Atzinums

Projekta ID
22-TA-842
Atzinuma sniedzējs
Nodibinājums "dzivniekupolicija.lv"
Atzinums iesniegts
08.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Nav noteikta minimālā platība kvadrātmetros, vismaz populārākajām sugām suņiem, kaķiem uz vienu dzīvnieku. Lūdzam papildināt.
Praksē bieži uzraugošās institūcijas saskaras ar nesamērīgi blīvu (liels dzīvnieku skaits) mīļdzīvnieku turēšanu mazās telpās. Nav saprotams vai šo noteikumu 2.pielikumā minimālās platības attiecas, piemēram, uz dzīvnieku turēšanu dzīvoklī. Tāpat iesakām noteikt cik sterilizēti un nesterilizēti dzīvnieki, pa sugām var atrasties vienas personas aprūpē.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Nav saprotams, kāpēc noteiktas temperatūras normas suņu turēšanas vietā? Ir zināms, ka citu sugu dzīvnieki, piemēram, kaķi, ir daudz jutīgāki uz temperatūras nepietiekamību (tāpat dekoratīvie putni, grauzēji u.tt.).
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Iebildums
Nav saprotams, kāpēc šis noteikumu punkts par dzīvniekiem domātās barības uzglabāšanu katrā mājsaimniecībā ir izteikts šādā redakcijā.
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
Iebildums
Ir vairāku speciālistu viedoklis, ka trušus nedrīkst pastāvīgi turēt tikai būrī. Lūdzam veikt konsultācijas vai trušiem, tāpat kā mājas  (istabas) seskiem (noteikumu 23.punkts “Mājas (istabas) seskam katru dienu nodrošina vismaz trīs stundas ilgu fizisku aktivitāti ārpus sprosta vai būra”) būtu jānodrošina vismaz trīs stundas aktivitātes ārpus būra.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Noteikumu projekts
Iebildums
Grozījumi DzAL Nr:148/Lp14, kas stājas spēkā 01.07.2024.:
16.1pants. Ministru kabinets attiecībā uz mājas (istabas) dzīvnieku labturību un aizsardzību nosaka: 5) gadījumus, kad suni atļauts piesiet.
17.2 pants. Suni aizliegts turēt piesietu, izņemot mājas (istabas) dzīvnieku labturības un aizsardzības jomu regulējošos normatīvajos aktos minētus gadījumus.
23. Šā likuma 17.2 pantā noteiktais aizliegums suni turēt piesietu nav attiecināms uz tādiem suņiem, kas dzimuši līdz 2023. gada 31. augustam.
Problēma / uzstādījums
Ir nepārprotami skaidrs, no Mana balss iniciatīvas “Ieviest humānākus suņu turēšanas  noteikumus”, ka turpmāk vairs nevarēs iegādāties suņus turēšanai pie ķēdes.
No Dzīvnieku aizsardzības likuma (turpmāk – DzAL), tas vairs nav tik nepārprotami skaidrs, jo likumdevējs paļāvās uz detalizētu regulējumu Ministru kabineta noteikumos.
Piemēram, ja persona iegādājās piecus gadus vecu suni (no patversmes, privātpersonas), kurš nekad nav turēts pie ķēdes, tad noteikumos jāparedz norāde, ka suņi kuri nav tikuši turēti pie ķēdes arī turpmāk pie ķēdes nav turami.
Nevarētu būt situācija, ka persona paraksta ar patversmi adopcijas līgumu, kurā ir norāde, ka piecus gadus vecu suni nedrīkst turēt pie ķēdes, bet jaunais īpašnieks šo var neievērot, jo normatīvie akti to pieļauj!
Lūdzam pārstrādāt šo noteikumu sadaļu, detalizēti izpildot DzAL anotācijā un Mana balss pilsoņu iniciatīvā iniciatīvas “Ieviest humānākus suņu turēšanas  noteikumus”, norādīto, lai suņu turēšanas noteikumi pie ķēdes būtu skaidri, nepārprotami un nepieļautu interpretācijas iespējas.
Tā kā visiem suņiem jau no 01.01.2017. ir obligāti jābūt apzīmētiem un reģistrētiem Lauksaimniecības datu centra datu bāzē (turpmāk – LDC), iesakām MK noteikumos trešajā daļā iekļaut punktu, ka pie ķēdes nav turami arī suņi, par kuriem to audzētājs / īpašnieks (atsavinātājs) ir izdarījis atzīmi LDC (notikumu sadaļā vai arī LDC izveido citu aili šādas atzīmes iespējai).
 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Noteikumu projekts
Iebildums
Uzrādītas trīs iespējas, ka suni atļauts piesiet, bet noteikumu 40.punktā ir vēl viens noteikums - “Suni drīkst atstāt vienu ne ilgāk kā vienu stundu, ja tas ir piesiets pavadā, kas nav garāka par metru, un ja tas netraucē personu un transportlīdzekļu kustību, nerada risku suņa veselībai un dzīvībai un neapdraud cilvēku vai citu dzīvnieku drošību”.
Iesakām apvienot noteikumu 40.punktu ar 36.punktu.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Noteikumu projekts
Iebildums
Noteikumu 36.2.punktā “atpūtas vai nakšņošanas vietā, piemēram, ceļošanas laikā”, vai šis punkts pieļauj, piemēram, suņa piesiešanu pie ceļošanas treilera 1-2 metri īsā saitē uz visu nakti vai pat vairākām dienām?
 
Piedāvātā redakcija
-
8.
Noteikumu projekts
Iebildums
Noteikumu 36.3.punktā “pēc praktizējoša veterinārārsta norādījumiem atbilstoši suņa veselības stāvoklim” noteiktais nekādi nav saprotams uz kādiem gadījumiem šis attiecināms.
 
Piedāvātā redakcija
-
9.
Noteikumu projekts
Iebildums
Saskaņā ar Veterinārmedicīnas likuma (kas stāsies spēkā 01.07.2024.) 25.panta 61.punkts  Ministru kabinets nav noteicis izņēmumus, kad kaķu un mājas (istabas) sesku apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrācija nav obligāta.
Šobrīd no 01.07.2024. noteikumu 42.punktu uzskatām par nereāli izpildāmu, ņemot vērā visas lauku saimniecības, iedzīvotāju zemo maksātspēju un apzīmēšanas / reģistrācijas / ES pases izsniegšanas augstās izmaksas.
Iesakām šo normu ieviest pakāpeniski, un neattiecināt uz tiem kaķiem, kuri ir sterilizēti un dzimuši līdz 01.07.2024., neatkarīgi no tā vai dzīvo tikai iekštelpās vai arī brīvi uzturas ārpus telpām.
 
Piedāvātā redakcija
-
10.
Noteikumu projekts
Iebildums
Nav saprotama atļauju izstādēs piedalīties kaķēniem kopā ar mātēm, ja kaķēni ir 2,5 – 3 mēneši veci, ja MK noteikumu "Mājas (istabas) dzīvnieka atsavināšanas noteikumi" (23-TA-1261) 3.5.punktu  paredz kaķēnu atsavināšanu tikai no trīs mēnešu vecuma.
 
Piedāvātā redakcija
-