Atzinums

Projekta ID
22-TA-2002
Atzinuma sniedzējs
Pārresoru koordinācijas centrs
Atzinums iesniegts
14.10.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plāna projekts
Iebildums
Lūdzam precizēt 6.5pasākumu, norādītos darbības rezultātu rādītājus formulējot kā darbības rezultātu, savukārt rezultatīvo rādītāju vietā norādot, kāds ir sagaidāmais izvērtējumu mērķis pēc būtības (piemēram, samazināta ārstniecības personu noslodze vai tml.).
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Plāna projekts
Iebildums
Nav saprotams 6.2.pasākuma saturs un mērķis. Jau šobrīd klīniskie un veselības psihologi strādā veselības aprūpes iestādēs un, ņemot vērā psihisko traucējumu pieaugumu sabiedrībā kopumā, sagaidāms, ka klīnisko un veselības psihologu loma veselības aprūpē tikai palielināsies. Līdz ar to nav skaidrs, kāds izvērtējums ir nepieciešams, lai nostiprinātu klīniskos un veselības psihologus kā ārstniecības atbalsta personas. Ja plānots arī izvērtēt klīniskā un veselības psihologa studiju ilgumu un saturu, tad tas formējams kā atsevišķs pasākums, kam nav tieša saistība ar to, vai klīniskie un veselības psihologi tiek noteikti kā ārstniecības atbalsta personas. Ņemot vērā minēto, lūdzam labot 6.2.pasākumu, no tā izdalot divus atsevišķus pasākumus. Attiecībā uz klīnisko un veselības psihologu statusa noteikšanu veselības aprūpes sistēmā lūdzam pie darbības rezultātiem un rezultatīvajiem rādītājiem norādīt, kādas izmaiņas tiesiskā regulējumā nepieciešamas, lai faktisko šo speciālistu statusu legalizētu.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Plāna projekts
Iebildums
Nav saprotams 4.4.pasākuma saturs. Ja pasākums paredz ieviest metodiskās vadības centrus psihiskās veselības aprūpes jomā, tad lūdzam 4.4.pasākuma nosaukumā to arī norādīt. Savukārt pie darbības rezultātiem un rezultatīvajiem rādītājiem norādīt, cik metodiskās vadības centri tiks izveidoti un kādi ir paredzētie uzlabojumi, ko šāda centru ieviešana dos speciālistiem (metodisko vadības centru funkcijas, kvantificējot, piemēram, izstrādāto metodiku/vadlīniju skaitu, organizēto apmācību skaitu u.tml.).
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Plāna projekts
Iebildums
Attiecībā uz 3.1.pasākumu nav skaidrība, vai tā ietvaros tiks organizēts tikai pilotprojekts pakalpojuma testēšanai, vai arī paredzēta tā pastāvīga ieviešana. Ja pastāvīga ieviešana šī pasākuma ietvaros nav paredzēta, tad lūgums labot 3.1. pasākuma aprakstu, svītrojot vārdu “ieviest”. Savukārt, ka pasākums paredz arī pakalpojuma ieviešanu, lūdzam papildināt darbības rezultātu un rezultatīvos rādītājus, norādot, cik pacienti saņems minēto pakalpojumu noteiktā laika periodā
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Plāna projekts
Iebildums
Attiecībā uz 2.8.pasākumu nav skaidrība, vai tā ietvaros tiks organizēts tikai pilotprojekts pakalpojuma testēšanai, vai arī paredzēta tā pastāvīga ieviešana. Ja pastāvīga ieviešana šī pasākuma ietvaros nav paredzēta, tad lūgums labot 2.8.pasākuma aprakstu, svītrojot vārdu “ieviest”. Savukārt, ka pasākums paredz arī pakalpojuma ieviešanu, lūdzam papildināt darbības rezultātu un rezultatīvos rādītājus, norādot, cik pacienti saņems minēto pakalpojumu noteiktā laika periodā.
 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Plāna projekts
Iebildums
Ja 2.7.pasākuma ietvaros ir plānoti infrastruktūras uzlabojumi, lūdzam labot darbības rezultātu un rezultatīvo rādītāju, norādot, cik stacionārās un cik ambulatorās veselības aprūpes iestādēs tiks nodrošināta renovācija un infrastruktūras uzlabošana psihiskās veselības aprūpes profilā.
 
Piedāvātā redakcija
-
7.
Plāna projekts
Iebildums
Ja 2.6.pasākums ir iecerēts kā pilotprojekts noteiktā reģionā, lūdzam precizēt pasākuma aprakstu un darbības rezultātu, norādot, kurā reģionā tiek ieviestas mobilās psihiatra komandas un kāds ir pacientu skaits, kuriem plānots nodrošināt veselības aprūpi, piesaistot mobilo psihiatra komandu. Tāpat lūdzam ziņojumā norādīt, vai mobilās psihiatru komandas strādās tikai ar pieaugušajiem, vai arī ar bērniem.
 
Piedāvātā redakcija
-
8.
Plāna projekts
Iebildums
Lūdzam precizēt 2.4.pasākuma darbības rezultātu un rezultatīvo rādītāju, norādot, cik ģimenēm būs pieejams atbalsta grupas pakalpojums
 
Piedāvātā redakcija
-
9.
Plāna projekts
Iebildums
1.9. pasākums paredz izstrādāt un ieviest bērnu agrīnās attīstības skrīningu ģimenes ārstu praksēs un pirmsskolas izglītības iestādēs, taču apkopojums par papildus nepieciešamo finansējumu liecina, ka līdzekļi skrīninga ieviešanai ģimenes ārstu praksēs netiek plānoti. PKC ieskatā tas būtiski apgrūtinās vai pat padarīs neiespējamu instrumenta ieviešanu, tāpēc lūdzam precizēt plānu, norādot no valsts budžeta līdzekļiem papildus nepieciešamo finansējumu, kas būtu nepieciešams skrīninga ieviešanai ģimenes ārstu praksēs, bet ne tā izstrādei.
 
Piedāvātā redakcija
-
10.
Plāna projekts
Iebildums
1.8. pasākums paredz nodrošināt veselības aprūpē strādājošu un citu speciālistu apmācību darbam ar Denveras modeli, taču darbības rezultātu rezultatīvais rādītājs paredz nodrošināt pacientu pieejamību valsts apmaksātam Denveras agrīnās intervences pakalpojumam, papildus finansējumu minētajam neparedzot. Lūdzam koriģēt ziņojumu, kā arī skaidrot, kā iespējams būs ieviest minēto intervenci bez papildus finansējuma.
 
Piedāvātā redakcija
-
11.
Plāna projekts
Iebildums
Lūdzam precizēt 1.7.pasākuma darbības rezultātu un rezultatīvo rādītāju, norādot, kāda ir plānotā konsultatīvā tālruņa zvanu kapacitāte (cik zvanus mēneša vai gada laikā saņems).
 
Piedāvātā redakcija
-
12.
Plāna projekts
Iebildums
Lūdzam precizēt 1.6.pasākuma darbības rezultātu un rezultatīvo rādītāju, norādot, cik ģimenēm ar bērniem plānots nodrošināt atbalstu noteiktā laika periodā.
 
Piedāvātā redakcija
-
13.
Plāna projekts
Iebildums
Lūdzam precizēt 1.4.pasākuma darbības rezultātu un rezultatīvo rādītāju, norādot, cik pusaudžiem ar plānotajiem ieguldījumiem paredzēts nodrošināt atbalstu.
 
Piedāvātā redakcija
-
14.
Plāna projekts
Iebildums
Lūdzam precizēt 1.2.pasākumu, norādot, kuru agrīnās intervences programmu attiecībā uz bērniem ar autiskā spektra un citiem attīstības traucējumiem ir plānots ieviest. Vēršam uzmanību, ka agrīnās intervences ir visai plašs dažāda veida un satura atbalsta pasākumu kopums, tāpēc, plānojot uzlabojumus pakalpojumu klāstā, lietderīgi būtu saprast, uz kuru vecuma kohortu pasākums primāri orientējas, kā arī, kuru no metodēm plānots ieviest. Attiecīgi lūdzam precizēt arī darbības rezultātu un rezultatīvo rādītāju, norādot, cik bērnus gadā vai kādā citā laika periodā plānotā intervences programma aptvers, paredzot tam arī nepieciešamo finansējumu. Šobrīd no plānā sniegtās informācijas nav skaidrs, kā varēs attīstīt pakalpojumu klāstu bez papildus finansējuma.
 
Piedāvātā redakcija
-
15.
Plāna projekts
Iebildums
Ziņojums iezīmē, ka būtiska psihiskās veselības aprūpes jomas attīstība saistīta ar multiprofesionālo komandu izveidi un tās darba uzsākšanu ambulatorajā psihiskajā veselības aprūpē. Tomēr vēršam uzmanību, ka nozīme ir tam, kādas diagnostikas, novērtēšanas un terapijas metodes pārvalda minētās komandas. Tāpēc lūdzam papildināt ziņojumu norādot, vai multiprofesionālās komandas strādā tikai ar noteiktiem psihiskiem traucējumiem un stāvokļiem, vai arī tās ir universālas attiecībā uz dažādām psihiskām diagnozēm. Vienlaikus lūdzam arī ziņojumā un plānā iezīmēt, vai un kā plāna darbības periodā paredzēts paplašināt diagnostikas, novērtēšanas un terapijas metožu klāstu, ar ko minētās komandas ambulatorā aprūpē strādā, ņemot vērā, ka tālākizglītība un apmācība ir būtisks cilvēkresursu kvalifikācijas celšanas instruments, kas uzlabo arī sniegto veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti.
 
Piedāvātā redakcija
-
16.
Plāna projekts
Iebildums
Lūdzam precizēt situācijas apraksta 4.1.sadaļā Psihiskā veselības aprūpe primārajā aprūpē sniegto informāciju par to, ka 2021.gadā ieviesti algoritmi primārās veselības aprūpes jomā, kas atvieglotu psihiskās veselības stāvokļa novērtēšanu pacientiem ģimenes ārstu praksēs. Lūdzam papildināt minēto sadaļu, norādot, attiecībā uz kuru stāvokļu izvērtēšanu ir ieviesti sadaļā minētie algoritmi – vai tie attiecas uz depresiju, vai arī vēl uz citiem psihiskiem traucējumiem. Tāpat lūdzam ziņojumā norādīt, cik daudzi no ģimenes ārstiem minētos algoritmus un piedāvātos skrīninga instrumentus izmanto vai vismaz izgājuši apmācību minēto instrumentu izmantošanā.
 
Piedāvātā redakcija
-
17.
Plāna projekts
Priekšlikums
Ja 3.2.pasākuma ietvaros tiek tikai izstrādāta rehabilitācijas programma, lūdzam labot pasākuma rezultatīvo rādītāju, norādot, ka pasākuma rezultātā tiek sagatavotas, piemēram, klīniskās vadlīnijas pakalpojumam, nevis nodrošināts pakalpojums.
 
Piedāvātā redakcija
-