Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
Projekta ID
21-TA-614
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Pašvaldību savienība
Atzinums iesniegts
22.11.2021.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Rīkojuma projekts
Iebildums
Ministru kabineta rīkojumam var būt divas dabas - 1) pārvaldes lēmums vai 2) individuāls vai vispārējs administratīvais akts. Pašvaldības ir publiskas atvasinātas personas, kuru padotības forma Ministru kabinetam ir pārraudzība caur Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru. Tādējādi pašvaldības nav tiešā Ministru kabineta vai tā locekļa pakļautībā. Līdz ar to sagatavotais plāns attiecībā uz pašvaldībām ir ar ieteikuma raksturu un tam nav obligātuma, līdz ar to lūdzam precizēt rīkojumam pielikumā pievienoto plānu tādējādi, lai atbildīgās personas par plāna pasākumu īstenošanu ir tiešās pārvaldes iestādes, pašvaldību jautājumos - Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Plāna projekts
Iebildums
6.apņemšanās: Veicināt atvērtību un iedzīvotāju iesaisti un līdzdalību pašvaldībās
1.pasākums - lūdzam pašvaldības norādīt kā līdzatbildīgās institūcijas. Sk. iebildumu pie rīkojuma projekta.
2.pasākums - lūdzam norā'dit Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju kā atbildīgo institūciju, bet pašvaldības kā līdzatbildīgās institūcijas. Sk. iebildumu pie rīkojuma projekta.

Papildus informējam, ka Latvijas Pašvaldību savienība sadarbībā ar Latvijas Lielo pilsētu asociāciju un Norvēģijas Vietējo un reģionālo varas iestāžu asociācija (KS) Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. - 2021. gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” ietvaros īsteno projektu "Latvijas pašvaldību sadarbības veicināšana un labas pārvaldības stiprināšana". Šā projekta mērķis sasaucas ar 6.apņemšanos. Tā kā projekta īstenošana ir tikko uzsākusies, nevarēsim sniegt šobrīd iformāciju par konkrētiem pašakumiem, tomēr,  iespējams, šo informāciju ir vērts norādīt plāna aprakstošajā daļā. Iepazīstinām ar projekta mērķi, mērķa grupu, aktivitātēm un sasniedzamajiem rezultātiem.

Projekta mērķis: vietējo pašvaldību sadarbības optimizācija un labas pārvaldības principu veicināšana, lai uzlabotu publisko pakalpojumu kvalitāti un efektivitāti.

Projekta primārā mērķa grupa – pašvaldību domes deputāti un pašvaldību darbinieki, sekundārā mērķa grupa - valsts institūcijas un iedzīvotāji.

Īstenošanas vieta: Latvijas pašvaldības un pieredzes apmaiņas vizītes uz Norvēģiju, Poliju, Somiju.

Projekta aktivitātes:
Pašvaldību sadarbības prakses Latvijā un tās uzlabošanas iespēju analīze:
pētījums par pašvaldību sadarbības produktivitāti un efektivitāti Latvijā.
reģionālie semināri un sanāksmes vietējo pašvaldību izveidoto piecu reģionālo tīklu ietvaros, lai analizētu datus un veiktu pieredzes apmaiņu par esošajām sadarbības formām, nodrošinot pašvaldību pakalpojumus Latvijā;
Pašvaldību sadarbības pilot aktivitātes:
piecu pilot aktivitāšu īstenošana, lai uzlabotu vai paplašinātu jau funkcionējošas pašvaldību sadarbības formas, vai ieviestu jaunas. Katrā reģionā tiks izvēlēta viena pilot aktivitāte. Izvēlē noteicošā būs attiecīgā reģiona pašvaldību viedoklis, papildus apsvērumi – dažādu pašvaldību sadarbības formu izmantošana projekta ietvaros, dažādu lielumu pašvaldību iesaistīšana. Pasākumi ietvers organizatoriskās struktūras izveidi izvēlētajai pašvaldību sadarbībai un ierosinātās darbības īstenošana.
ieteikumu izstrāde turpmākai pašvaldību sadarbībai Latvijā, balstoties uz pilot aktivitāšu rezultātu analīzi, veiktā pētījuma secinājumiem un ārvalstu pieredzes atziņām.
Labas pārvaldības uzlabošanas pasākumi Latvijas pašvaldībās:
labas pārvaldības vadlīniju un ētikas pašnovērtējuma rīka izstrāde pašvaldībām;
apmācību semināri vietējiem politiķiem un pašvaldību darbiniekiem par labas pārvaldības principu ieviešanu.
Pieredzes apmaiņas vizītes uz Norvēģiju, Poliju un Somiju par labu pārvaldību un pašvaldību sadarbību. Vizītes nodrošinās plašākas perspektīvas un pieredzes apgūšanas iespējas par pārbaudītiem risinājumiem vietējā un reģionālā līmenī dažādās Baltijas jūras reģiona valstīs.
 Latvijas valstspilsētu darbības stratēģijas izstrāde līdz 2027.gadam, ietverot rekomendācijas investīciju piesaistei valstspilsētām un priekšlikumus to interešu pārstāvniecībai, lai veicinātu pilsētu ilgtspējīgu, integrētu attīstību, starptautisko konkurētspēju un stiprinātu pilsētu sadarbību jaunu attīstības izaicinājumu risināšanā, pilnvērtīgi izmantojot katras valstspilsētas attīstības potenciālu un ekonomiskās priekšrocības,
LLPA speciālistu diskusiju platformas izveide, lai sadarbotos jaunu pilsētvides attīstības izaicinājumu risināšanā un aktīvi iesaistītos nacionālas nozīmes plānošanas dokumentu un normatīvo aktu izstrādē vai pilnveidē, un kvalitatīvi pozicionētu valstspilsētu viedokli, veidojot partnerības. 
LLPA ekspertu tīkla stiprināšana, lai uzlabotu Latvijas valstspilsētu spēju risināt jaunas pilsētu attīstības izaicinājumu dimensijas.

Rezultāti:
Veikts pētījums par pašvaldību sadarbības produktivitāti un efektivitāti Latvijā
Izveidoti pieci vietējo pašvaldību reģionālie tīkli un to ietvaros veikta padziļināta līdzšinējās Latvijas pašvaldību sadarbības prakses un tās uzlabošanas iespēju analīze.
Īstenotas piecas pilot aktivitātes kas uzlabo pašvaldību sadarbību.
Izstrādāti ieteikumi turpmākajai pašvaldību sadarbībai Latvijā.
Izstrādātas labas pārvaldības vadlīnijas un ētikas pašnovērtējuma rīks pašvaldībām.
Organizēti apmācību semināri piecos reģionos par labas pārvaldības principu ieviešanu pašvaldībās.
Veiktas pieredzes apmaiņas vizītes Norvēģijā, Polijā un Somijā par pašvaldību sadarbības un labas pārvaldības risinājumiem dažādās Baltijas jūra reģiona valstīs.
Izstrādāta Latvijas valstspilsētu darbības stratēģija līdz 2027.gadam, ietverot rekomendācijas investīciju piesaistei un priekšlikumus valstspilsētu interešu pārstāvniecībai
Izveidota LLPA speciālistu diskusiju platforma.
Stiprināts LLPA ekspertu tīkls un pilnveidota Latvijas valstpilsētu spēja risināt pilsētu attīstības izaicinājumu jaunās dimensijas.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Plāna projekts
Iebildums
4. apņemšanās: Valstij sazināties ar sabiedrību saprotami un cilvēcīgā valodā, skaidrot lēmumus un sarežģītas tēmas, uzsverot ieguvumus
Pie šīs apņemšanās visiem pasākumu rādītājiem ietvert, ka apmācības un treniņu ciklus ir apguvuši ne tikai tiesās valsts pārvaldes amatpersonas un darbinieki, bet arī pašvaldību politiķi, amatpersonas un darbinieki. Šī apņemšanās ir būtiska arī pašvaldībām, lai varētu skaidrot lēmumus un sarežģītas tēmas saprotami un cilvēcīgā valodā. Latvijas Pašvaldību savienības ieskatā izglītošana ir viens no veiksmes stūrakmeņiem, lai veicinātu pašvaldību darba atvērtību.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Plāna projekts
Iebildums
3.apņemšanās: Stiprināt Sabiedrības pārstāvniecību un dialogu ar sabiedrības lēmumu pieņemšanas procesos ikvienā nozarē.
Piedāvātie pasākumi ir atbalstāmi, tomēr aicinām pie rādītājiem ietvert arī tādus rādītājus, kas aptver ne tikai kvantitāti, bet arī kvalitatīvo rādītāju, kas varētu norādīt uz to, ka pasākumu īstenošanā ir pieiets kvalitatīvi, nevis formāli. 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Plāna projekts
Iebildums
2.apņemšanās: Popularizēt sabiedrības līdzdalības iespējas, tostarp jauniešu un NVO iesaisti
Pie 2.pasākuma paredzēts, ka pašvaldības ir noteiktas kā līdzatbildīgās institūcijas. Pie 2.pasākuma lūdzam papildināt ar uzdevumu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai izstrādāt metodisku materiālu, lai varētu nodrošināt šā pasākuma izpildi, jo uzdevuma izpildes rādītāj būs atkarīgi no tā, cik zinoši un labi apmācīti speciālisti un politiķi būs pašvaldībās.
Piedāvātā redakcija
-