Atzinums

Projekta ID
21-TA-1533
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
03.12.2021.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
Iebildums
Pret virzītajiem "Grozījumi Ministru kabineta 2020. gada 10. novembra noteikumos Nr. 675 "Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos"" neiebilstam, bet lūdzam MKN konsolidētajā versijā iekļaut Ministru kabineta 2020. gada 10. novembra noteikumu Nr. 675 "Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos" V1 sadaļu, jo tā ar grozījumiem netiek svītrota.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu (grozījumu) projekts
Priekšlikums
Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 15.panta 2.2daļā noteikts, ka atbalsts algu subsīdijai ir darbiniekam izmaksātās neto darba samaksas daļa. Līdz ar to  agrozījuma krituma noteikšanai saņemtais atbalsts algu subsīdijai neietekmē darba devējus.
Līdz ar to patreiz noteikumu 3.1 punkts nosaka, ka aprēķinot saimnieciskās darbības ieņēmumu samazinājumu, neņem vērā iepriekš saņemto atbalstu apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai. 
Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma 15.panta 2.5 daļā noteikts, ka Ministru kabineta noteiktā komercdarbības atbalsta ietvaros izmaksātais atbalsts algu subsīdijai, kuru izmaksā nodokļa maksātājam — fiziskajai personai, kas reģistrējusies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēja, individuālajam komersantam vai patentmaksas maksātājam — ienākumu kompensēšanai, ir ietverams saimnieciskās darbības ieņēmumos (apgrozījumā).
Tādējādi pašnodarbinātām personām un patentmaksātājiem saņemtais atbalsts algu subsīdijai ir ieskaitāms saimnieciskās darbības ieņēmumos (apgrozījuma) un attiecīgi ietekmējot apgrozījuma krituma noteikšanu atbalsta periodā.
Lai nodrošinātu vienlīdzīgu attieksmi, noteikumos jāparedz, kā uzskaitāms apgrozījuma kritums, ja ir saņemts atbalsts algu subsīdijai pašnodarbinātajiem un patentmaksas maksātājiem. Ievērojot minēto, iesniedzot iesniegumu atbalstam par algu subsīdiju, apgrozījuma krituma aprēķinā neņem vērā saņemto atbalstu algu subsīdijai.
Piedāvātā redakcija
3.1 Aprēķinot saimnieciskās darbības ieņēmumu samazinājumu, neņem vērā iepriekš saņemto atbalstu apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai un atbalstu algu subsīdijai.
3.
Anotācija (ex-ante)
1.2. Mērķis
Priekšlikums
Anotācijā minēts, ka MK Noteikumu projekts paredz pieteikšanās termiņa pagarinājumu, lai tie saimnieciskās darbības veicēji, kuri Covid-19 pandēmijas laikā ir mainījuši savu pamatdarbību, var pieteikties atbalstam līdz 2022. gada 15.janvārim. Tā kā MK Noteikumu projekts paredz ne tikai pieteikšanās termiņa pagarinājumu, bet arī paredz iespēju saņemt atbalstu ilgākā laika periodā (t.i., par periodu līdz 2022.gada janvārim (ieskaitot)), tad pēc būtības MK Noteikumu projekts izstrādāts, lai pagarinātu atbalsta saņemšanas periodu neatkarīgi no tā, vai saimnieciskās darbības veicēji ir mainījuši savu darbības veidu.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Lūdzam anotācijā ietvert arī tos jautājumus, par kuriem tika detalizētāk diskutēts š.g. 2.decembra Finanšu ministrijas, Ekonomikas ministrijas un Valsts ieņēmumu dienesta rīkotajā sanāksmē par plānotajām izmaiņām atbalsta programmās. Kā, piemēram par strukturētu un nestrukturētu iesniegumu iesniegšanu (ņemot vērā, ka Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā ir izveidota strukturēta iesnieguma veidlapas forma, kuru var aizpildīt tikai darba devēji, kuru pamatdarbības veids nav Ministru kabineta noteikto neatbalstāmo nozaru sarakstā, tādējādi darba devējam, kurš 2022.janvārī vēlas mainīt pamatdarbības veidu, būs jāsniedz iesniegums nestrukturētā veidā), par iesniegumu iesniegšanu pamatdarbības veida nomaiņai (būtiski ir anotācijā uzsvērt, ka iesniegumu darba devējs ir tiesīgs jau iesniegt šobrīd, lai 2022.gada janvārī VID savlaicīgi reģistrētu tā aktuālo pamatdarbības veidu), par to, ka Valsts ieņēmumu dienests vērtēs iesniegtā iesnieguma pamatdarbības veida nomaiņai pamatojumu, kā arī anotācijā uzsvērt, ka Valsts ieņēmumu dienests pēcpārbaudēs cita starp vērtēs arī aspektu, vai pieprasījums pamatdarbības veida nomaiņai ir pamatots atbilstoši faktiskajai situācijai.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
No anotācijas problēmu aprakstā ietvertās informācijas izriet, ka “ar MK Noteikumu projektu tiek paredzēts, ka šādiem saimnieciskās darbības veicējiem būs iespējams līdz 2022.gada 15.janvārim pieteikties atbalstam par 2021.gada oktobra, novembra un decembra mēnesi”.
Ņemot vērā, ka iesnieguma iesniegšanas termiņš – 2022.gada 15.janvāris – tiek noteikts visiem nodokļu maksātājiem vienots, tajā skaitā, arī tiem, kas 2021.gadā nav mainījuši vai pārstrukturējuši savu saimniecisko darbību (proti, kuru pamatdarbības veids atbilst deklarētajam pamatdarbības veidam), aicinām precizēt anotācijas problēmas aprakstā ietverto informāciju, lai no tās neizrietētu skaidrojums, ka iesniegumu iesniegšanas termiņš par 2021.gada oktobri, novembri un decembra mēnesi, attiecas tikai uz “šādiem” saimnieciskās darbības veicējiem (ar “šādiem” saprotot nodokļu maksātājus, kuri mainījuši savu pamatdarbību).
 
Piedāvātā redakcija
-
6.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
No anotācijas pašreizējās situācijas apraksta izriet, ka iesnieguma iesniegšanas termiņš tiek mainīts, lai būtu iespēja atbalstam kvalificēties nodokļu maksātājiem, kuri Covid-19 krīzes ietekmē ir mainījuši savu pamatdarbības veidu jeb NACE 2.red. kodu.
Ņemot vērā, ka Valsts ieņēmumu dienests ir norādījis, ka nodokļu maksātāji savos iesniegumos nereti norāda, ka to pamatdarbības veids neatbilst deklarētājam pamatdarbības veidam jau vairākus gadus, secināms, ka nodokļu maksātāji savu saimniecisko darbību ir mainījuši vai pārstrukturizējuši ne tikai Covid-19 krīzes ietekmē.
Attiecīgi aicinām precizēt anotācijas pašreizējās situācijas aprakstu, lai tajā tiktu atspoguļota korekta informācija, piemēram, norādot, ka iesniegumu iesniegšanas termiņš pagarināts, lai dotu iespoēju nodokļu maksātājiem tiesiski sakārtot savu pamatdarbības veidu atbilstoši reālajai situācijai.
Tāpat aicinām precizējumā norādīt, ka nodokļu maksātāja deklarētais saimnieciskās darbības pamatdarbības veids faktiski neatbilst MK noteikumos Nr.675 noteiktajām atbalstāmajām nozarēm. Jo pretējā gadījumā, neuzsverot deklarēto pamatdarbības veidu, no apraksta var secināt, ka grozījumi veikti arī ar mērķi, lai atbalstam nekvalificētos nodokļu maksātāji, kuru pamatdarbība šobrīd atbilst Noteikumos Nr.675 noteiktajām atbalstāmajām nozarēm, bet tie vēlas līdz 2022.gada 15.janvārim informēt Valsts ieņēmumu dienestu, ka 2021.gadā tā pamatdarbība ir mainījusies un vairs neatbilst Noteikumos Nr.675 noteiktajām atbalstāmajām nozarēm.
Piedāvātā redakcija
-