Atzinums

Projekta ID
22-TA-3068
Atzinuma sniedzējs
Kultūras ministrija
Atzinums iesniegts
26.07.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Lūdzam precizēt tiesību akta projekta "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 4.2.2. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot izglītības un mācību sistēmu kvalitāti, iekļautību, efektivitāti un nozīmīgumu darba tirgū, tostarp ar neformālās un ikdienējās mācīšanās validēšanas palīdzību, lai atbalstītu pamatkompetenču, tostarp uzņēmējdarbības un digitālo prasmju, apguvi, un sekmējot duālo mācību sistēmu un māceklības ieviešanu" 4.2.2.8. pasākuma "Latviešu valodas apguves piedāvājuma paplašināšana" īstenošanas noteikumi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojuma (anotācija) 1.3.sadaļas “Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi” apakšsadaļā “Problēmas apraksts” ietverto informāciju par Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības pamatnostādnēm 2021.-2027.gadam.
Ņemot vērā, ka 4.2.2.8. pasākuma "Latviešu valodas apguves piedāvājuma paplašināšana" mērķis ir sagatavot jaunus latviešu valodas kā svešvalodas skolotājus, lai nodrošinātu mūsdienīgas latviešu valodas mācīšanas metodes pieaugušajiem. Lai to sasniegtu plānota latviešu valodas studiju programmas izstrāde un licencēšana; latviešu valodas studiju programmas aprobācija; licencētas latviešu valodas studiju programmas iekļaušana studiju virziena akreditācijas lapā. Norādām, ka Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības pamatnostādnēs un to īstenošanās plānā nav ietverti pasākumi, kas būtu vērsti uz jaunu augstākās izglītības studiju programmu izveidi. Savukārt esošo pasākumu īstenošanai ir pastarpināta sasaiste ar 4.2.2.8. pasākuma "Latviešu valodas apguves piedāvājuma paplašināšana" mērķi un uzdevumiem.
Piedāvātā redakcija
Lūdzam aizstāt teikumu: “„Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības pamatnostādnēs 2021.‒ 2027. gadam” plānotās prioritātes paredz latviešu valodas ilgtspējas  un apguves pieejamību integrācijas jautājumu aspektā atbilstoši 1. Rīcības virziena: “Nacionālā identitāte un piederība” uzdevumam 1.2. “Veicināt latviešu valodas kā sabiedrību vienojoša pamata nostiprināšanos ikdienas saziņā”” ar šādu teikumu:
"Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības pamatnostādnēs 2021.‒ 2027. gadam latviešu valoda ir noteikta kā viena no caurviju prioritātēm.