Atzinums

Projekta ID
24-TA-989
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
29.04.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Finanšu ministrija konceptuāli neiebilst informatīvā ziņojuma “Par kompensējamo medikamentu pieejamības uzlabošanas nodrošināšanu 2024. gadam un turpmākajiem gadiem” projekta izskatīšanai Ministru kabineta sēdē. Norādām, ka informatīvā ziņojuma projektā paredzēta medikamentu kompensācijas sistēmas attīstība, t.i. jaunu medikamentu apmaksa un kompensācijas nosacījumu paplašināšana, kurai paredzēts pārdalīt ievērojama apmēra finansējumu no budžeta resora “74.Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums” programmas 20.00.00 “Veselības aprūpes pasākumu īstenošana” 2024.gadam 14 666 331 euro apmērā, 2025.gadam 21 415 255 euro apmērā un 2026.gadam un turpmāk ik gadu 23 428 169 euro apmērā, savukārt, ņemot vērā 2024.gadam plānoto papildus novirzāmo finansējumu 15 957 911 euro apmērā kompensējamo medikamentu un materiālu deficīta apmaksāšanai, joprojām VM plāno finanšu resursu deficītu kompensējamo medikamentu un materiālu apmaksāšanai uz 2024.gada beigām 17 433 251 euro apmērā un uz 2025.gada beigām 49 722 846 euro apmērā, tādejādi jāuzver, ka šis informatīvā ziņojuma projekts neatrisina finanšu resursu deficīta jautājumu kompensējamo medikamentu un materiālu apmaksāšanai.
Norādām, ka saskaņā ar Likumu par budžetu un finanšu vadību budžeta finansētu institūciju, budžeta nefinansētu iestāžu un pašvaldību, kā arī kapitālsabiedrību, kurās ieguldīta valsts vai pašvaldību kapitāla daļa, vadītāji ir atbildīgi par Likumā par budžetu un finanšu vadību noteiktās kārtības un prasību ievērošanu, izpildi un kontroli, kā arī par budžeta līdzekļu efektīvu un ekonomisku izlietošanu atbilstoši paredzētajiem mērķiem. Ņemot vērā, ka atbilstoši MK 13.04.2004. noteikumiem Nr.286 “Veselības ministrijas nolikums” Veselības ministrija (turpmāk - VM) ir vadošā valsts pārvaldes iestāde veselības nozarē, uzskatām, ka VM ir atbildīga par Latvijas valsts budžeta līdzekļu efektīvu un racionālu izlietojumu.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Nepieciešams informatīvā ziņojuma projekta 1.sadaļā “Kompensējamo medikamentu izdevumu deficīta segšana 2024. gadam, lai nodrošinātu medikamentozās ārstēšanas nepārtrauktību” vārdu “jauno politikas iniciatīvu” vietā lietot vārdus “prioritāru pasākumu pieteikumu”.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Nepieciešams informatīvā ziņojuma projektā sanumurēt visas tabulas.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Nepieciešams salāgot informatīvā ziņojuma projektā par retajām slimībām norādīto informāciju ar informatīvā ziņojuma projekta 1.pielikumā “Unikālo pacientu skaits un tā izmaiņas pret iepriekšējo gadu un viena pacienta vidējās izmaksas un to izmaiņas pret iepriekšējo gadu pa diagnožu grupām laika periodā 2019. gads - 2024. gada pirmie divi mēneši” norādīto informāciju.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Ņemot vērā informatīvā ziņojuma projekta 3.pielikumā “Papildus nepieciešamais finansējums kompensējamiem medikamentu pieejamībai 2024.gadam pa diagnožu grupām” norādīto, nepieciešams informatīvā ziņojuma projekta 4.tabulā “Papildus novirzāmais finansējums kompensējamo medikamentu un materiālu apmaksāšanai 2024. gadam un sasniedzamais darbības rezultatīvais rādītājs” precizēt pacientu skaitu, kas saņem kompensējamos medikamentus, attiecīgi precizējot informāciju informatīvā ziņojuma projekta tekstuālajā daļā.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Ņemot vērā informatīvā ziņojuma projekta 3.tabulā “Pieejamais un indikatīvi prognozētais finansējums ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācija 2024. gadā” norādīto indikatīvi prognozējamo kopējā deficīta apmēru 2024.gadam 33 391 162 euro apmērā, nepieciešams precizēt informāciju zem 3.tabulas “Pieejamais un indikatīvi prognozētais finansējums ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācija 2024. gadā” otrajā rindkopā.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Nepieciešams informatīvā ziņojuma projekta 3.pielikuma “Papildus nepieciešamais finansējums kompensējamiem medikamentu pieejamībai 2024.gadam pa diagnožu grupām” atsaucē “**” norādīto informāciju salāgot ar informatīvā ziņojuma projekta 1.pielikumā “Unikālo pacientu skaits un tā izmaiņas pret iepriekšējo gadu un viena pacienta vidējās izmaksas un to izmaiņas pret iepriekšējo gadu pa diagnožu grupām laika periodā 2019. gads - 2024. gada pirmie divi mēneši” norādīto informāciju.
Piedāvātā redakcija
-
8.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Nepieciešams precizēt informatīvā ziņojuma projekta 2.pielikuma “Pieejamais finansējums, faktiskā izpilde un indikatīvi prognozētais deficīts ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijai 2022.-2025.gadam”  tabulu “Indikatīvā prognoze 2025.gadam”, ņemot vērā, ka atbilstoši MK 05.12.2023. sēdes protokola Nr.60 50.§ 3.1.4.apakšpunktam un 3.1.5.1.apakšpunktam 2025.gadam no budžeta resora "74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" programmas 20.00.00 "Veselības aprūpes pasākumu īstenošana" plānots pārdalīt VM budžetā finansējumu 22 830 000 euro apmērā. Attiecīgi nepieciešams precizēt informāciju informatīvā ziņojuma projektā.
Piedāvātā redakcija
-
9.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Lūdzu papildināt 7.lpp pēdējo rindkopu ("Savukārt, lai segtu prognozēto finansējuma deficītu 2025. gadam un turpmāk VM likumprojekta “Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam” izstrādes procesā pie jauno politikas iniciatīvu izskatīšanas sniegs papildus finansējuma pieprasījumu.") ar šādu tekstu:

“Finanšu ministrija norāda, ka līdz ar Eiropas Savienības (turpmāk – ES) vispārējās izņēmuma klauzulas, kas ļāva atkāpties no ES Līgumos noteiktajiem vispārējās valdības budžeta deficīta un parāda ierobežojumiem, atcelšanu, ir spēkā ES Stabilitātes un izaugsmes pakta (turpmāk – SIP) nosacījumi. Tuvākajā laikā stāsies spēkā ES SIP reformas ietvaros pieņemtie tiesību akti (jaunie ES fiskālie noteikumi), kas līdz ar Fiskālās disciplīnas likuma nosacījumiem būs jāņem vērā sagatavojot likumprojektu “Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam”. Iespējas piešķirt papildu finanšu resursus turpmākajos gados būs ierobežotas un attiecīgi visas nozaru ministrijas tiks aicinātas jaunas prioritātes nodrošināt, pamatā pārskatot jau piešķirto finansējumu, veicot bāzes izdevumu pārskatīšanu.”
 
Piedāvātā redakcija
-