Atzinums

Projekta ID
23-TA-957
Atzinuma sniedzējs
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija
Atzinums iesniegts
01.03.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Priekšlikums
Atbilstoši Rīgas domes 2006.gada 7.februāra saistošajiem noteikumiem Nr.38 „Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi” Rīgas vēsturiskajā centrā ir aizliegta inženierkomunikāciju gaisvadu un kabeļu vilkšana pāri ielām un starp ēkām (arī iekšpagalmos) tā, ka tie redzami no publiskās ārtelpas. Savukārt, ierīkojot vai rekonstruējot inženierkomunikācijas, elektronisko sakaru komersanti īsteno pāreju no gaisvadu piekārto kabeļu līnijām uz pazemes kabeļu līnijām.[1]
Tāpat arī saskaņā ar Rīgas teritorijas plānojumu (Redakcija 3.1.) „Teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi”, kas apstiprināti ar Rīgas domes 2021.gada 15.decembra saistošajiem noteikumiem Nr.103 „Rīgas teritorijas izmantošanas un apbūves saistošie noteikumi”, atjaunojot, pārbūvējot vai ierīkojot jaunus elektronisko sakaru tīklus, tos izvieto pazemes kabeļu līnijās, izņemot situācijās, kad pazemes kabeļlīnijas nav iespējams izbūvēt esošo inženiertīklu izvietojuma dēļ.[2] Rīgas domes Teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi attiecas uz visu Rīgas pilsētas pašvaldības teritoriju.
Papildus norādāms, ka Rīgas dome ir uzsākusi iniciatīvu likvidēt nelikumīgi ierīkotās elektronisko sakaru gaisvadu līnijas Rīgas vēsturiskajā centrā un nākotnē arī plašākā pilsētvidē, tās pārvietojot pazemē. 2021.gada 5.februārī Rīgas dome tās tīmekļvietnē publicēja ziņu[3], ka Rīgas būvvalde sāks patvaļīgi ierīkotu elektronisko sakaru gaisvadu apzināšanu un demontāžu.
Minētie noteikumi, kā arī Rīgas domes iniciatīva apzināt un demontēt nelikumīgi ierīkotās elektronisko sakaru gaisvadu līnijas Rīgas vēsturiskajā centrā un nākotnē arī plašākā pilsētvidē tieši ietekmē elektronisko sakaru komersantus, kuriem nepieciešams pārvietot gaisvadu līnijas kabeļu kanalizācijā. Elektronisko sakaru komersantiem pāreju uz kabeļu kanalizāciju būtiski ietekmē arī elektronisko sakaru tīklu saskaņošanas process ar nekustamā īpašuma īpašnieku, jo sevišķi gadījumos, kad nepieciešams dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums. Regulators pēdējā laikā arvien biežāk saņem elektronisko sakaru komersantu sūdzības un iesniegumus, kas izriet no Rīgas domes iepriekš minētajām aktivitātēm saistībā ar prasību pārvietot gaisvadu līnijas kabeļu kanalizācijā. Elektronisko sakaru komersanti uzsver, ka minēto prasību faktiski ir sarežģīti īstenot, jo reti kurš dzīvojamās mājas pārvaldnieks vai dzīvokļu īpašnieku kopība vēlas organizēt dzīvokļu īpašnieku kopsapulci vai aptauju.
Ziņojuma 1.2.3. apakšpunktā kā turpmāk veicamā darbība ir minēta “Nepieciešamības gadījumā aktualizēt likumprojektu “Grozījumi Dzīvokļu īpašuma likumā” un virzīt atkārtoti pieņemšanai Saeimā. Atzīmējams, ka likumprojekts “Grozījumi Dzīvokļu īpašuma likumā” (Nr.190/Lp13) tika iesniegts Saeimā 2019.gadā, bet netika atbalstīts Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā tālākai virzībai. Likumprojekts paredz, ka elektronisko sakaru komersanti aptaujas veidā noskaidro dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu par elektronisko sakaru tīklu būvniecību vai ierīkošanu, ja to viena mēneša laikā no pieprasījuma nav uzsācis mājas pārvaldnieks.” Vienlaikus minētais uzdevums nav iekļauts Ministru kabineta sēdes protokollēmuma projektā.
Ņemot vērā esošo tiesisko regulējumu un Rīgas domes veiktās aktivitātes saistībā ar prasību elektronisko sakaru komersantiem pārvietot gaisvadu līnijas kabeļu kanalizācijā, lai veiksmīgāk un pēc iespējas ātrāk risinātu iepriekš minēto problemātiku ar kuru saskaras elektronisko sakaru komersanti, Regulators izsaka priekšlikumu Ziņojuma 1.2.3.apakšpunktā aprakstīto uzdevumu iekļaut arī Ministru kabineta sēdes protokollēmumā, norādot par šī uzdevuma izpildi atbildīgo institūciju un konkrētu izpildes termiņu.




 
Piedāvātā redakcija
-