Atzinums

Projekta ID
25-TA-1525
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Lielo pilsētu asociācija
Atzinums iesniegts
27.11.2025.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Ņemot vērā, ka Rīgas valstspilsētas pašvaldība praksē ir konstatējusi gan iznomātāju, gan nomnieku atšķirīgu interpretāciju par MK97 103.punkta piemērošanu, lai skaidri definētu, kā nosakāms, vai nekustamā īpašuma tirgus segmentā pastāv nomas objektu pieprasījumu un nomas maksu samazinājuma tendence, lūdzam precizēt izteikt MK97 103. piedāvātajā redakcijā. 

MK97 grozījumu projekta 20.11.2025. izziņā pēc būtības nav sniegts pamatojums, kāpēc priekšlikums par MK97 103. punkta redakcijas precizēšanu nav ņemts vērā, tāpat arī 06.11.2025. starpinstitūciju sanāksmē netika sniegta skaidra un saprotama Finanšu ministrijas atbilde par priekšlikuma noraidīšanas pamatojumu.
Vēršam uzmanību, ka tiesību normas būtība netiek skarta, bet ar priekšlikumu tiek precizēta kārtība, kādā nomas maksas samazinājums var tikt piešķirts, papildinot MK97 103. punktu ar diviem nosacījumiem:
- nepieciešams saņemt iznomātāja pasūtītu neatkarīga vērtētāja atzinumu, ka attiecīgajā nekustamā īpašuma tirgus segmentā, konkrētajā nozarē un nomas objekta atrašanās apkaimē pastāv nomas objektu pieprasījumu un nomas maksas samazinājuma tendence;
- nomnieks kompensē iznomātājam neatkarīga vērtētāja atlīdzības summu par atzinuma sagatavošanu un tirgus nomas maksas noteikšanu.
Tādējādi gan nomniekiem, gan iznomātājiem būs skaidra un saprotama MK97 103. punkta piemērošanas kārtība, novēršot atšķirīgas pieejas MK97 103. punkta interpretācijā un nomas maksas samazinājuma piešķiršanā.
Ievērojot minēto, uzturam priekšlikumu par MK97 103. punkta redakcijas precizēšanu.
Piedāvātā redakcija
“103. Iznomātājam ir tiesības nomas līguma darbības laikā, pamatojoties uz nomnieka ierosinājumu, samazināt nomas maksu, ja ir saņemts iznomātāja pasūtīts neatkarīga vērtētāja atzinums, ka attiecīgajā nekustamā īpašuma tirgus segmentā, konkrētajā nozarē un nomas objekta atrašanās apkaimē pastāv nomas objektu pieprasījuma un nomas maksu samazinājuma tendence. Ja nomas objektu izmanto saimnieciskai darbībai un samazinātas nomas maksas piemērošanas gadījumā atbalsts nomniekam kvalificējams kā komercdarbības atbalsts, nomas maksu nosaka atbilstoši neatkarīga vērtētāja noteiktajai tirgus nomas maksai. Nomas maksu nesamazina pirmo trīs gadu laikā pēc nomas līguma noslēgšanas. Nomnieks kompensē iznomātājam neatkarīga vērtētāja atlīdzības summu par atzinuma sagatavošanu un tirgus nomas maksas noteikšanu.”