Atzinums

Projekta ID
24-TA-922
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Ģimenes ārstu asociācija
Atzinums iesniegts
20.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Informatīvais ziņojums
Iebildums
Biedrība "Latvijas Ģimenes ārstu asociācija" (turpmāk – LĢĀA) informatīvā ziņojuma projektu "Par primārās veselības aprūpes stiprināšanu" (24-TA-922) (turpmāk – Ziņojuma projekts) nesaskaņo pēc būtības. Nav ņemti vērā LĢĀA iepriekš sniegtie iebildumi un priekšlikumi, kuri sniegti gan darba grupā, gan atzinumos 22. aprīlī un 9. maijā. 
LĢĀA izprot Veselības ministrijas skaidrojumu par to, ka "kapitācijas naudas palielinājumam (papildinot to ar digitalizācijas komponenti), līdzīgi kā piemaksas ģimenes ārstam vai ārstam speciālistam par nosūtījuma sagatavošanu personai uz VDEĀK noteikšanai ir pasākums, kuru uzsākot, tas būtu turpināms ik gadu". Tāpēc LĢĀA priekšlikums 9. maija atzinumā jau bija no primārai veselības aprūpei rezervētajiem 16 milj. euro atlikušo nepiešķirto finansējumu novirzīt digitalizācijai visām ģimenes ārstu praksēm vienādi 2024. gadā - kā vienreizēju maksājumu no atlikuma 1,94 milj. euro apmērā (precizēta summa pēc 15. maija Ziņojuma projekta redakcijas). 
LĢĀA uzskata, ka prioritāra 2025. gadam un racionālāka valsts budžeta līdzekļu izlietošana ir kapitācijas naudas maksājuma un manipulāciju pārskatīšana, kas nodrošinās plašāku pakalpojumu klāsta sniegšanas iespējas visā Latvijā un visiem pacientiem vienlīdzīgi, iepretī reģionālai piemaksai, kura ir nesamērīgi liela (par attālumu līdz Rīgai - 500-1500 euro mēnesī un blīvuma piemaksa no 500-1000 euro mēnesī), nesabalansēta ar citiem maksājumiem sistēmā, no darba apjoma, pakalpojumu klāsta un kvalitātes neatkarīga, - daļai Latvijas ģimenes ārstu. Savukārt, jauno ārstu piesaistei ir izmantojami citi, racionālāki un taisnīgāki mehānismi, piemēram, vienreizēja kompensācija par prakses izveidošanu un/vai pārcelšanos darbam reģionā. LĢĀA turpina iebilst arī citiem nesamērīgiem plānotiem maksājumiem, piemēram, 30% algas piemaksai par vidēji diviem nesen sertificētiem ārstiem sniegtu atbalstu/mentoringu 12 mēnešu garumā (854,25 euro ar darba devēja VSAOI x 12= 10 251 euro gadā), kuru labāk novirzīt tieši jaunajiem ārstiem prakses atvēršanai un nepieciešamajām konsultācijām, kuras viņi atmaksātu pēc nepieciešamības. 
LĢĀA aicina Latvijas valsts valdību, Veselības ministriju un ministru ņemt vērā profesionālās organizācijas viedokli, kura pārstāv 80% Latvijas ģimenes ārstu, kas sniedz valsts apmaksātu primāro veselības aprūpi, un kuras Valdes locekļi ir no visiem Latvijas novadiem - Dagdas, Jēkabpils, Rīgas, Rūjienas un Ventspils.
Piedāvātā redakcija
-