Atzinums

Projekta ID
23-TA-2929
Atzinuma sniedzējs
Ekonomikas ministrija
Atzinums iesniegts
19.12.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Lūdzam ņemt vērā, ka Informatīvā ziņojuma 2.1.apakšnodaļas "Bioloģiskās daudzveidības izpēte un saglabāšana" 2.1.attēlā iezīmētās plānotās aizsargājamās jūras teritorijas pārklājas ar pašlaik Jūras telpiskajā plānojumā norādītajām vēja parku izpētes zonām E1, E2, E3 un tai skaitā arī ar vēja parku izpētes zonu E4, kur atbilstoši Ministru kabineta 13.09.2022. sēdes protokollēmumam Nr. 22-TA-1730 tiek īstenots starpvalstu Latvijas un Igaunijas atkrastes vēja enerģijas parku kopprojekts ELWIND. Līdz ar to lūdzam ņemt vērā Jūras telpiskajā plānojumā iezīmētās vēja parku izpētes zonas E4 robežas, kas nepieciešamas ELWIND projekta īstenošanai, un bioloģiskās daudzveidības izpētes zonas B3 robežas, kas LIFE REEF projekta pozitīvu rezultātu gadījumā tiešām varētu kļūt par aizsargājamu jūras teritoriju.
Papildus lūdzam ņemt vērā, ka šajā attēlā norādītais paplašināmo aizsargājamo teritoriju tīkls būtiski samazinātu Latvijas atkrastes vēja potenciālu, kas ir 15 GW un pie nosacījuma, ka papildus 5 esošajām vēl tiktu atvērtas jaunas vēja parku izpētes zonas. Vēršam uzmanību, ka enerģētiskā neatkarība un drošība ir tikpat svarīga un ņemama vērā līdzvērtīgi aizsargājamām jūras teritorijām. 
Atbilstoši Starptautiskās atjaunojamās enerģijas aģentūras IRENA informācijai atkrastes vēja parks ar jaudu 500 MW savā 25 gadu dzīves ciklā rada vairāk kā 8000 jaunas darba vietas. Pēc LIAA aplēsēm tikai viens ELWIND projekts ar jaudu 1000 MW ļaus piesaistīt Latvijai 680 miljonus euro investīcijas piegādes ķēžu attīstīšanā - ostu infrastruktūra, komponenšu ražotnes, darbinieku apmācības, vēja parka apkalpošanas pakalpojumi. Tāpat tiek prognozēta vismaz 100 jaunuzņēmumu attīstība viedās enerģētikas  un mobilitātes, viedo materiālu un un  inženiersistēmu, kā arī IKT jomās. Tādēļ uzsveram, ka plānotais vēja parku izpētes zonu samazinājums neļaus izmantot Latvijas atkrastes vēja enerģijas potenciālu.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Lūdzam sniegt skaidrojumu par Informatīvā ziņojuma 2.1.apakšnodaļā "Bioloģiskās daudzveidības izpēte un saglabāšana" norādīto LIFE REEF projekta uzdevumu, skaidrojot kā projekta uzdevumi vienlaicīgi var būt gan potenciālo jūras aizsargājamo teritoriju izvērtēšana, gan to iekļaušana Natura 2000 tīklā, ja potenciālo jūras aizsargājamo teritoriju izpētes rezultāti var arī nekonstatēt bioloģisko daudzveidību.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Lūdzam sniegt skaidrojumu par Informatīvā ziņojuma 1.2.2. nodaļas "Sugu daudzveidība" apakšnodaļā "Putniem nozīmīgas teritorijas" norādīto attiecībā uz Alku sēkli, skaidrojot, kādi kritēriji ir sasniegti, kas liecina ka šo teritoriju varētu nodalīt mazā ķīra (Larus minutus) sugas aizsardzībai, ņemot vērā, ka nākošajā teikumā tiek norādīts, ka, lai iegūtu apstiprinājumu šīs teritorijas nozīmībai, nepieciešamas periodiski atkārtotas uzskaites vasaras sezonā arī citos gados.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Informatīvā ziņojuma 5.2. sadaļā "Priekšlikumi Jūras plānojuma aktualizēšanai" (69.lpp) ir minēts: "Lai mazinātu piekrastes tūrisma iespējamo ietekmi uz ekosistēmām, aktualizējot Jūras plānojumu, jāņem vērā Piekrastes plānojuma starpposma novērtējuma rezultāti, t.sk. par jūras un sauszemes mijiedarbību un Zilās ekonomikas attīstību, piekrastes publiskās infrastruktūras attīstība un novērtējuma ziņojumā iekļautie ieteikumi." 
Piekrastes plānojuma starpnovērtējuma ziņojums ietver informāciju par piekrastes plānojuma īstenošanu un priekšlikumus plānojuma aktualizēšanai, kā arī cita starpā apskata piekrastes apmeklējuma, tā radītās slodzes uz vidi un publiskās infrastruktūras stāvokļa izvērtējumu. EM atbalsta Piekrastes plānojuma starpposma novērtējumā sniegto priekšlikumu ņemšanu vērā, aktualizējot Jūras plānojumu, taču - horizontāli visām nozarēm, nevis atsevišķi tūrisma nozarei. Līdz ar to aicinām precizēt minēto priekšlikumu.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Ierosinām papildināt sadaļu par ELWIND, ka projekta kopīgā uzstādītā jauda plānota līdz 1000 MW. Lūdzam papildināt sadaļu ariz teikuma "Plānots, ka “ELWIND” spēs nodrošināt vairāk nekā piekto daļu (3 TWh gadā) no kopējā šī brīža patēriņa." ar teikumu - Tomēr paredzams, ka nākotnē elektroenerģijas patēriņš būtiski pieaugs, gan siltumenerģijas un transporta jomas elektrifikācijas rezultātā, gan arī saistībā ar  ūdeņraža un tā vērtību ķēdes attīstību". 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
2.3.1. sadaļā ierosinām atsauci uz NEKP aizstāt vai papildināt ar MK apstiprinātā NEKP rādītājiem, kas ir augstāki. Tāpat arī ierosinām norādīt ES un Latvijas klimatneitralitātes mērķus, kas prasīs gan attīstīt elektrifikāciju, gan arī vēl lielākā apmērā attīstīt atjaunojamos energoresursus, tajā skaitā jūras vēja enerģijas attīstību. 
Piedāvātā redakcija
-