Atzinums

Projekta ID
24-TA-685
Atzinuma sniedzējs
Kultūras ministrija
Atzinums iesniegts
18.07.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Iebildums
Kultūras ministrija, izvērtējot Ministru kabineta noteikumu projekta “Grozījumi Ministru kabineta 2016. gada 5. jūlija noteikumos Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”” (turpmāk – noteikumu Nr. 445 grozījumi) projekta dokumentus, tajā skaitā anotāciju, protokollēmumu un izziņu, ir secinājusi, ka Izglītības un zinātnes ministrija TAP ir norādījusi, ka Kultūras ministrija ir saskaņojusi noteikumu Nr. 445 grozījumus bez iebildumiem un priekšlikumiem ar ārpus TAP 2024. gada 10. jūlijā saņemtu saskaņojumu. Taču Kultūras ministrija norāda, ka noteikumu Nr. 445 grozījumu redakcija, kas Kultūras ministrijai tika nosūtīta 2024. gada 9. jūlija e-pastā un kuru Kultūras ministrija saskaņoja 2024. gada 10. jūlijā, būtiski atšķiras no tās redakcijas, kas ir iesniegta Valsts kancelejai izskatīšanai Ministru kabineta sēdē. Secināms, ka pēc Kultūras ministrijas saskaņojuma saņemšanas, Izglītības un zinātnes ministrija ir precizējusi anotācijas 3. sadaļu, samazinot Kultūras ministrijas resoram papildu nepieciešamā finansējuma apmēru, kā arī samazinot protokollēmuma 2. un 3. punktā norādīto kopējo finansiālo ietekmi.
Kultūras ministrija savā 2024. gada 18. jūnija atzinumā lūdza precizēt anotācijas 3. sadaļā norādīto informāciju, paredzot, ka Kultūras ministrijas resoram nepieciešamais finansējums 2024. gada 4 mēnešiem ir 1 186 953 euro, 2025. gadam un turpmākajiem gadiem ik gadu nepieciešamais finansējums ir: 1) 3 560 856 euro, ja no 01.01.2025. netiek palielināta pedagogu zemākā stundas samaksas likme; vai 2) 3 862 516 euro, ja no 01.01.2025. tiek palielināta pedagogu zemākā stundas samaksas likme līdz 10,35 euro. Vienlaikus Kultūras ministrija savā atzinumā norādīja argumentus par to, kāpēc Kultūras ministrija nepiekrīt Finanšu ministrijas iebildumam par to, ka nav pamatots papildu finansējuma pieprasījums Kultūras ministrijas padotībā esošo izglītības iestāžu slodžu balansam. Ņemot vērā, ka 2024. gada 12. jūlijā TAP Valsts kancelejai iesniegtajā redakcijā nav ņemta vērā Kultūras ministrijas saskaņošanas ietvaros norādītā finansiālā ietekme un nav ņemt vērā argumenti par Finanšu ministrijas izteiktajiem iebildumiem par finansējuma pamatotību Kultūras ministrijas padotībā esošo izglītības iestāžu slodžu balansam, secināms, ka Kultūras ministrijas iebildums nav ņemts vērā pēc būtības, kaut gan izziņas 18. punktā tas tiek norādīts kā ņemts vērā.
Vienlaikus jānorāda, ka Finanšu ministrijas 2024. gada 18. jūnija atzinumā un 2024. gada 2. jūlija saskaņošanas sanāksmē izteiktais iebildums, ka nav pamatots Kultūras ministrijas papildu finansējuma pieprasījums tās padotībā esošo izglītības iestāžu slodžu balansam, jo noteikumu Nr. 445 grozījumos nav veiktas izmaiņas attiecībā uz profesionālās vidējās izglītības iestāžu pedagogiem, Kultūras ministrijas ieskatā nav pamatots. Norādām, ka noteikumu Nr. 445 grozījumos, kas paredz veikt izmaiņas noteikumu 3. pielikumā, ir veiktas izmaiņas atsaucē, kas piemērojama profesionālās izglītības pedagogu darba slodzes noteikšanai. Šobrīd spēkā esošais Ministru kabineta 2016. gada 5. jūlija noteikumu Nr. 445  “Pedagogu darba samaksas noteikumi” 3. pielikuma 1. punktā ietvertais regulējums kolonnā “mācību stundu/ nodarbību vadīšanai astronomiskajās stundās” paredz “ne vairāk kā 65 % no astronomiskajām stundām*” un tiek lietota šāda atsauce: “1. * Izglītības iestādes vadītājs un pedagogs var vienoties par citu darba slodzes sadalījumu.”. Savukārt noteikumu Nr. 445 grozījumos 3. pielikuma 6. punktā ietvertais regulējums kolonnā “Slodzes sadalījums nedēļā mācību stundu/ nodarbību vadīšanai astronomiskajās stundās” paredz “Ne vairāk kā 65 % no astronomiskajām stundām**” un tiek lietota šāda atsauce: “2.** Izglītības iestādes vadītājs un pedagogs var vienoties par citu darba slodzes sadalījumu, ja tas atbilst izglītības iestādē noteiktiem kritērijiem, lai nodrošinātu pedagogam darba samaksu par visiem veiktajiem pienākumiem, atbilstoši amata aprakstam.” Tātad, 3. pielikumā tiek mainīts (sašaurināts) noteikumu regulējums par gadījumiem, kad var vienoties par citu darba slodzes sadalījumu.
Ņemot vērā minēto, papildu finansējuma pieprasījums un apmērs Kultūras ministrijas padotībā esošo izglītības iestāžu slodzes balansa nodrošināšanai Kultūras ministrijas ieskatā ir pamatots un lūdzam to iekļaut noteikumu Nr. 445 grozījumu anotācijā tādā apmērā, kādā to jau saskaņojām 2024. gada 10. jūlija e-pastā (par Izglītības un zinātnes ministrijas 2024. gada 9. jūlija e-pastā saskaņošanai sūtīto noteikumu Nr.445 grozījumu redakciju) un attiecīgi precizēt protokollēmuma 2. un 3. punktu, ietverot tajā pilno Kultūras ministrijas norādīto finansiālo ietekmi, kas 2024. gadam sastāda 1 186 953 euro un 2025. gadam un turpmākajiem gadiem ik gadu 3 560 856 euro.


 
Piedāvātā redakcija
-