Atzinums

Projekta ID
23-TA-1220
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
28.11.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Iebildums
Uzturam Finanšu ministrijas iepriekš izteiktos iebildumus (skat. Izziņas 3. un 9.punktu) attiecībā par Konceptuālajā ziņojumā ietverto pasākumu, kas paredz iespēju kapitālsabiedrībām, kuras saņēmušas sociālā uzņēmuma statusu, 50% no peļņas daļas sadalīt dividendēs. Uzskatām, ka peļņas sadale sociālo uzņēmumu īpašniekiem ir pretrunā ar sociālo uzņēmumu darbības būtību. Kā jau Konceptuālajā ziņojumā norādīts, atšķirībā no tradicionālajiem uzņēmumiem, kapitālsabiedrību, kuras saņēmušas sociālā uzņēmuma statusu - sociālie mērķi ir galvenā prioritāte. Vēršam uzmanību, ka Uzņēmumu ienākuma nodokļa normas paredz, ka ar uzņēmumu ienākuma nodokli neapliek peļņas daļu, kura novirzīta sociālajiem mērķiem. Savukārt, balstoties uz Labklājības ministrijas 2022.gadā sniegto informāciju, neviens no sociālajiem uzņēmumiem nav izmantojis minēto atvieglojumu, kas nozīmē, ka sociālie uzņēmumi pamatā sociālos pasākumus realizē no saņemto atbalstu finansiālās palīdzības. Līdz ar to, ja turpmāk ļautu peļņas daļu sadalīt dividendēs, saskatām vēl lielāku risku, ka sociālo uzņēmumu īpašnieki vēl mazāk būs ieinteresēti peļņas daļu ieguldīt sociālajiem mērķiem un turpmāk varētu tikt uzkrāta īpašnieku labā. Ņemot vērā, ka papildus jau pastāvošajam atbalstam, tiek vērtēti vēl citi atbalsta pasākumi, saskatām pretrunu ar Konceptuālajā ziņojumā ietverto skaidrojumu, ka “līdzšinējā pieeja ar neatmaksājamu grantu nemotivē uzņēmumu kļūt efektīvākam un sasniegt labākus rādītājus nākotnē, kā arī publiskais finansējums vienmēr ir saistīts ar vairākiem ierobežojumiem un darbietilpīgām procedūrām”.
Konceptuālajā ziņojumā norādīts, ka 82% no kapitālsabiedrībām, kuras saņēmušas sociālā uzņēmuma statusu, ir mikrouzņēmumi (darbinieku skaits mazāks par 10 un gada apgrozījums vai bilances vērtība mazāka par  2 milj.euro), kā arī mazie uzņēmumi (darbinieku skaits mazāks par 50 un gada apgrozījums vai bilances vērtība mazāka par 10 milj.euro). Vēršam uzmanību, ka Latvijā ir augoša ekonomika un lielākā daļa no kapitālsabiedrībām ir minēto uzņēmumu kategorijās. 
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Konceptuālā ziņojuma projekts
Priekšlikums
Lūdzam konceptuālā ziņojuma projekta 7.sadaļas “Kopsavilkums par konceptuālajā ziņojumā iekļauto risinājumu (risinājumu variantu) realizācijai nepieciešamo valsts un pašvaldību budžeta finansējumu” tabulas ailē “Budžeta programmas (apakšprogrammas) kods un nosaukums” norādīt Labklājības ministrijas budžeta apakšprogrammu, kurā paredzēts plānot finansējumu 4.3.3.3.pasākuma “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai” īstenošanai.
 
Piedāvātā redakcija
-