Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
Projekta ID
22-TA-871
Atzinuma sniedzējs
Biedrība "Latvijas siltumuzņēmumu asociācija"
Atzinums iesniegts
31.08.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
LSUA turpina uzturēt viedokli, ka norēķini par piegādāto siltumenerģiju pilnā apjomā ir nepieciešami ne tikai, lai turpinātu sniegt siltumenerģijas piegādes pakalpojumu, bet arī savlaicīgi norēķinātos ar kurināmā piegādātājiem. Maksājumu par piegādāto enerģiju savlaicīgas nesaņemšanas gadījumā, laikā, kad par energoresursiem var būt jāmaksā priekšapmaksa 100% apmērā, tiek radīti papildus draudi CSA uzņēmumu maksātspējai.
Attiecībā uz Anotācijā minēto pamatojumu, kādēļ grozījumu projektā iekļauts rosinājums papildināt noteikumus ar 26.12 punktu, kur norādīts, ka [..] siltumenerģijas apgādes komersants ar lielu aktīvu un apgrozījuma apjomu var uzņemties finansiālo risku par siltumenerģijas piegādes pakalpojuma sniegšanu, nesaņemot par to noteiktu apjomu samaksas[..], AS Rīgas siltums norāda sekojošo: “AS “RĪGAS SILTUMS” jau tā ir pakļauta kredītriskam un likviditātes riskam. AS “RĪGAS SILTUMS” kontrolē savu kredītrisku pastāvīgi uzraugot debitoru parādu atlikumus, lai mazinātu nedrošo parādu iespēju. AS “RĪGAS SILTUMS” ir kredītriska koncentrācija attiecībā uz vienu darījumu partneri - SIA “Rīgas namu pārvaldnieks”, kura parādi veido vairāk kā pusi no visu klientu parādiem par siltumenerģiju. AS “RĪGAS SILTUMS” kontrolē savu likviditātes risku, uzturot atbilstošu naudas daudzumu vai nodrošinot finansējumu, izmantojot banku piešķirtos kredītus. Siltumenerģijas tarifa metodika neparedz, ka procentus par kredītu izmantošanu var iekļaut tarifa aprēķinā.
AS “RĪGAS SILTUMS” 80% apjomu no siltumenerģijas tarifa veido iepirktie energoresursi un tikai 20% pastāvīgās izmaksas. Savukārt tarifu ieņēmumi jeb ieņēmumi no pārdotās siltumenerģijas ir 93% no  kopējiem ieņēmumiem (iepriekšējā finanšu gada peļņa bija  EUR 5,9 milj. EUR). Peļņas daļa tarifā ir 3%, kas pret sniegtā pakalpojuma (izrakstīto rēķinu) apjomu ir nesamērīgi maza. Faktiski, legalizējot ilgstošu pakalpojuma neapmaksāšanu 20% apmērā (iepriekšējā finanšu gadā tie būtu gandrīz 21milj. EUR), faktiski tiktu apdraudēta sabiedrības maksātspēja, kā rezultātā netiktu veiktas investīcijas energoapgādes infrastruktūrā, kas, savukārt, radītu avāriju draudus energoapgādes objektos, uzņēmums nespētu norēķināties ar energoresursu piegādātājiem, kā rezultātā šīs piegādes tiktu pārtrauktas. Minētā rezultātā tiktu apdraudēta Rīgas pilsētas centralizētā siltumapgāde vispār, kas nav pieņemami, it īpaši aukstajā (apkures) periodā.”

 
Piedāvātā redakcija
Izteikt punktu sekojošā redakcijā:
“Piegādātājam ir tiesības pārtraukt pilnīgi vai daļēji siltumenerģijas piegādi daudzdzīvokļu mājai, ja norēķini par piegādāto siltumenerģiju nav veikti pilnā apjomā divu mēnešu laikā pēc paziņojuma par parāda esamību nosūtīšanas. Par paziņojumu uzskatāms arī rēķins, ja tajā papildus norādīta visa Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 17.6 panta pirmajā un otrajā  daļā minētā informācija.”
 
2.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
Anotācijā ir norādīts, ka punkta grozījumu sagatavoti pēc viena namu apsaimniekošanas uzņēmuma lūguma. Norādām, ka pilsētās un ciemos, kur ir centralizētā siltumapgāde, norēķini veiksmīgi notiek saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, t.i. līdz 20.datumam. Uzskatām, ka norēķinu datuma maiņa ne tikai radīs nevajadzīgu administratīvo slogu visiem CSA uzņēmumiem Latvijā, bet arī palielinās risku, ka tiks negatīvi ietekmēta uzņēmumu naudas plūsma, spēja iegādāties nepieciešamos energoresursus.
 
Piedāvātā redakcija
Atstāt punktu spēkā esošajā redakcijā:
36. Norēķinus par iepriekšējā mēnesī izlietoto siltumenerģiju veic saskaņā ar rēķinu, kuru līdz nākamā mēneša piektajam datumam izraksta piegādātājs. Ja lietotāja siltumapgādes sistēmas atļautā maksimālā slodze ir lielāka par diviem megavatiem, piegādātājam ir tiesības pieprasīt lietotājam veikt starpnorēķina maksājumus. Galīgo norēķinu veic līdz nākamā mēneša divdesmitajam datumam, ņemot vērā siltumenerģijas skaitītāju rādījumus un starp­norēķinu maksājumus.
 
3.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
LSUA aicina svītrot šo punktu un turpina uzturēt iepriekš pausto viedokli, ka šāda prasība ir izpildāma tikai, ja siltumenerģijas ražotājs un piegādātājs ir viena persona. Ir situācijas, kad piegādātājs var būt siltumtīklu operators, kas iepērk siltumenerģiju no vairākiem neatkarīgiem ražotājiem, attiecīgi, piegādātāj rīcība ir tikai informācija par siltumavotos izmantotajiem kurināmā veidiem un iepirktās siltumenerģijas apjomu. Savukārt par pārējo informāciju, kas saskaņā ar punkta redakciju būtu jāpublisko, nav normatīvā regulējuma, kas liktu neatkarīgajiem ražotājiem to publiskot – tā tiek klasificēta kā komercnolēpums, kas nav izpaužams trešajām personām, un līdz ar to piegādātājam nav pieejama.
 
Piedāvātā redakcija
Svītrot punktu.
4.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Svītrot punktu no Grozījumu projekta, jo spēkā esošajos noteikumos ir šāds punkts identiskā redakcijā
Piedāvātā redakcija
-
5.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Aicinām precizēt redakciju, labojot pārrakstīšanās kļūdas.
Piedāvātā redakcija
8.4 Šo noteikumu 8.2 punktā minēto individuālo siltumenerģijas skaitītāju un siltuma maksas sadalītāju iegādi, uzstādīšanu, nomaiņu, remontu un apkopi daudzdzīvokļu un nedzīvojamajās ēkās, kurās, neskaitot koplietošanas telpu grupas, atrodas vairākas citas telpu grupas, kam savstarpēji jādala maksājums par patērēto siltumenerģiju, nodrošina un nedzīvojamajās ēkas īpašnieks, dzīvokļu īpašnieku kopība vai tās pilnvarota persona, kura darbojas visu dzīvojamās mājas īpašnieku vārdā.