Atzinums

Projekta ID
22-TA-2143
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
18.10.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Labklājības ministrijas ieskatā, efektīvai un vienotai horizontālā principa "Nenodarīt būtisku kaitējumu" piemērošanas nodrošināšanai nepieciešams vienots nacionālais metodiskais ietvars. Attiecīgi lūdzam papildināt noteikumu projektu (attiecīgi arī anotāciju), nosakot, ka Finanšu ministrija kā vadošā iestāde sadarbībā ar atbildīgajām iestādēm izstrādā metodisku materiālu (piemēram, vadlīnijas) minētā principa piemērošanai (līdzīgi kā tas ir citu horizontālo principu piemērošanai).
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam papildināt apakšpunktu (un attiecīgi noteikumu projekta anotāciju), norādot konkrētu informācijas atjaunošanas vietni (piemēram, sistēmas, tīmekļvietnes u.tml. nosaukumu). No noteikumu projekta 39.3.apakšpunkta redakcijas un izziņā sniegtās informācijas nav precīzi saprotama veicamā uzdevuma būtība un apjoms, kā arī nav iespējams novērtēt uzdevuma izpildei plānojamos un ieguldāmos resursus. Lūdzam arī skaidrot, kāds ir noteikumu projekta 39.3. apakšpunktā  minētās regularitātes "vismaz reizi nedēļā" pamatojums un kādā veidā plānots uzskaitīt (pamatot) un kontrolēt minētā nosacījuma izpildi. Tāpat uzskatām, ka minētajā noteikumu projekta 39.3.apakšpunktā noteiktās informācijas atjaunošanas regularitāte ir noteikta par biežu un objektīvi to nebūs nepieciešams atjaunot ik nedēļu.  
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam izvērtēt iespēju precizēt noteikumu projekta 39.5. apakšpunktā noteikto liela mēroga pasākuma organizēšanas periodiskumu, jo tik bieža šādu pasākumu organizēšana radīs nevēlamu konkurenci starp atbildīgajām iestādēm, kā arī veidosies mērķauditoriju pārklājums. Minētā rezultātā netiks sasniegti plānotie pasākumu mērķi un vēlamā efektivitāte. Vēršam uzmanību, ka liela mēroga pasākumu organizēšanā varētu tikt piemērots līdzšinēji stratēģisko projektu komunikācijas pasākumiem noteiktais periodiskums - trīs reizes projekta dzīves ciklā.  
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam precizēt 12.punkta redakciju, salāgojot to ar Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027.gadam
4.sadaļas "Ieguldījumu priekšnosacījumi" 22.tabulā sniegto informāciju attiecībā uz Horizontālā ieguldījumu priekšnosacījuma Nr.3 "Pamattiesību hartas efektīva piemērošana un īstenošana" un   Nr.4 "ANO Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām (UNCRPD) īstenošana un piemērošana atbilstoši Padomes Lēmumam 2010/48/EK" kritēriju izpildes pamatojumu. 
 
Piedāvātā redakcija
12. Eiropas Savienības fondu vadībā vai īstenošanā iesaistītās institūcijas, konstatējot Regulas 2021/1060 9. pantā minētā “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” principa iespējamus pārkāpumus vai saņemot sūdzības par Eiropas Savienības fondu atbalstīto darbību neatbilstību Eiropas Savienības Pamattiesību hartai (vienlīdzība, nediskriminācija, iekļaušana, pamattiesības) un ANO Konvencijai par personu ar invaliditāti tiesībām, ziņo sadarbības iestādei, informāciju nosūtot arī Tieslietu ministrijai un Labklājības ministrijai.
 
5.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam saskaņot sadaļas nosaukumu ar noteikuma projekta 1.4. apakšpunktu.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam salāgot sadaļas nosaukumu noteikumu projektā un noteikumu projekta anotācijā.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Anotācija (ex-ante)
8.2. Cita informācija
Priekšlikums
Lūdzam papildināt anotācijas 8.2. sadaļu ar noteikumu projekta ietekmes uz horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" aprakstu. 

 
Piedāvātā redakcija
Noteikumu projektam nav ietekmes uz horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana", vienlaikus  Eiropas Savienības fondu vadībā iesaistītās institūcijas īstenos vispārīgas darbības un ievēros nosacījumus, kas netieši veicina nediskrimināciju un pamattiesību ievērošanu, piemēram:
- sievietēm un vīriešiem tiks nodrošināta vienāda samaksa par vienādas vērtības darbu;
- sievietēm un vīriešiem tiks nodrošinātas vienlīdzīgas karjeras izaugsmes iespējas, tostarp nodrošinot dalību apmācībās, semināros, komandējumos;
- tiks ieviesti nediskriminējoši personāla atlases nosacījumi un prakses, kas veicina mazāk pārstāvētā dzimuma piesaisti, personu ar invaliditāti piesaisti, nediskriminē pēc vecuma, rases, reliģiskās piederības vai seksuālās orientācijas; 
- lēmumu pieņemšanā par dažādu aktivitāšu ietvaros veicamajiem uzdevumiem un to rezultātu saskaņošanā tiks ievēroti nediskriminācijas principi;
- darbiniekiem tiks piedāvātas alternatīvas darba formas un elastīgs darba laiks;
- visi dati, kur vien iespējams,  tiks sniegti sadalījumā pēc dzimuma;
- īstenojot  komunikācijas aktivitātes, tiks izvēlēta valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par kādu no dzimumiem, cilvēkiem ar invaliditāti, vecumu, atšķirīgu rasi,  reliģiju vai seksuālo orientāciju. 

Noteikumu 12.punktā minētā ziņošanas sadarbības iestādei kārtība, informācijas apjoms un saturs tiks iekļauts MK noteikumos par kārtību, kādā ziņo par konstatētajām neatbilstībām un atgūst neatbilstoši veiktos izdevumus ES fondu ieviešanā 2021.–2027.gada plānošanas periodā (projekts).