Atzinums

Projekta ID
24-TA-1384
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Ornitoloģijas biedrība
Atzinums iesniegts
25.06.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plāna projekts
Iebildums
Attiecībā uz ZIZIMM sektoru plānu nepieciešams pilnībā pārstrādāt, jo tajā joprojām nav ņemti vērā galvenie iemesli CO2 piesaistes samazinājumam šajā sektorā, līdz ar to trūkst atbilstošu pasākumu. Tā vietā piedāvāti pasākumi, kas rada augstus riskus bioloģiskajai daudzveidībai, vides kvalitātei un noturībai pret klimata pārmaiņām, un to radītais ieguvums CO2 piesaistes vecināšanai ir apšaubāms.

Plānā joprojām ignorēts, ka galvenais iemesls CO2 piesaistes samazinājumam ZIZIMM sektorā ir pieaugošais mežizstrādes apjoms (https://unfccc.int/documents/627724). Tiek apgalvots, ka “jau 2023. g. mežizstrādes apjoms atgriezās pirmskara līmenī” (69. lpp.), lai gan Valsts meža dienesta dati liecina, ka 2023. g. mežizstrādes apjoms (ciršu krāja), salīdzinot ar 2022. g., pieauga, sasniedzot augstāko līmeni vismaz pēdējā desmitgadē (https://stat.gov.lv/lv/statistikas-temas/noz/mezsaimnieciba/8922-inventarizeta-meza-izcirstas-platibas-un-krajas?themeCode=ME). Plānā nepieciešams iekļaut pasākumus mežizstrādes apjoma samazināšanai.

Plāna 14. lpp. norādīts, ka CO2 piesaistes palielinājumu ZIZIMM sektorā iespējams palielināt “mērķtiecīgi un ilgtspējīgi veidojot mežaudžu struktūru,” taču nav paskaidrots, kas ar to domāts, un nav sniegta nekāda informācija par to, kāda mežaudžu struktūra (vecuma struktūra un sugu sastāvs) varētu veidoties plānā paredzēto pasākumu rezultātā. Šī informācija ir būtiska, lai varētu novērtēt, kā plāna īstenošana ietekmēs mežu bioloģisko daudzveidību un noturību pret klimata pārmaiņām.

Lai gan plānā atzīts, ka būtiska negatīva ietekme uz CO2 bilanci ZIZIMM sektorā ir atmežošanai un kūdras ieguves apjomu pieaugumam (69. lpp.), nav paredzēti nekādi pasākumi šo ietekmju novēršanai. Plānā nepieciešams iekļaut pasākumus, kas ierobežotu atmežošanu (piemēram, pārskatīt LVM stratēģiju meža ceļu būvei) un samazinātu kūdras ieguves apjomus.
Apgalvojums, ka ZIZIMM sektorā “mērķu scenārijs veidots, ievērojot bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas mērķus” (72. lpp.), ir pilnīgi nepamatots. Gluži pretēji – virkne ZIZIMM sektorā paredzēto pasākumu rada augstus riskus bioloģiskajai daudzveidībai vai vides kvalitātei plašākā nozīmē, konkrēti – 3.1.6.1., 3.1.6.4., 3.1.6.7. Šos pasākumus nepieciešams svītrot. Būtiski riski bioloģiskajai daudzveidībai saistīti arī ar pasākumu 3.1.6.6., taču tas varētu būt īstenojams, veicot objektīvu novērtējumu un ievērojot atbilstošus piesardzības pasākumus.

Attiecībā uz LVMI “Silava” veiktajiem aprēķiniem par oglekļa piesaisti, apmežojot kūdras augsnes, svarīgi ņemt vērā zinātnieku (Jurasinski et al. 2024) secināto, ka “šie pētījumi ir nepārliecinoši, tajos ir būtiski trūkumi un novirzes, un tos nevar pārbaudīt un apstiprināt, jo izmantotās metodes ir pakļautas kļūdām un aprakstos bieži trūkst skaidrības” (https://link.springer.com/article/10.1007/s13280-024-02016-5).
Piedāvātā redakcija
-