Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
Projekta ID
22-TA-3117
Atzinuma sniedzējs
Biedrība "Gribu palīdzēt bēgļiem"
Atzinums iesniegts
20.10.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Pasākuma plāna 9.8.punkts
Biedrības ieskatā sociālās integrācijas pasākumi Ukrainas civiliedzīvotāju bērniem, lai pilnveidotu latviešu valodas prasmi, var būt ne tikai vasarā un nometņu formā, bet gan jebkurā laikā un formā (Ziemassvētku brīvdienās, nedēļas nogalēs, pārgājieni pilsētā/laukos, dzejas klubiņš sestdienu pēcpusdienās, kinolektorijs trešdienu vakaros utt.)
 
Piedāvātā redakcija
Neformālās izglītības aktivitātes Ukrainas civiliedzīvotāju bērniem, lai uzlabotu latviešu valodas prasme
2.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Papildināt ar jaunu 5.7.punktu
Nodarbinātības pasākumu nodrošināšana Ukrainas jauniešiem, kuri pabeiguši vidusskolu un nav sasnieguši pilngadību.

Atbilstoši Ukrainas izglītības sistēmai obligātais izglītības uzsākšanas vecums ir no 6 gadiem  un vidējā izglītība tiek iegūta pabeidzot 12. klasi (tie, kuri uzsākuši mācības 1. klasē 2018 .gada 1. septembrī) vai pabeidzot 11. klasi (tie, kuri uzsākuši mācības 1. klasē pirms 2018. gada). Līdz ar to bēgļu gaitās uz Latviju devušies arī tādi jaunieši, kuri Ukrainā pabeiguši vidusskolu, taču nav vēl sasnieguši pilngadību. Ja šāds jaunietis, ierodoties Latvijā, izlēmis neturpināt iegūt izglītību, nepieciešams viņu iesaistīt nodarbinātības sistēmā.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Papildināt ar jaunu 4.6.1.punktu
Noteikt kārtību, kādā Ukrainas civiliedzīvotājiem tiek noteikta invaliditātes grupas piešķiršana paātrinātā procesā.

Biedrības ieskatā, nosakot paātrinātu invaliditātes grupas piešķiršanas procesu Ukrainas civiliedzīvotājiem, tas palīdzētu ātrāk nonākt sociālās aprūpes/rehabilitācijas institūcijās, tiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuriem tas nepieciešams.
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Papildināt ar jaunu 2.3.1.punktu
Aicinām plānā iekļaut precīzu skatījumu un prasības telpu pielāgošanai pašvaldībās. Piemēram, aicinām konkrēti noteikt:
- cik ilgi pēc telpu pielāgošanas tās jāizmanto Ukrainas bēgļu izmitināšanai (minimālais termiņš);
- kāds būs maksimālais maksas apjoms 1 personai mēnesī, uzturoties telpās pēc primārās izmitināšanas termiņa beigām, ;
- vai telpas var izmantot gan 60 dienu, gan 120 dienu primārajai izmitināšanai;
- vai pielāgošanas izmaksās ir iekļauts tikai telpu remonts, vai arī citi izdevumi, piemēram, mēbeles, sadzīves tehnika, gultasveļa, segas un spilveni, trauki u.c.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Papildināt ar jaunu 2.1.1.1.punktu

Noteikt, ka atbalsts mājsaimniecībām pieejams bez termiņa (nevis 120 dienas kā tas ir šobrīd) tām fiziskajām un juridiskajām personām, kuras izmitina personas, kuras izmitināšanas pieteikuma iesniegšanas brīdī vai primārās izmitināšanas laikā konkrētajā mājsaimniecībā:
1) bet ne vēlāk kā 30 dienu laikā pēc šā punkta spēkā stāšanās dienas Valsts komisijai ir iesniegusi nepieciešamos dokumentus invaliditātes ekspertīzes veikšanai vai atzinuma saņemšanai par īpašas kopšanas nepieciešamību. Valsts komisija ir tiesīga sniegt datus par dokumentu saņemšanu pašvaldībai;
2) ir persona ar invaliditāti vai atbilstoši šā likuma 7.2 panta ceturtajā daļā noteiktajam tai ir Valsts komisijas izsniegts atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību;
3) nodrošina šīs daļas 1. un 2. punktā minētās personas aprūpi;
4) ir pensijas vecumā atbilstoši Latvijā noteiktajam pensionēšanās vecumam;
5) Latvijā iegūst izglītību klātienē pirmsskolas, pamatizglītības, vispārējās vidējās vai profesionālās vidējās izglītības iestādē vai pāriet uz mācībām nākamajā izglītības pakāpē, iegūst izglītību augstākās izglītības iestādē vai turpina izglītības ieguvi Ukrainā tālmācībā vai attālināti pamatizglītības, vispārējās vidējās vai profesionālās vidējās izglītības iestādē;
6) ir sieviete, kura stājusies grūtniecības uzskaitē;
7) ir viens no bērna vecākiem vai ārkārtas aizbildnis, kurš kopj bērnu līdz divu gadu vecumam;
8) nodrošina pirmsskolas vecuma bērna kopšanu, aprūpi un bērnam nav iespējas apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi;
9) ir bērns pirmsskolas vecumā, kuram nav iespējas apmeklēt pirmsskolas izglītības iestādi.
 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Papildināt ar jaunu 1.11.1.punktu
Organizēt plašāku informatīvo kampaņu par Ukrainas civiliedzīvotāju mājdzīvnieku reģistrāciju, obligāto veselības prasību izpildi, par atbildīgo nosakot Zemkopības ministriju. Līdz šim publiskajā telpā manīta tikai PVD izplatītā infografika par kārtību, kādā Ukrainas civilliedzīvotāji var saņemt veterināros pakalpojumus.
 
Piedāvātā redakcija
-
7.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Pasākuma plāna 1.11.punkts
Paredzēt, ka Pārtikas veterinārais dienests (turpmāk - PVD) nodrošina uz Latvijas - Krievijas, kā arī Latvijas - Baltkrievijas robežšķērsošanas punktiem obligātu veselības pārbaudi un vakcināciju Ukrainas kara bēgļu mājdzīvniekiem.

2022. gada 25. aprīlī tika izplatīta ziņa, ka, lai mazinātu trakumsērgas izplatības risku Latvijā un ES, PVD speciālisti sākuši veikt obligātu veselības pārbaudi, vakcināciju Ukrainas bēgļu mājdzīvniekiem, kuri, šķērsojot Krievijas-Latvijas robežu, ierodas Latvijā, taču sākot ar 2022. gada 1. septembri PVD to ir pārtraucis. Kārtība Ukrainas kara bēgļiem, kuri kopā ar mājdzīvniekiem ierodas no Krievijas un Baltkrievijas, ir tāda pati, kā kara bēgļiem, kuri Latvijā kopā ar mājdzīvniekiem, ierodas caur Eiropas Savienības valstīm. Proti, mājdzīvnieku īpašniekiem ir pienākums obligāti vismaz piecu darba dienu laikā doties pie veterinārārsta, lai dzīvnieku reģistrētu, vakcinētu un pārbaudītu veselību.

Šobrīd, Biedrības ieskatā, kad ir tādi paši riska apstākļi vai pat lielāki nekā 2022. gada aprīlī, nenodrošinot obligāto veselības pārbaudi/vakcināciju uz robežas, tā vietā, aicinot kara bēgļus savus mājdzīvniekus apmēram nedēļas laikā vest pie veterinārārsta uz veselības pārbaudi/vakcināciju, nevajadzīgi palielina riskus, kas saistīti ar dzīvnieku pārnēsāto slimību izplatību.
 
Piedāvātā redakcija
-
8.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Pasākuma plāna 1.10.punkts
Attiecībā uz iesaistāmajiem resursiem, Biedrība uzskata, ka finanšu resursus brīvprātīgo darba un citu pozīciju atbalstam nevalstiskajām organizācijām 2023. gadā ir jāplāno valsts pamatbudžetā.
 
Piedāvātā redakcija
-
9.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Pasākumu plāna 1.2.punkts
Kontekstā ar Sabiedrības integrācijas fonda (turpmāk - SIF) 2022. gada 18. oktobra atzinumā par pasākumu plānu norādīto iebildumu, Biedrība aicina papildināt pasākuma plāna 1.2.punktu, norādot, ka no 2023. gada 1.janvāra visa informācija, kas pieejama ukraine-latvia.lv vietnē tiek integrēta SIF izveidotajā un uzturētajā vietnē, kas domāta visiem ārzemniekiem, īpašā sadaļā, kas paredzēta tieši Ukrainas civiliedzīvotājiem.

 
Piedāvātā redakcija
-