iesaistīt pašvaldību un Ārpusģimenes aprūpes atbalsta centru pārstāvjus.

 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Par: 47. lpp. 9. Noteikt obligātās mācības aizbildņiem un mācību apguvi nodrošina atbalsta centri.

Tā kā par aizbildņiem vēlas kļūt bērna radinieki un bāriņtiesa pēc iespējas ātrākā laika periodā risina jautājumu par aizbildnības nodibināšanu un aizbildņa iecelšanu bērnam, būtu jāvērtē, vai obligātās mācības aizbildņiem nepaildzinās aizbildņa iecelšanas procesu. Priekšlikums – obligātās mācības aizbildņiem noteikt kā pienākumu pēc aizbildņa statusa noteikšanas.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Par: 46.lpp. Stiprināt starpinstitucionālo sadarbību starp bāriņtiesu,atbalsta centriem, valsts un pašvaldības policiju, pilnveidojot rīcības algoritmu, lai nodrošināt, ka bērnu šķirot no bioloģiskās ģimenes bērns tiktu ievietots krīzes audžuģimenē, nevis krīzes centrā, kā arī nosakot gadījumus, kad ir pieļaujama bērna ievietošana krīzes centrā, nepieciešamības gadījumā pilnveidojot normatīvo regulējumu.

Bērnu ievietošana krīzes audžuģimenē citā pašvaldībā, ne vienmēr ir bērna interesēs, tā kā bērns tiek šķirts no ierastās vides, radiem, draugiem, mācību iestādes, u.c. Kā arī būtu vērtējama krīzes audžuģimenēm uz vietas pieejamo resursu un speciālistu pieejamība. Priekšlikums – noteikt ieteikumus, kad ievietošana krīzes audžuģimenē citā pašvaldībā nav bērna labākajās interesēs.
 
Piedāvātā redakcija
-