Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 10.aprīlī
Projekta ID
24-TA-415
Atzinuma sniedzējs
Ķemeru nacionālā parka fonds
Atzinums iesniegts
16.10.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Uzturot jau iepriekš (publiskā apspriešanā) izteikto priekšlikumu papildināt likumprojektu ar jaunu punktu un nepiekrītot VARAM izteiktajam apgalvojumam par neatbilstību, paskaidroju sekojošo, jo jautājums ir starpdisciplinārs:
ZM funkcijās ir Latvijas normatīvo aktu izstrāde saistībā ar jomu, kas izriet no Dzīvnieku veselības tiesību akta (Regula Nr.2016/429), savukārt VARAM, - saistībā ar Dabas atjaunošanas Regulu (ES) 2024/1991 un ES Biodaudzveidības stratēģiju 2030.gadam.
VARAM savas kompetences ietvaros jau vairāk kā 20 gadus biotopu (g.k. zālāju) uzturēšanas nolūkos atsevišķās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās (turpmāk – ĪADT) ar panākumiem izmanto Heck govis (taurgovis) un Konik zirgus (konikus), kuru šķirnes ir apzināti selekcionētas ar mērķi nostiprināt dzīvnieku pielāgotību dzīvei savvaļā.
Ir izveidojusies situācija, kurā šādi dzīvnieki vairs neatbilst lauksaimniecības dzīvnieku turēšanas mērķiem un nosacījumiem, kā arī praksē nav izpildāmas uz lauksaimniecības dzīvniekiem attiecināmās prasības. Līdz ar to arī normatīvais regulējums attiecībā uz šiem dzīvniekiem kļūst vairāk atbilstošs VARAM kompetencei saistībā ar sugu un biotopu aizsardzību. Ir nepieciešamas jaunas likuma normas, kuru izstrāde būtu jāveic VARAM, saskaņojot ar ZM.
Šis jautājums ir tieši saistīts ar specifisku teritoriju (ĪADT) noteikšanu un atbilst šī Likuma tvērumam. Uz šāda „jumta panta” bāzes turpmāk būtu izstrādājami citi normatīvie regulējumi, kas saistīti ar minēto biotopu apsaimniekošanas veidu (savvaļas ganībām).
Piedāvātā redakcija
Papildināt likuma 43.pantu ar jaunu punktu:
(11) MK nosaka teritorijas, kurās Eiropas nozīmes biotopu uzturēšanas nolūkos izlaistiem lauksaimniecības dzīvniekiem un viņu pēcnācējiem tiek noteikts statuss „savvaļas dzīvnieki " atbilstoši Regulas Nr.2016/429 definīcijām.
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
3. un 4. "Probēmas apraksts" - nav saprotami definēta problēma.
Piedāvātā redakcija
Papildināt, uzrādot problēmu.
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Jāatzīst, ka Latvijas Natura2000 teritoriju izveidei sākotnējais mērķis nav bijis šī likumprojekta II pielikuma sugu saraksts, līdz ar to šobrīd nevar noteikt izveides mērķi, bet var noteikt Natura2000 teritorijām atbilstošas Direktīvas 92/43/EEK II pielikuma sugas, kurām teritorija atbilst ekoloģiskajām prasībām.
Piedāvātā redakcija
Tabulā vārdus "Izveidošanas mērķis" nomainīt uz "Mērķis", "Mērķsugas" vai "Prioritārās sugas".
4.
Anotācija (ex-ante)
Pielikumi
Iebildums
Latvijas Natura2000 teritoriju izveidei sākotnējais mērķis nav bijis šī likumprojekta Direktīvas II pielikuma sugu saraksts, līdz ar to šobrīd teritorijām nevar noteikt izveides mērķi (izņemot jaunizveidotajām teritorijām).
Piedāvātā redakcija
Nomainīt tabulas kolonas nosaukumu "Izveidošanas mērķis" uz "Mērķsugas", "Prioritārās sugas" vai vienkārši "Mērķis".
5.
Anotācija (ex-ante)
Pielikumi
Iebildums
1) Nosaukumu "Ķemeru Nacionālais parks" pieņemts rakstīt ar lielo burtu "N" vārdā "nacionālais". Līdzīgi arī citiem parkiem.
2) Līdzīgi kā ir rakstīti citu sugu nosaukumi, vajadzētu pieturēties pie pareiza sugas nosaukuma arī lācim, kura sugas nosaukums ir "Brūnais lācis".
3) Brūnais lācis Ursus arctos ir konstatēts lielākā skaitā Natura2000 teritoriju, nekā ir minēts likumprojekta pielikumā, tostarp arī Ķemeru Nacionālajā parkā vairākkārt, taču tas neatspoguļojas tabulā. Ķemeru nacionālā parka plašais mežu-purvu masīvs (kopā ar Līvbērzes meža masīvu) ir ideāla lāča dzīvotne ar labiem aizsardzības priekšnoteikumiem.
Piedāvātā redakcija
1. Izlabot pareizrakstību tabulā.
2. Tabulas sadaļu "Ķemeru Nacionālais parks" papildināt ar sugu Brūnais lācis Ursus arctos
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk