Atzinums

Projekta ID
23-TA-2559
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Finanšu nozares asociācija
Atzinums iesniegts
22.12.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Lūdzam skaidrot, kā iecerēta likumprojektā ietverto prasību/izmaiņu ieviešana un attiecināšana uz jau pašlaik nodibinātām tiesiskām attiecībām – kāda ir sagaidāmā korektā rīcība no kredītiestāžu puses. Pašlaik nav sniegts kāds pārejas izmaiņu rīcības priekšraksts. Lūdzam attiecīgi papildināt likumprojektu un anotāciju.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Ievērojot to, ka likuma grozījumu rezultātā noteikto prasību ieviešanai finanšu institūcijām būs nepieciešams noteikts laiks, tai skaitā IT risinājumu izstrāde un pēc tam risinājumu ieviešanai būs nepieciešami vismaz 12 mēneši,

lūdzam likumprojektā paredzēt pietiekami ilgu laika periodu (vismaz 12 mēneši) likuma grozījumu ieviešanai pēc to pieņemšanas un izsludināšanas.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
1. Kaut arī Noguldījumu garantiju likums paredz “kopīgā noguldījuma” jēdzienu, līdzšinējā regulējuma interpretācija ir bijusi tāda, ka tā ir kredītiestādes izvēle, vai tā piedāvā pakalpojumu, kas paredz “kopīgo noguldījumu”. Attiecīgi arī atsauce uz Direktīvu 2014/49/ES nerada pamatu uzskatīt, ka “kopīgs konts” (kā norādīts Direktīvas 1. panta 1. punkta 7. apakšpunktā) būtu obligāti nodrošināms pakalpojums.

Ievērojot minēto, lūdzam papildināt anotāciju un skaidrot, ka attiecīgā likumprojektā ietvertās 5.panta izmaiņas un regulējums attiecināms tikai gadījumos, ja kredītiestāde nodrošina vai izvēlas nodrošināt attiecīgu pakalpojumu – “kopīgais konts” (skat. Direktīvas 2.panta pirmās daļas 7.punkts). Turklāt plānotām izmaiņām nevajadzētu ietekmēt kredītiestādes tiesības nepiedāvāt šādu pakalpojumu. Attiecīgi arī plānotais regulējums (5. panta papildināšana ar 2.1, 2.2, 2.3 un 2.4 daļu), kas paredz iespēju izmantot kontu Kredītiestādē kā “kopīgo kontu” būtu attiecināmi tikai uz gadījumiem, ja Kredītiestāde šādu pakalpojumu izvēlas nodrošināt. Pie tam piedāvātais regulējums 5.panta 2.3 daļas redakcijā principā nosaka, ka jebkurš klients, kurš jau noslēdzis iepriekš norēķinu konta līgumu ar kredītiestādi, var pēkšņi paziņot, ka patiesībā kontā tur citām personām esošus līdzekļus un tādā gadījumā sanāk, ka kredītiestādei piespiedu kārtā jānodrošina “kopīgais noguldījums”.


2. Lūdzam papildināt anotāciju un skaidrot vai maksājumu iestādes atvērts konts ir uzskatāms par kopīgo noguldījumu. Saskaņā ar Noguldījumu garantiju likuma 23.panta pirmās daļas 2.punktu secināms, ka garantētā atlīdzība netiek izmaksāta par finanšu iestāžu noguldījumiem. Savukārt zem finanšu iestādēm pakrīt arī maksājumu iestādes un elektroniskās naudas iestādes. Attiecīgi - pat ja kredītiestāde piedāvā “kopīgo kontu” un nodrošina iespēju noguldīt naudas līdzekļus noguldītājam, kas faktiski pārvalda citai personai pienākošos līdzekļus, tas nemaina faktu, ka garantētā atlīdzība neattiecas uz finanšu iestāžu (t.sk. maksājumu iestāžu) noguldījumiem. Pašlaik anotācijā norādīts, ka šāds noguldītājs var būt “maksājumu iestādes, kuģu aģenti, dzīvojamo namu pārvaldnieki u.c.”


3. Lūdzam papildināt anotāciju un skaidrot no regulējuma prasību ieviešanas veidojošos praktiskus jautājumus, piemēram, par namu pārvaldnieku, par pārstāvēt tiesīgo personu reģistrāciju, kā vārdā un kas ar kredītiestādi slēgs līgumu par šādu kopīgo noguldījumu? Vai katrai daudzdzīvokļu mājai tiktu atvērts atsevišķs konts? Un kam pienāksies garantētā atlīdzība, ja kāds, kurš, piemēram, ieguldījis kopīgajā noguldījumā, savu dzīvokļa īpašumu pārdevis? Un kā būs gadījumā, ja kopīgajā noguldījumā noguldījusi naudas līdzekļus sankciju sarakstā esošā persona u.c.no tā izrietošie jautājumi. Kā arī vai atbilstoši 5.pantā ietvertajam regulējumam, ja kopīgo noguldījumu vienā kontā noguldīs trīs noguldītāji, katrs, piemēram, pa 200 000 euro, noguldījumu nepieejamības gadījumā katram no tiem tiks eventuāli izmaksāts pa 100 000 euro.


4. Lūdzam papildināt anotāciju un skaidrot, kāda būtu kredītiestādes korekta rīcība, ņemot vērā likumprojektā ietverto regulējumu, piemēram, ja klienta kontā uzlikts arests 5000 euro, kas saistīti ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un vēl nav stājies spēkā notiesājošs tiesas spriedums - šādā gadījumā vēl nav pamata teikt, ka noguldījums ir neatbilstīgs, bet jebkurā brīdī par tādu var kļūt. Tajā pat laikā, ja klientam kontā ir vēl kādi naudas līdzekļi, tie būtu atbilstīgi.




 
Piedāvātā redakcija
-