Atzinums

Projekta ID
22-TA-1469
Atzinuma sniedzējs
Veselības aprūpes darba devēju asociācija
Atzinums iesniegts
31.05.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Definētie kritēriji finansējuma saņēmēju lokam (pielikumā) neatbilst MK Noteikumu projektā izvirzītajam mērķim. Respektīvi, mērķis ir stiprināt sekundāro ambulatoro pakalpojumu sniedzēju veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas infrastruktūru, nodrošinot visaptverošu, ilgtspējīgu un integrētu veselības pakalpojumu sniegšanu, lai mazinātu infekciju slimību izplatību un veicinātu epidemioloģisko prasību ievērošanu. Lai nodrošinātu Atveseļošanas fonda plānā noteiktā rādītāja (48 ārstniecības iestādes) sasniegšanu, atbalsta saņēmēju lokā tiek iekļautas ārstniecības iestādes, kam valsts apmaksāto ambulatoro kvotēto programmu skaits ir vismaz 10. Šādā veidā tiek veicināta nevis spēcīgu privātu veselības nozares kompetences centru attīstība konkrētajās veselības apakšnozarēs, kas koncentrē attiecīgās apakšnozares profesionāļus, sniedz valsts apmaksātus pakalpojumus un lielam pacientu skaitam sniedz kvalitatīvus valsts apmaksātos pakalpojumus konkrētā nozarē (piemēram, Gremošanas slimību centrs GASTRO), bet investīcijas nonāk atsevišķās mazās klīnikās, kuras it kā sniedz valsts apmaksātos ambulatoros pakalpojumus 10 vai 12 programmās, bet reālais pacientu skaits, kas saņem valsts apmaksātos pakalpojumus ir 5 reizes mazāks nekā dažās monoprofila klīnikās, kā, piemēram, GASTRO, kur ir liels unikālo pacientu skaits (virs 10 000 pacientiem gadā), lai arī GASTRO valsts apmaksāto ambulatoro kvotēto programmu skaits ir tikai 5. Bez tam vēl jāņem vērā, ka klīnikas piedalās vēža skrīninga valsts programmās, izmeklējot ievērojamu pacientu skaitu (GASTRO ir viens no lielākajiem kolonoskopijas veicējiem valstī). Šāda klīniku izslēgšana ir konkurenci graujoša. 
Piedāvātā redakcija
Aicinām pārskatīt kritērijus, kas ļauj ārstniecības iestādēm kvalificēties finansējuma saņēmēju lokam, samazinot pakalpojumu veidu skaitu, pretējā gadījumā uz atbalstu nevar pretendēt tādi nopietni pakalpojumu sniedzēji, kā ARS, GASTRO, Vizuālā diagnostika, LAAC u.c.. Kā arī aicinām izvērtēt, vai pielikumā ārstniecības iestādēm norādītajā apjomā nevajadzētu uzrādīt visu sniegto pakalpojumu apjomu. tajā skaitā nekvotēto - vēža skrīninga valsts programma u.c.
2.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
VADDA ieskatā, salīdzinot ar citām programmām un tām plānotā finansējuma apjomu, un, ņemot vērā ārstniecības iestāžu skaitu, kas uz šo finansējumu var pretendēt, kā arī iepriekšējos periodos ES līdzekļu neproporcionālo (kritiski zemo) sadalījumu sekundāro veselības aprūpes pakalpojumiem, salīdzinot ar citām jomām, turklāt privātās ārstniecības iestādes, kuras arī sniedz valsts apmaksātos pakalpojumus, tika izslēgtas no iespējas pretendēt uz šiem līdzekļiem, aicinām 15.punktu izteikt sekojošā redakcijā:
Piedāvātā redakcija

15. Ja finansējuma saņēmējs noteiktajā termiņā nav sagatavojis projektu un iesniedzis to vadības informācijas sistēmā vai no projekta īstenošanas ir atteicies, tad Veselības ministrija izsludina atkārtotu konkursu, kurā uz brīvā finansējuma piešķiršanu papildu var pretendēt pielikumā minētās ārstniecības iestādes.
3.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām 20.punktu izslēgt. Argumentācija pie 15.punkta.
Piedāvātā redakcija
-