Atzinums

Projekta ID
21-TA-941
Atzinuma sniedzējs
Biedrība "Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera"
Atzinums iesniegts
22.11.2021.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Pamatnostādņu projekts
Iebildums
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (turpmāk – LTRK) ir iepazinusies Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) izstrādāto Vides politikas pamatnostādņu 2021. – 2027.gadam projektu (turpmāk – pamatnostādņu projekts). LTRK ieskatā pamatnostādņu projektā sniegtais pārskats par vides nodokļu ieņēmumiem un valdības izdevumiem vides aizsardzībā (4;5. attēli), liecina par izteikti neefektīvu vides politikas īstenošanu Latvijā. Tāpēc LTRK ieskatā ir jāizvērtē pamatnostādņu projektā ietvertais uzdevums uzņēmējiem prasīt stingrāku prasību ievērošanu un darbību aplikšanu ar papildus nodokļiem, ja iepriekš nav sakārtota vides aizsardzības politikas pamatnostādnēs ietverto pasākumu finansēšanas sistēma. 

LTRK vērš VARAM uzmanību, ka pamatnostādņu projektā nav pausta nostāja un rīcība attiecībā uz  brīvprātīgā oglekļa kredītu tirgus, bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas, aizsardzības un atjaunošanas pasākumu kredītu tirgus attīstības jautājumos, standartu ieviešanā, auditēšanā.

Vides pārvaldības pamatsistēmas (horizontālie jautājumi) 1.2. sadaļā “Uzlabota profesionālā kompetence vides jautājumos” LTRK rosina papildināt ar nepieciešamību VARAM pakļautībā esošo iestāžu darbiniekiem īstenot kvalifikācijas paaugstināšanu, programmās iekļaujot ilgtspējīgas zemes apsaimniekošanas jautājumus, uzsverot integrētu pieeju dabas resursu apsaimniekošanā.

1.3. Politikas rezultātos “Attīstīta vides izglītība un pētniecība vides jautājumos” LTRK aicina papildināt ar: “Zinātniski pamatotas, integrētas saimniekošanas metožu izpēte, aprobēšana un rekomendāciju sagatavošana (lauksaimniecība, mežsaimniecība, zivsaimniecība).”

1.4. Politikas rezultātos “Paaugstināta privātā sektora iesaiste un līdzdalība vides jautājumu risināšanā” LTRK aicina papildināt ar nepieciešamību izveidot ekonomiski pamatotu un funkcionējošu kompensāciju sistēmu, kā arī izveidot šīs sistēmas administrēšanu. Lai arī līdzīgs mērķis ir ticis izvirzīts iepriekš, tomēr tas vēl nav sasniegts.

LTRK ieskatā pamatnostādņu projektā nepieciešams paredzēt ģeotermālo resursu izpēti un izmantošanas veicināšanu. Diemžēl vēl joprojām plānā ir paredzēts veikt Latvijas ģeotermālā potenciāla novērtējuma aktualizāciju, kas nav lietderīgi, jo jau šobrīd Latvijas vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (turpmāk – LVĢMC) datu bāzē ir pieejama informācija par iepriekš veikto ģeotermālo resursu novērtējumu, tajā skaitā apkopoti un sistematizēti visas Latvijas teritorijas dziļo urbumu temperatūras pētījumu dati. Minētos pētījumu datus varētu lietderīgi izmantot turpmākajai ģeotermālās enerģijas attīstībai Latvijā. To izmantošana ļautu sākt darbu pie liela diametra ģeotermālās enerģijas izpētes urbumu veikšanas, kas norādīta LVĢMC datu bāzēs pieejamajos potenciālajos ģeotermālās anomālijas nogabalos – Elejas ģeotermālajā anomālijā, Liepājas ģeotermālajā anomālijā, Bernātu/Papes ģeotermālajā anomālijā. Izpētes urbumu laikā iegūto informāciju varētu izmantot nepieciešamo aprēķinu veikšanai potenciālo ģeotermālo staciju siltumenerģijas ražošanai, projektēšanai un izveidei. Ņemot vērā minēto, LTRK aicina papildināt pamatnostādņu projekta 7. rīcības virziena 7.1. punktu ar: “Veikt Latvijas ģeotermālā potenciāla novērtējuma aktualizāciju, tai skaitā veikt trīs ģeotermālos urbumus, datu apkopošanu un ģeotermālo staciju uzstādīšanu”.
 
Piedāvātā redakcija
-