Atzinums

Projekta ID
23-TA-1961
Atzinuma sniedzējs
Nodibinājums "Latvijas Dabas fonds"
Atzinums iesniegts
08.11.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums

Latvijas Dabas fonds ir iepazinies ar aktualizēto Latvijas Nacionālo un enerģētikas klimata plānu (turplmāk – Plāns) un vēlas izteikt šādus iebildumus:
1) Plāns nesniedz pietiekami konkrētu ieskatu par mežu resursu pārvaldību nākotnē klimatneitralitātes mērķu kontekstā. Nav saprotams, kādi pasākumi tiks ietverti, lai sasniegtu Plānā minēto CO2 piesaistes apjomu.
2) Plānā nepieciešams skaidri un nepārprotami definēt, ka ZIZIMM sektorā CO2 piesaiste ir plānota, pilnībā ievērojot bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas un atjaunošanas mērķus, tai skaitā ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģiju. Plānā jānorāda, ka CO2 piesaiste ZIZIMM sektorā notiks, nodrošinot Eiropas Savienības nozīmes biotopu labvēlīgu aizsardzības stāvokli, totarp zālāju biotopu aizsardzību un atjaunošanu, nepieļaujot to apmežosanu.
3) Plānam jāveic stratēģiskais ietekmes uz vidi novērtējums. To prasa Vadlīnijas dalībvalstīm Nacionālā klimata un enerģētikas plāna izstrādei 2021-2030, kā arī Direktīva 2001/42/EC. Skaidri redzams, ka plāna pasākumi, piemēram, (“Minerālmēslojumu (slāpekļa un kompleksu slāpekļa un fosfora mēslojumu) pielieto II-IV bonitātes mežaudzēs sausieņos un āreņos, ienesot mēslojumu pēc katras kopšanas cirtes. Ik gadus mēslojamā platība atkarīga no kopšanas ciršu platības un sadalījuma meža tipos un bonitātēs, vidēji saskaņā ar prognozēm, 4-18 tūkst. ha gadā laika posmā no 2024. līdz 2034. gadam. (...) Vidēji laika posmā no 2024. līdz 2034. gadam saskaņā ar ZIZIMM mērķa scenārija projektu koksnes pelni izmantojami 4-5 tūkst. ha gadā) var atstāt būtisku negatīvu ietekmi uz dabiskajām sugu sabiedrībām, tostarp negatīvi ietekmēt Eiropas Savienības nozīmes biotopus 91T0 Ķērpjiem bagāti priežu meži, 2180 Mežainas piejūras kāpas, 9010* Veci vai dabiski boreāli meži.
4) Saskaņā ar Ministru kabineta kārtības rullī noteikto “8. Ministrija ir atbildīga par sabiedrības informēšanu par Ministru kabinetā izskatāmo nozarei nozīmīgo un sabiedrības interesēm svarīgo šo noteikumu 2. punktā minēto dokumentu (turpmāk – projekti) saturu un būtiskajām izmaiņām. Sagatavojot informāciju sabiedrībai par Valsts sekretāru sanāksmē, Ministru kabineta komitejas sēdē un Ministru kabineta sēdē izskatāmo projektu un pieņemtajiem lēmumiem, ievēro šādus principus: 8.1. Ministrija laikus plāno un nodrošina komunikāciju ar sabiedrību par projektiem un pieņemtajiem lēmumiem;”. Plāna 2.2. nodaļā ir teikts, ka “Aktualizētais Plāna projekts tiks publicēts sabiedrības izvērtēšanai, tādejādi nodrošinot, ka Plāna atjaunošana tiek īstenota dialogā ar iesaistītajām pusēm. Dialogu plānots nodrošināt KEM tīmekļa vietni, kurā būs iespēja arī izteikt piedāvājumus Plāna uzlabošanai.”  Taču plāns tika ievietots TAP portālā 03.11.2023. (piektdien) atzinumu sniegšanai līdz 08.11.2023. (3 darbdienas), t.i., saskaņošanai steidzamības kārtībā. Attiecīgi netika nodrošināta savlaicīga sabiedrības informēšana par KEM pieņemtajiem lēmumiem par plānā iekļaujamajiem pasākumiem, kā arī sabiedrībai nebija iespējams pilnvērtīgi iepazīties ar Plānu un sagatavot un sniegt viedokli par Plānu. Turklāt ne “Informatīvajā ziņojumā “Aktualizētā Latvijas Nacionālā enerģētikas un klimata plāna 2021. - 2030. gadam projekts un tā iesniegšana Eiropas Komisijā izvērtēšanai”””, ne plānā nav skaidrota kārtība, kā konkrēti kādā laika grafikā plāna atjaunošana tiks “īstenota dialogā ar iesaistītajām pusēm”. Saprotams, ka steidzamība plāna virzībā tiek pamatota ar Eiropas Komisijas brīdinājumu par iespējamo pārkāpuma procedūru, ja Latvija nesniegs prasīto informāciju līdz 2023.gada 30.oktobrim. Taču tas neattaisno sabiedrības līdzdalības ignorēšanu plāna izstrādē, jo jau 04.02.2020.  MK sēdes protokollēmumā https://likumi.lv/ta/id/312423-par-latvijas-nacionalo-energetikas-un-klimata-planu-20212030-gadam  tika noteikts “nodrošināt aktualizētā plāna projekta iesniegšanu Eiropas Komisijā līdz 2023. gada 30. jūnijam” un saskaņā ar Ministru kabineta kārtības rullī noteikto “par steidzamības pamatu netiek uzskatīts iepriekš laikus zināma uzdevuma izpildes termiņa kavējums.”
Piedāvātā redakcija
Pilnveidot plānu, ņemot vērā 1), 2) un 3) iebildumu.
Attiecībā uz 4) iebildumu Plānā iekļaut laika grafiku turpmākai sabiedrības līdzdalības nodrošināsanai: laiku viedokļa sniegšanai, laiku viedokļa izvērtēšanai un diskusijai, laiku plāna apstiprināšanai un turpmākai aktualizēšanai.