Atzinums

Projekta ID
23-TA-2287
Atzinuma sniedzējs
Ekonomikas ministrija
Atzinums iesniegts
15.09.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūgums papildināt informatīvo ziņojumu sadaļā "IV Latvijas piedalīšanās OECD apskatos, pētījumos un politikas iniciatīvu projektos".
Piedāvātā redakcija
PTAC no 2023. gada 11.-13.aprīlim piedalījās OECD Patērētāju produktu drošuma darba grupas un Patērētāju politikas komitejas (CCP) sanāksmē Parīzē, Francijā. PTAC tiešsaistē piedalījās seminārā “Uzvedības ekonomikas pētījumu un ietekmes paņēmienu piemērošana patērētāju aizsardzībā un konkurences politikas ieviešanā”.
2.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūgums papildināt informatīvo ziņojumu sadaļā "IV Latvijas piedalīšanās OECD apskatos, pētījumos un politikas iniciatīvu projektos".
Piedāvātā redakcija
2023.gadā pēc Ekonomikas ministrijas lēmuma par dalību OECD projektā par strauji augošiem uzņēmumiem (SME Scale-Up), CSP  sagatavoja uzņēmējdarbības strukturālās un finanšu statistikas un Statistikas uzņēmumu reģistra mikrodatu kopas par 2010.-2021.gadu.
 
3.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūgums papildināt informatīvo ziņojumu sadaļā "IV Latvijas piedalīšanās OECD apskatos, pētījumos un politikas iniciatīvu projektos".
Piedāvātā redakcija
Laika posmam no 2019. – 2023. gadam noslēgts sadarbības līgums starp Izglītības un zinātnes ministriju un Centrālo statistikas pārvaldi par OECD datu sagatavošanu OECD izglītības indikatoru programmas (turpmāk – INES) pieprasījumiem. Projektā CSP piesaistīta kā vadošais partneris apsekojuma datu iegūšanai. Līguma ietvaros 2019. gadā pēc Izglītības un zinātnes ministrijas pasūtījuma Pārvalde veica Zinātņu doktoru tālākās karjeras apsekojumu saskaņā ar OECD metodoloģiju, un šobrīd Pārvalde regulāri turpina INES datu tabulu aizpildīšanu.

 
4.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūgums papildināt informatīvo ziņojumu sadaļā "VII Latvijas pārstāvji augsta līmeņa OECD sanāksmēs un OECD amatpersonu vizītes Latvijā" ar Ekonomikas ministrijas sagatavoto informāciju par CSMEE komitejas ministru līmeņa sanāksmi.
 
Piedāvātā redakcija
2023. gada 27. - 28.jūnijā CSMEE komitejas ministru līmeņa sanāksmē, kurā tika diskutēts par izaicinājumiem ar ko sastopas MVU, strādājot krīzes apstākļos un meklēti risinājumi, kā stiprināt MVU izaugsmi nākamo krīžu laikā piedalījās Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Andris Čuda, Uzņēmējdarbības atbalsta departamenta direktore Ilze Lore.
Sanāksmes laikā tika diskutēts par MVU un uzņēmēju noturības stiprināšanu pret nākotnes krīzēm un satricinājumiem, iekļaujošu MVU un uzņēmējdarbības politiku, to kvalifikācijas paaugstināšanu un pārkvalificēšanu, kā sekmēt MVU un uzņēmēju ieguldījumu zaļajā un digitālajā transformācijā, kā radīt jaunas iespējas to attīstībai, kā vairot MVU līdzdalību “zaļajā” pārejā, un kā palīdzēt MVU un uzņēmējiem orientēties mainīgajā globālajā tirdzniecības un investīciju vidē. Vienlaikus diskusija ceļā tika secināts, ka valdībai jāturpina nodrošināt dažādus finansēšanas instrumentus MVU atbalstam, jo tas ir tautsaimniecību dzinējspēks un labklājības stūrakmens. Attiecīgi dalībvalstis vienojās par kopējiem rīcības virzieniem, kuros uzņēmējdarbības politikas veidotājiem ir potenciāls attīstīt MVU darbību un sekmēt to pieeju finansējumam:
•             Identificēt MVU finansējuma vajadzības un trūkumus un uzlabot pierādījumu bāzi;
•             Uzlabot MVU finanšu tirgu pārredzamību;
•             Dizaina regulējums, kas atbalsta virkni finansēšanas instrumentu MVU, vienlaikus nodrošinot finanšu stabilitāti un ieguldītāju aizsardzību;
•             Veicināt MVU finansiālo iekļaušanu un atvieglot piekļuvi oficiāliem finanšu pakalpojumiem, t.sk. neformālām formām;
•             Uzlabot MVU finanšu prasmes un stratēģisko redzējumu;
•             Stiprināt MVU piekļuvi tradicionālajam banku finansējumam;
•             Dot iespēju MVU piekļūt dažādiem netradicionāliem finansēšanas instrumentiem un kanāliem;
•             izmantot finanšu tehnoloģiju, Fintech iestāžu un digitālo attiecību lomu, lai samazinātu šķēršļus MVU piekļuvei finansējumam;
•             Stiprināt ilgtspējīga finansējuma pieejamību un izmantošanu MVU;
•             Stiprināt MVU finansējuma noturību krīzes laikā;
•             Veicināt savlaicīgus maksājumus komercdarījumos un publiskajos iepirkumos;
•             Publisku programmu izstrāde MVU finansēšanai, kas nodrošina papildinātību, efektivitāti un lietotājam draudzīgumu;
•             Riska dalīšanas principu pieņemšana valsts atbalstītiem MVU finanšu instrumentiem;
•             Publisko programmu uzraudzība un novērtēšana, lai uzlabotu MVU finansējumu.