Atzinums

Projekta ID
21-TA-606
Atzinuma sniedzējs
Ekonomikas ministrija
Atzinums iesniegts
05.01.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Lai arī kopumā Ekonomikas ministrija atbalsta valsts iestāžu sniegto pakalpojumu darbības izvērtēšanu un pilnveidi, tomēr no Projekta ir konstatējams ka pakalpojuma “Iesniegums iestādei” elektroniskā kanāla (turpmāk – Kanāls) un EKONS/IDDV informācijas sistēmas (turpmāk – EKONS/IDDV) darbības turpināšanas lietderības izvērtējums ir vērsts vienīgi uz valsts iestāžu darbības pilnveidošanu un vienkāršošanu. Attiecīgi – Projektā ietvertais vērtējums nekādā veidā neaptver vērtējumu, vai Projektā paredzētie risinājumi ir visveiksmīgākais risinājums sabiedrībai (tostarp, vecāka gājuma cilvēkiem vai sabiedrības locekļiem, kuriem, pamatojoties uz brīvprātības principu, nav oficiālā elektroniskā adrese (turpmāk – e-adrese)) un, vai ir gūta pārliecība, ka sabiedrība Projektā noteiktajā termiņā būs gatava piemēroties attiecīgajām izmaiņām.
            Minētais aspekts Ekonomikas ministrijas ieskatā ir būtisks, jo Projektā vērtētais jautājums primāri skar ļoti plašu sabiedrības loku un ļoti atšķirīgas sabiedrības grupas (tostarp, visneaizsargātākās sabiedrības grupas).
Ekonomikas ministrija vērš VARAM uzmanību uz Valsts pārvaldes iekārtas likuma 10. panta trešajā, sestajā un septītajā daļā ietvertajiem valsts pārvaldes principiem, proti, ka valsts pārvalde darbojas sabiedrības interesēs, tās pienākums ir vienkāršot un uzlabot procedūras privātpersonas labā, kā arī –  valsts pārvaldi organizē pēc iespējas ērti un pieejami privātpersonai.
            Ievērojot minēto, lūdzam papildināt Projektu ar izvērtējumu par Projektā paredzēto risinājumu ietekmi uz sabiedrību, tostarp sniedzot vērtējumu Valsts pārvaldes iekārtas likuma 10. panta trešajā, sestajā un septītajā daļā ietverto valsts pārvaldes principu kontekstā.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
MK sēdes protokollēmuma projekts
Iebildums
Saskaņā ar Oficiālās elektroniskās adreses likuma 5.panta otro daļu e-adresi brīvprātīgi var izmantot iedzīvotāju reģistrā reģistrēta fiziskā persona no 14 gadu vecuma un  reģistros nereģistrēta persona.
Savukārt saskaņā ar Personas apliecinošu dokumentu likuma pārejas noteikumu 5. punktu personas apliecība kā obligāts personu apliecinošs dokuments ir noteikts sākot no 2023. gada 1. janvāra, vienlaikus līdz 2030. gada 31. decembrim minēto prasību nepiemērojot noteiktām personu grupām.
            Vienlaikus kā norādīts Projektā – Oficiālās elektroniskās adreses likuma 7. panta otrā daļa nosaka, ka autentifikācija e-adresē, atšķirībā no Kanāla, iespējama tikai ar kvalificētiem personas elektroniskās identifikācijas līdzekļiem (eID karti, eParaksts, eParaksts mobile).
            Tādējādi kopumā MK protokollēmuma projekta  3.2. apakšpunktā noteiktais, ka jau sākot ar 2022. gada 1. jūliju VARAM veic Kanāla un EKONS/IDDV informācijas sistēmas darbības pārtraukšanu, norāda uz to, ka valsts pārvalde ierobežo to personu, kurām nav e-adrese, iespējas saņemt valsts pārvaldes piedāvātos pakalpojumus. Tostarp īpaši pie apstākļa, ka atbilstoši šobrīd spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem e-adrese privātpersonām ir brīvprātīga, savukārt personas apliecība kā obligāts personu apliecinošs dokuments ir noteikts sākot tikai no 2023.gada 1.janvāra (tostarp, ne visām personu grupām).
Turklāt jebkurā gadījumā par personas apliecības saņemšanu aizvien ir maksājama valsts nodeva.
Šajā aspektā par pašpietiekamu argumentu nevarētu kalpot Projektā norādītais, ka iedzīvotājiem joprojām ir iespēja iesniegumu iesniegt, izmantojot arī citus kanālus, kā piemēram, elektroniskās formas iestāžu tīmekļvietnēs, pasta pakalpojumus telefonu kā arī Iesniegumu iesniegt klātienē. Ekonomikas ministrija pamato, ka Portāla primārais mērķis ir nodrošināt ātru un ērtu  piekļuvi valsts un pašvaldību institūciju sniegtajiem pakalpojumiem.
            Tādējādi lūdzam atkārtoti izvērtēt Kanāla un EKONS/IDDV darbības pārtraukšanu jau sākot ar 2022. gada 1. jūliju.  Tostarp, izvērtējot to kontekstā ar Personas apliecinošu dokumentu likuma pārejas noteikumu 5.punktā noteikto, ka personas apliecība ir noteikta kā obligāts personu apliecinošs dokuments no 2023. gada 1. janvāra. Kā arī, ņemot vērā minētajā tiesību normā minēto personu intereses, kurām personas apliecība ir brīvprātīga līdz 2030. gada 31. decembrim. 
              
 
Piedāvātā redakcija
-