Atzinums

Projekta ID
23-TA-404
Atzinuma sniedzējs
Veselības ministrija
Atzinums iesniegts
01.11.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Iebildums
Konceptuālā ziņojuma “Invaliditātes noteikšanas sistēmas pilnveide bērniem” 2.risinājums (4.2. apakšnodaļa, 34.lpp) paredz, ka, veicot mobilitātes un ar mājas dzīvi saistīto darbību novērtējumu, sociālā dienesta darbinieks vai ergoterapeits būs persona, kas klātienē būs novērtējis bērna funkcionēšanu, kas sniegs VDEĀVK nepieciešamo papildu informāciju par bērna faktisko veselības stāvokli un viņa funkcionēšanas ierobežojumiem.

Lūdzam papildināt attiecīgo ziņojuma sadaļu ar informāciju par plānoto ergoterapeitu nodarbinātību, tajā skaitā norādot, vai plānota valsts apmaksātā veselības aprūpes sistēmā nodarbinēto ergoterapeitu iesaiste, vai arī plānots iesaistīt tikai pašvaldību sociālā dienestā nodarbinātus speciālistus. 

Lūdzam sniegt papildus informāciju ar procesa aprakstu un "personas soļiem", kā minēto novērtēšanu plānots īstenot, iespējami papildinot arī nepieciešamā papildus finansējuma aprēķinu un apjomu.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Iebildums
Lūdzam pārvērtēt Konceptuālā ziņojuma “Invaliditātes noteikšanas sistēmas pilnveide bērniem” 2.risinājuma (ziņojuma 4.2.apakšnodaļā) sadaļā sniegto informāciju par nepieciešamību Īpašas kopšanas nepieciešamības noteikšanai iesniegt informāciju no psihiatra (ziņojuma 32.lpp), ņemot vērā gan attiecīgo speciālistu noslogojumu un trūkumu, gan šāda valsts apmaksāta pakalpojuma pieejamības problemātiku.
Norādām, ka Veselības ministrija neatbalsta papildus sloga radīšanu veselības nozarē ar mērķi iegūt dokumentāciju sociālai nozarei un kāda sociālā atbalsta saņemšanai, attiecīgi apgrūtinot un ierobežojot šādu pakalpojumu saņemšanu konkrētajām personām, tajā skaitā ierobežojot saņemšanu atkarībā no iespējām tikt uz konsultāciju pie psihiatra, un balstoties nevis uz nepieciešamību, bet ārstu atzinumiem par veselības stāvokli un iespējām tikt (tajā skaitā ņemot vērā gaidīšanas rindas) pie ārstiem uz pieņemšanu.
Atbalsts šādām personām (bērniem) būtu jāvērtē pēc personas vajadzībām, nevis psihiatra sniegto atzinumu par stabiliem, ar ārstēšanu nekoriģējamiem uzvedības traucējumiem, kuru dēļ ir apdraudēta bērna vai citu personu veselība, drošība vai dzīvība. 
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Iebildums
Lūdzam pie Konceptuālā ziņojuma “Invaliditātes noteikšanas sistēmas pilnveide bērniem” 2.risinājuma (ziņojuma 4.2.apakšnodaļā) norādīt, kurš veiks bērna SFK izvērtēšanu (īpaši- SFK Bērnu un jauniešu versiju), norādot gan specialitāti, gan nodarbinātību.

Norādām, ka Veselības ministrija iebilst pret papildus sloga radīšanu veselības aprūpes sistēmā nodarbinātām ārstniecības personām un resursu noslogojumu administratīvo funkciju, nevis ārstniecības, veikšanai. Tāpat nav atbalstāma papildus "ceļa" veidošana pacientiem veselības aprūpes sistēmā.

Tāpat gadījumā, ja to plānots risināt veselības nozarē nodarbināto ārstniecības personu resursu ietvaros, nepieciešamas gan diskusijas ar saistītajiem speciālistiem, gan papildus informācijas norāde ziņojumā par attiecīgo ārstniecības personu kompetenci un nepieciešamām papildus zināšanām un prasmēm šādas SFK Bērnu un jauniešu versijas izmantošanā, kā arī šādu zināšanu papildus ieguvei un apmācībām nepieciešamiem resursiem.

Lūdzam papildināt ziņojumu arī ar informāciju, ka attiecīgā SFK novērtēšanas risinājuma ieviešana mazinās iesniedzamās informācijas apjomu Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā un norādāmās informācijas apjomu Nosūtījumā uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju (veidlapā Nr. 088/u).

Papildus arī vēršam uzmanību, ka pašreiz esošā Ministru kabineta 2006.gada 4.aprīļa noteikumu Nr. 265 "Medicīnisko dokumentu lietvedības kārtība" 30.pielikuma (attiecīgā nosūtījuma) redakcija neparedz SFK lietojumu, izmaiņu gadījumā līdz ar to paredzot veikt izmaiņas arī attiecīgajā normatīvo aktu regulējumā.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Iebildums
Lūdzam papildināt Konceptuālā ziņojumā “Invaliditātes noteikšanas sistēmas pilnveide bērniem” ietverto informāciju par 1. un 2.risinājumu (4.1. un 4.2. apakšnodaļās) ar informāciju (apliecinājumu), ka attiecīgās plānotās izmaiņas neskars (negatīvi neietekmēs) ārstu, galvenokārt, ģimenes ārstu, darbu attiecībā uz nosūtījuma uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisiju (veidlapas Nr. 088/u) sagatavošanu un tam veltāmo laiku, kā arī nepalielinās ārstu administratīvo slogu nosūtījuma sagatavošanai (iekļaujamai informācijai) un nosūtīšanas/atzinuma iesniegšanas biežumu.
Piedāvātā redakcija
-