Atzinums

Projekta ID
23-TA-2944
Atzinuma sniedzējs
Iekšlietu ministrija
Atzinums iesniegts
06.12.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Saskaņā ar informatīvajā ziņojumā minēto “Terapeitiskā māja” būs kā palīglīdzeklis audzinoša rakstura piespiedu līdzeklim “probācijas novērošana” un  atbilstoši ziņojuma 7.1. sadaļā minētajam “Terapeitiskajā mājā”  bērnu būs iespējams ievietot gadījumā, ja vienlaikus tiks konstatēti 3 apstākļi:
1. bērns ir izdarījis noziedzīgu nodarījumu;
2. bērns apdraud savu vai citu cilvēku veselību vai dzīvību (piemēram, paškaitējoša uzvedība, apreibinošo vielu lietošana, vardarbība un agresija pret citiem, seksuāla riska uzvedība, patstāvīga bēgšana no mājām vai ārpusģimenes aprūpes iestādes u.c. gadījumi);
3. ir izsmelti visi zemākas intensitātes intervences līdzekļi vai to īstenošana sabiedrībā nav iespējama (piemēram, bērns nepārtraukti klaiņo un nav iespējams bērnu iesaistīt sociālās uzvedības korekcijas pasākumos, vai tie nav iespējami vidē, kurā bērns ikdienā atrodas).
Terapeitiskās mājas mērķis ir darbs ar augsta riska pusaudžiem, pie kuriem var piederēt arī bērni, kas nav izdarījuši noziedzīgus nodarījumus, bet administratīvus pārkāpumus (sabiedriskās kārtības traucēšana, maznozīmīgu miesas bojājumu nodarīšana, narkotiku lietošana, alkohola lietošana, pret personu vērsta agresīva uzvedība), kas apdraud savu vai citu cilvēku veselību vai dzīvību un apzināti izvairās no lēmuma par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanas izpildes un administratīvā komisija var būt izmantojusi visas iespējas piemērot stingrāku audzinoša rakstura piespiedu līdzekli.  Taču saskaņā ar informatīvajā ziņojumā minēto, ievietot šādus bērnus terapeitiskajā mājā nebūs iespējams.
Uzskatām, ka būtu jāparedz iespēja Terapeitiskajā mājā ievietot arī augsta riska pusaudžus, kas izdarījuši administratīvos pārkāpumus. Līdz ar to bērniem, kas atbilst vienādiem risku izvērtēšanas rezultātiem, būtu iespēja saņemt nepieciešamo pakalpojumu, nesagaidot vēl to, kad bērns izdarīs noziedzīgu nodarījumu.
Šāda iespēja būtu paredzama, vecot grozījumus likumā  “Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem”, 33.panta otrajā prim daļā, svītrojot pēdējo teikumu:  “Tiesa šādā gadījumā nevar piemērot šā likuma 6. panta pirmās daļas 9. punktā minēto audzinoša rakstura piespiedu līdzekli”, tādējādi dodot iespēju  administratīvai komisijai vērsties tiesā piemērot stingrāku piespiedu līdzekli – probācijas novērošanu un ievietošanu “Terapijas mājā.
Attiecīgi būtu precizējams Informatīvā ziņojuma 1. pielikums par bērna nonākšanu terapeitiskajā mājā.
Piedāvātā redakcija
-