Atzinums

Projekta ID
22-TA-501
Atzinuma sniedzējs
Rektoru padome
Atzinums iesniegts
10.03.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
1. Noteikumu projekta 1. punktā noteikts, ka no valsts budžeta līdzekļiem zinātniskās darbības bāzes finansējumu paredzēts piešķirt “zinātnisko institūciju reģistrā reģistrētajiem valsts zinātniskajiem institūtiem, valsts augstskolām, valsts augstskolu zinātniskajiem institūtiem (..)“.
Lūdzam sniegt skaidrojumu - kāpēc uz šo finansējumu nevar pretendēt privātās augstskolas un zinātniskie institūti, ja tie izpilda kvalitātes prasības.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
2. Noteikumu projektā iekļauta bāzes finansējuma aprēķina formula (2., 3. punkts). Kā viens no rādītājiem formulā iekļauts rādītājs “zinātniskā personāla aizstāvētie promocijas darbi” (DrMg).
Aicinām šo rādītāju papildināt un izteikt šādā redakcijā:
DrMg – zinātniskās institūcijas iepriekšējos trīs finansēšanas periodos zinātniskā personāla un zinātnes tehniskā personāla noteiktā kārtībā sekmīgi aizstāvētiem promocijas darbiem piemēro koeficientu 3 un zinātnisko darbinieku noteiktā kārtībā sekmīgi aizstāvētiem maģistra darbiem - koeficientu 1. Nosakot “DrMg”, izmanto informāciju tikai par tiem doktora  un maģistra grāda ieguvējiem, kuru nodarbinātība zinātniskajā institūcijā noteiktajos amatos attiecīgajā finansēšanas periodā ir ne mazāk kā 0,2 slodzes pilna laika ekvivalenta izpratnē. Ar pilna darba laika ekvivalentu nodarbinātā darbinieka kopējā nostrādāto stundu skaita (tai skaitā ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma) attiecību pret kopējo darba stundu skaitu attiecīgajā finansēšanas periodā. Gadījumā, ja zinātniskā personāla vai zinātnes tehniskā personāla pārstāvis promocijas darbu aizstāv vienā zinātniskajā institūcijā, bet ir nodarbināts citā, katrai no šīm institūcijām tiek piemērots iepriekš minētais koeficients;
Pamatojums – zinātnes bāzes finansējuma aprēķinā būtu jāiekļauj arī zinātnes tehniskā personāla aizstāvētie promocijas un maģistra darbi, jo, saskaņā ar Zinātniskās darbības likumu, arī šie darbinieki piedalās zinātniskajā darbībā.
Zinātnes bāzes finansējuma aprēķinā būtu jāparedz vienlīdzīgs koeficients par promocijas darba aizstāvēšanu gan zinātniskajām institūcijām, kurās promocijas darbs ir aizstāvēts, gan tām zinātniskajām institūcijām, kurās šis darbinieks strādā. Uzskatām, ka darbs zinātniskajā institūcijā ir būtiska prakse un priekšnosacījums promocijas darba aizstāvēšanai, tāpēc arī šīs institūcijas ieguldījums būtu jāņem vērā zinātnes bāzes finansējuma aprēķinā. Vienlaikus vēršam uzmanību, ka noteiktās zinātņu nozarēs, kā piemēram, kosmosa zinātnēs, izglītības iegūšana un nodarbināšana vienā un tajā pašā institūcijā dažkārt nav iespējama, kā arī var izveidoties situācija, piemēram, ka zinātniskais asistents tiek nodarbināts zinātniskajā institūtā Latvijā, savukārt, izglītība tiek iegūta ārvalstīs, lai stiprinātu attiecīgā studenta zinātniskās kompetences pilnveidi starptautiskā mērogā.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Iebildums
Noteikumu projekta 10. punktā paredzēts:
10. Bāzes finansējumu šo noteikumu 3.punktā minētās formulas elementā “Alga” aprēķina reizi trijos gados un piešķir to nemainīgu trīs gadu periodā.
Ierosinām dzēst projekta 10. punktu. Ņemot vērā, ka atalgojums ir mainīgs lielums un mēdz mainīties pa gadiem, īpaši pie iesaistes projektos, ierosinām nenoteikt šo rādītāju kā fiksētu lielumu uz 3 gadiem. Tas ļautu izvairīties no būtiskām bāzes finansējuma izmaiņām.
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
3. Papildus priekšlikums par iepriekš aprakstīto rādītāju “DrMg” (3. punkts): aicinām izvērtēt iespēju ietvert visus aizstāvētos promocijas darbus, bet papildus koeficientu piešķirt par zinātniskā un akadēmiskā personāla sekmīgi aizstāvētiem promocijas darbiem.
Pamatojums – zinātniskā darbība un studiju process augstskolā ir integrēti. Studenti karjeru zinātnē iesāk kā akadēmiskais personāls, kura amatu aprakstā ir noteikta zinātniskā darbība un zinātnē sasniedzamais rezultāts. Lektora zinātniskā darbība augstskolā ir neatņemama sastāvdaļa studiju procesam un veicina zināšanu pārnesi. Sākumā studenti labprāt iesaistās akadēmiskajā darbībā kā lektori, bet pakāpeniski “atrod” savu virzienu zinātnē. Tāpēc uzskatām, ka cilvēkresursu piesaistei un zinātnieka karjeras atbalstam ir nepieciešams bāzes finansējuma formulu papildināt – “zinātniskais un akadēmiskais personāls”.
Doktoranti savu zinātnisko darbību izvēlas veikt arī citā zinātniskajā institūcijā vai augstskolā. Lai veicinātu cilvēkresursu mobilitāti, iesakām piešķirt koeficientu zinātniskās institūcijas iepriekšējos trīs finansēšanas periodos ne tikai zinātniskā personāla, bet visiem noteiktā kārtībā sekmīgi aizstāvētiem promocijas darbiem.
 
Piedāvātā redakcija
-